Banjaluka dobila „pametno" autobusko stajalište

Banja Luka je danas, na lokaciji kod Zavoda „Dr Miroslav Zotović“ u Trapistima, dobila prvo „pametno" autobusko stajalište koje predstavlja produkt domaće pameti i prvo je ovakve vrste u Republici Srpskoj, Bosni i Hercegovini i regionu.

Republika Srpska 18.01.2021 | 15:36
Banjaluka dobila „pametno" autobusko stajalište

Stajalište je danas predato na upotrebu građanima Banje Luke, a ovom činu je prisustvovao i gradonačelnik Draško Stanivuković, koji je naglasio da će Banjaluka u mnogim segmentima nastojati da bude prva u regionu, odnosno, korak ispred vremena.

– Sa ovakvim projektom smo prvi u regionu i to predstavlja veliki poduhvat za Banju Luku, ali ne bi trebalo da bude izuzetak. Zahvaljujem svima koji su učestvovali u ovom projektu, u nadi da ćemo zajedno realizovati još mnoge projekte u Banjoj Luci. U tom smislu, Banja Luka će biti potpuno otvoren grad. Za nas je veoma važno to što su ovaj projekat realizovali banjalučki stručnjaci i želim da pozovem sve ljude koji se bave inovacijama da se jave, jer su Кabinet gradonačelnika i Gradska uprava otvoreni za sve nove ideje – poručio je Stanivuković.

Prema njegovim riječima, izgradnja prvog „pametnog" autobuskog stajališta je odličan uvod u ono što će grad činiti u oblasti javnog prevoza. Stanivuković je istakao da je plan grada da se u toku ove godine realizuju 32 slična projekta i da sve bude završeno tokom ljeta.

-Raspisaćemo javni poziv kako bismo obnovili naša autobuska stajališta. Ona autobuska stajališta koja se trenutno nalaze u centru izmjestićemo u one dijelove grada gdje stajališta nema. Naša osnovna ideja je da gradski prevoz podignemo na viši nivo i da ga što više građana koristi. Dok je u Evropi taj procenat oko 30 odsto, kod nas je tek 10 odsto i naša je namjera da, za početak, to bude barem 15 do 20 odsto. Samo na taj način od Banje Luke možemo da napravimo zeleni grad sa manje zagađenja i više održivih rješenja, jer Banja Luka, u infrastrukturnom smislu, već polako iscrpljuje mogućnosti za smanjenje saobraćajnih gužvi", rekao je Stanivuković, dodajući da je javni prevoz najbolji i najvažniji način da se to i učini.

Predsjednik Skupštine grada, Mladen Ilić, koji je takođe prisustvovao današnjem događaju, izrazio je zadovoljstvo zbog realizacije ovog značajnog projekta.

– Ovo je očit primjer razvoja Banje Luke u svakom njegovom segmentu, a razvoj inovativnih tehnologija je izuzetno važan i iskreno se nadam da ćemo nastaviti u ovom pravcu. Nadam se da će ovo stajalište koristiti mnogi građani i na taj način olakšati posao i prevoznicima, a vjerujem da ćemo uskoro u gradu imati više ovakvih stajališta – istakao je Ilić.

 Izvođač radova je preduzeće „Telemaks“ iz Banje Luke koje je, u saradnji sa Elektrotehničkim fakultetom, uradilo projekat „pametnog stajališta“.

Šef Кancelarije UNDP-a u Banjoj Luci, Goran Vukmir, istakao je da je ovo samo jedan od deset projekata koji je odobren u prvom javnom pozivu za inovativne ideje koje bi tehnologiju trebalo da približe ljudima.

– Tehnologija ne bi trebalo da služi sama sebi već da rješava probleme ljudi. Ovo je odličan primjer kako integrisati tehnologije i riješiti određeni problem. Pilot projekti koje sprovodimo su samo početak procesa u kojem bi Banja Luka trebalo da razvije viziju pametnog grada i razvoja, a za ovaj projekat je izdvojeno 50.000 КM – zaključio je Vukmir.

