Oko 20 miliona litara mlijeka u BiH čeka distribuciju

Mljekarska industrija u Republici Srpskoj, ali i BiH je u do sada najtežoj situaciji. Ovo tvrde predstavnici poljoprivrednih udruženja. Kažu da su viškovi mlijeka ogromni, posebno u posljednjih mjesec dana i da očekuju hitna rješenja nadležnih institucija, jer je ugrožena cjelokupna poljoprivreda.

Bosna i Hercegovina 05.09.2020 | 20:52
Oko 20 miliona litara mlijeka u BiH čeka distribuciju

Oko 20 miliona tona mlijeka u BiH trenutno čeka na distribuciju. To je ogroman udar na domaće proizvođače mlijeka, jer se uvoze velike količine mlijeka. Iz Udruženja mljekara RS kažu da se višak mlijeka pojavio u posljednjih mjesec dana.

Navode da domaći proizvođači od početka krize izazvane virusom korona nisu smanjivali otkupnu cijenu mlijeka, ali da je ona u prethodnih mjesec dana pala za 3 do 4 feninga, uz bojazan da bi to moglo da bude i još niže.

„Daleko veći problem za nas mljekare je da jedna od mljekara stane, kao što je stalo Megle u Osijeku, da se povuku. Jer to je strani kapital. On ne trpi gubitke. Da se povuče odavde, tada bi stao mljekarski sektor, čitav u BiH. Tada smo došli u ćorsokak“, kaže Vladimir Usorac.

Ukoliko bi mljekarski sektor stao, u ćorsokaku bi bila i poljoprivredna proizvodnja, upozoravaju poljoprivrednici.

Problemi u distribuciji postoje i kod tovne junadi, povrća, te skoro svih grana poljoprivrede.

Vladimir Usorac kaže da su tražili razgovor sa predsjednikom Vlade RS i resornim ministrom. Iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS za BN TV kažu da znaju za probleme u mljekarskom sektoru. Podsjećaju da su od marta ove godine pomogli prilikom sadnje povrća i žitarica, te u otkupu mesa i povrća.

Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske Boris Pašalić izjavio je da će proizvođači mlijeka u Srpskoj svakog prvog u mjesecu imati uredno isplaćene premije što će im omogućiti planiranja proizvodnje i finansijskih tokova.

Poljoprivrednici pomoć očekuju i od Savjeta ministara BiH, za koje imaju jasnu poruku. 

"Vlast u Sarajevu mora da se odluči za seljake u BiH, ili za deset tajkuna koji uvoze u ovu državu. Da li će podržati njih ili nas? Ako podrže nas, uvešće prelevmane i spasiće ovu proizvodnju.“, kaže predsjednik Udruženja poljoprivrednika RS Vladimir Usorac.

- Prelevmani, odnosno takse na uvezenu robu, su ključno rješenje, pojašnjava Usorac. Te takse bi išle na poseban budžet i na konto poljoprivrede.

Iz Udruženja poljoprivrednika ističu i da oni nisu za zabranu uvoza robe iz Evrope, ali da očekuju hitna rješenja od ministra spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Staše Košarca. On je prije nekoliko dana rekao da je u toku proces pregovora za izvoz mesa u Tursku, a imao je i  zahtjev i za domaće otkupljivače.

„Iz tog razloga sam tražio da 30 dana ne uvoze svježe meso, rashlađeno meso i na taj način pomognu našim primarnim poljoprivrednim proizvođačima da otkupe viškove. Ukoliko ne bude adekvatnih odgovora na naše zahtjeve, mi ćemo u svakom smislu riječi tretirati odluku o analizi prekomjernog uvoza u BiH i donositi određene odluke.“, rekao je prije nekoliko dana ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Staša Košarac.

Međutim, poljoprivrednici odgovaraju:

„Evo 30 dana je prošlo, nije riješeno ništa. Donio je odluku da sad zabranimo, nema zabrane uvoza. Njemu prelevmane, neka uvozi ako može, ako ne može neće uvoziti.“, naglašava Usorac i poručuje da će poljoprivredna udruženja sačekati da vide šta će to nadležni preduzeti kako bi se pomoglo ovom sektoru.

Ukoliko ne bude rješenja, najavljuju i mogućnost protesta ispred institucija u Sarajevu.