Prvo „pametno autobusko stajalište“ opremljeno je punjačem za mobilne uređaje, bežičnim internetom (WiFi), displejom na kojem će, u realnom vremenu, biti prikazano vrijeme dolaska autobusa na stajalište, zatim servisne informacije kao što su temperatura, vlažnost i zagađenost zraka, količina UV zračenja i slično. Takođe, na stajalištu je instalirana i nadzorna kamera.

BN TV

Komentari / 28

Ostavite komentar
Name

Ooo

18.01.2021 15:59

Bog neka te čuva. Drago dijete

ODGOVORITE
Name

Re

18.01.2021 17:01

To je projekt prethodnog nacelnika.

Name

Drale

18.01.2021 17:39

Uz duzno postovanje prema svemu.Daj te prave projekte.Radna mjesta.Od autobuske stanice nece niko se nahraniti i zadrzati u Banja Luci.Vec pijani i bahati vozaci polupati i nikom nista.INVESTICIJE u industriju i poljoprivredu.Samo razvoj privrede i ekonomske mjere ce spasiti ovo ljudi da ostanu ovdje.

Name

Sead

18.01.2021 19:21

Svaka čast našem dobrom gradonacelniku.Cesto idem u bolnicu i uvijek trebam dopuniti bateriju. Podrška.

Name

Petar

18.01.2021 16:00

Samo da ne bude da radi mjesec dana i onda nista..iskljuce zbog neplacenog interneta...

ODGOVORITE
Name

Kako

18.01.2021 16:03

Kako ces napraviti zeleni grad kad je ostao u gradu samo jedan normalni park, koliko kosta ledina a koliko da se napravi park? Akvana, petar kocic, paprikovac, malta, picin park su zeleni parkovi koji su stradali u beton, nigde ideje za uredjivanje parka, posadjivanje, stavljanje klupa koje manje upijaju vodu i brzo se suse da ljudi sede a ne da cekaju par dana da vlaga ode iz klupe, deca nemaju gde sanjkati a brdasce pored stadiona se miglo uredit za sanjkanje ili drugfe i kupit top za snjeg, zalosno je gde se grafska deca sanjkaju, na malo povrsine u parku cak

ODGOVORITE
Name

dijaspora

18.01.2021 16:11

Podrska g. Stanivukovic-u!

ODGOVORITE
Name

Bane

18.01.2021 16:14

Funkcionalno, moderno, lijepo svaka cast!

ODGOVORITE
Name

Nr

18.01.2021 16:16

Samo on line. Ne živi se od toga. Dajte pamet i proizvodnju

ODGOVORITE
Name

Goja

18.01.2021 16:20

Ja lično vjerujem ovom čovjeka živ i zdrav nam bio.

ODGOVORITE
Name

Vlad Tepeš

18.01.2021 16:33

Daj ukidaj ovog Marija Milanovića, Stevandićevog pajtosa iz tzv gradske razvojne agencije koja više troši nego što projekti prihoduju. Šta će on na slici.

ODGOVORITE
Name

Горан

18.01.2021 16:55

Ову станицу су осмислили људи из Градске развојне агенције БЛ. Фабрички су завршили ТЕЛЕМАX и ЕТФ БЛ. Финансирао УНДП

ODGOVORITE
Name

Re

18.01.2021 17:51

Osmislili ljudi iz Razvojne agencije ili Elektro fakulteta? Otkada to Agencija ima inovatire-inžinjere? Možda su negdje vidjeli i angažovali stručnjake. Platio UNDP.

Name

RTL

18.01.2021 16:57

Kolko tužno žalosno. Ovo u Bugarskoj Rumuniji ima na svakoj stanici u većem gradu. Ovde se ljudi raduju 1 stanici. OK sve super to je fino uspjeh ali šta je sa avtobusima starim 30 pa i 40 godina. Ko to tažo peva.. Dajte ljudi ajmo da smo realno svaka čast Drašku i uspjeh kako god daje pravi momak nešto trudi se nemože sam ni sve od jednom. Ali nažalost ja ne vidim neki pomak. Eto afera Diplome kod njega svi sa takvim diplomama Akvana ništa nije do njega to ova režimske mafija stopira. Ali kako će se on sa svima njima izboriti stopirače i stopirajumu sve. Oni su sve toliko uništili da je to jako teško popraviti. Ali eto radujemo se jednoj stanici i ok to je pofali a to zemlje imaju već prije 10 god. To samo govori gdje smo

ODGOVORITE
Name

Горан

18.01.2021 18:29

Да цијели концепт су осмислили у Градској развојној агенцији ЦИДЕА. Шта треба да буде у склопу стајалишта а онда су расписали јавни позив на који се пријавила Телемаx фирма и посље етф. Сви скупа су направили ово стајалиште које има могућност генерисања прихода за град БЛ и то од реклама. Има и сигурносну камеру због безбједности жена, дјеце и старијих лица у касним сатима. ЦИДЕА има мулти дисциплинарни тим људи који раде разне пројекте. Доњели су БЛ у задње 4 године око 9 милиона марака пројеката, али се не промовишу. Друг ми ради ту па знам.

Name

Re Goran

18.01.2021 19:56

Je li ti rekao drug koliki su troškovi Razvojne agencije?

Name

Miro

18.01.2021 17:17

hljeba i igara

ODGOVORITE
Name

458

18.01.2021 17:40

Nevjerovatno je koliko ga neki mrze

ODGOVORITE
Name

Cp6uH PC

18.01.2021 18:00

jos da ima neku nadzornu kameru da problematicni ni razbiju sve to...podrska drasku samo napred..

ODGOVORITE
Name

BL

18.01.2021 18:29

Ima kameru

Name

Miso

18.01.2021 18:40

Glasao sam za Draska podrzavam sto radi ali bez socijalnog programa , otvaranja novih radnih mjesta zaposljavanja omladine nema zivota ali to nije u nadleznosti lokalne zajednice te odluke donosi skupstina i rezimska vlast na celu sa SNSDe zato ce jos dugo vremena trebati da ovaj narod osjeti neki boljitak a to je tek poslije 2022 god ako glasaju za promjene a do tad ko ziv ko mrtav mnogi u ovoj bijedi nece docekati bolje dane.

Name

Milan Bibić

18.01.2021 18:37

Sve je to dobro treba ići u korak sa razvojem tehnologije i pratiti svjetske trendove razvoja ali mi ko smo mi mismo daleko i predaleko od kulture i civilizacije to će stajati tu pola godine godinu to će ljudi em od nervoze em od neimaštine i nekulture polupati ljudi nemaju sigurna radna mesta plate male nemogu preživeti od njih i zbog svih problema ljudi odlaze iz zemlje za boljim životom jer taj život vi nikako ljudima nenudite boljim morate ljudima ibezbediti sigurna radna mesta dibre plate a sve uz to da se grade investicije dik god ljudima neobezbedite sigurna radna mesta i dobre plate vi aosilutno ništa dibro niste uradili ljudi uoravo hoće to a vi to uoravi nedajete al zbog čega nedajete vi imate i nemožete razumete šta je neimati u kratkim crtama vi ste ljudi koji ste siti i uopšte nemožete shvatiti gladne.

ODGOVORITE
Name

bl

18.01.2021 18:52

Poceo je otvarati i nadstresnjice a sprdo se otvaranju 100 metara puta.Nista bolji od predhodnika.

ODGOVORITE
Name

re bl

18.01.2021 22:03

Sta ti blejis pod raznim nikovima,radi nesto vole.

Name

re rebl

19.01.2021 23:46

COVJEK MUDRO ZBORI. OVO KAO U DOMAĆEM FILMU.

Name

Fenix

18.01.2021 18:55

Svaka čast .Aktivan non stop a tek je 2-3 sedmice gradonačelnik .A ovi nestrpljivi sa traženjem svega što je obećao da uradi u 15-20 dana? Pa u mandatu će uraditi i duplo više.

ODGOVORITE
Name

Rock

18.01.2021 23:51

Sve nam Smart a narod sve gluplji.

ODGOVORITE
Name

profy54

19.01.2021 03:38

Ne znam sto se zove pametno stajaliste,mozda sto ima monitor.Pa u svijetu masa frizidera ima monitor (ipad)

ODGOVORITE