BN TV

Komentari / 10

Ostavite komentar
Name

Reprezentacija

05.09.2020 19:13

Rješiće to sposobni ministar.

ODGOVORITE
Name

NEKA EVROPSKOG

06.09.2020 05:36

NEKA EVROPSKOG MLIJEKA. NASE I NE TREBA. VISE U TOJ NAMA UVEZENOJ AUSTROUGARSKOJ DEMOKRATIJI VRIJEDI NJEMACKA KRAVA NEGO NAS COVJEK OVDE. A DA, ETO NEK KOMSIC LJUBITELJ STRANIH AMBASADA KAZE NESTO O TOME. O MLIJEKU. NA PRIMJER.

Name

Borac

06.09.2020 06:01

Sve ce ovo da resi dispecer i klosarac. A sta hocete? Mlekari idu u politiku,pa kukaju. Tako radi i Padjani.

Name

Jota

05.09.2020 19:18

Kad uvozimo vodu,mozemo i mlijeko .

ODGOVORITE
Name

Мирослав

05.09.2020 19:32

Усорац, реци који су то тајкуни или само причаш као и увјек да се оправдаш код људи а радиш за власт.

ODGOVORITE
Name

Radovan

05.09.2020 19:51

Da se vas pita mlijeko bi bilo 2 ili 3 KM. Tržišna je ovo utakmica. Koliko su pogođeni muzičari, ugostitelji, prevoznici, taksisti, sportisti, pa zato niko prstom nije mrdnuo. Nekome je karijera i život ugrožen. A ovaj se buni što imaju viška mlijeka. A neće da kažu da im u koroni nije ni jedna marka falila. Pa oni dođu kao profiteri.

ODGOVORITE
Name

Zoki

05.09.2020 20:24

Pa nemojte kukati Vi ste birali ovu Vlast.Ministar trgovine nemoze po znanju i sposobnosti ni koze cuvati,ko Kosarca moze ozbiljno da prihvati,covijek je krimos i dupljak,svi kadrovi SNSFa su takvi gori od gorega,ruzniji od ruznijega i krimos do krimosa.Sa ovakvom vlasti nema nama buducnosti i srece.

ODGOVORITE
Name

Miško

05.09.2020 21:08

Prodali Banjalučku mljekaru, Natura Vitu iz Blatnice, Imlekovi menadžeri direktno sklonili iz proizvodnje BL trapist, Blatnički sir, nijedan tvrdi ili polutvrdi sir za pizze se ne pravi u K.Dubici. Nekada je postojala mljekara "Bianca" u Zvorniku-Karakaj, koja je pravila tvrde sireve. Kako to da Mljekara "Livno" nije propala ili "Puđa"? Nešto tvrdih sira pravi "Pađen". Godinama smo imali najnižu otkupnu cijenu mlijeka u regionu i premiju u visini 50-60% otkupne cijene. "Imlek"- Salford je izvukao milione extraprofita, uporno odbijajući da proširi paletu u K.Dubici. Nigdje Skyre proizvoda, visokoproteinskih napitaka i krem namaza, koje troše sportisti, zaslađenih voćnih surutki, za djecu, tvrdih sireva...samo tzv. balvan "UHT" mlijeko, koje u EU u maloprodaji košta 0,55€/litru, uz otkupnu cijenu od 0,35€/l. Kako da se konkuriše farmama koje imaju izmuzišta već 30godina, posjede od 80-100ha, komplet mehanizaciju. Samo širom paletom proizvoda, mlijeko od sijena, bez silaže i tako obilježeni proizvodi. Svi pričaju o mljekarima farmerima, niko o oligopolu, dogovorima mljekara u Banji Vrućici. Kao i sa bankama, prodamo banke strancima i onda se retroaktivno nešto čudimo.

ODGOVORITE
Name

Ре Мишко

06.09.2020 11:21

Зато волимо Русију и Србију , нема везе што Руси осташе дужни 600 мил за порез у рафинерији , само србуј и слави славу и глуми поштење , неко види , зато не можемо напретку и све зло се врти око нас , никад свјетлости , једино ако се лажемо.

Name

Mitar

06.09.2020 08:39

Obilazi sam ja vase farme sve je to otrov cime vi hranite stoku bando sve jedu osim hrane

ODGOVORITE