Na Kosmetu nema drugog, osim srpskog nasljeđa

- Svi dokazi koji pokazuju da je u stvari Kosovo zavičajna srpska zemlja, i da je upravo tu temelj srpske duhovnosti i državnosti, smetaju onima koji se zalažu za priznavanje međunarodno pravnog subjektiviteta države Kosovo -istakao je nekadašnji ambasador Srbije u Unesku Darko Tanasković.

Srbija 21.07.2020 | 08:54
Na Kosmetu nema drugog, osim srpskog nasljeđa

Na Kosovu i Metohiji, osim hrišćanskog i pravoslavnog, nema drugog nasljeđa na koje bi se mogao osloniti neki kulturni identitet samoproglašene države Kosovo, rekao je nekadašnji ambasador Srbije u Unesku Darko Tanasković.

- Svi dokazi koji pokazuju da je u stvari Kosovo zavičajna srpska zemlja, i da je upravo tu temelj srpske duhovnosti i državnosti, smetaju onima koji se zalažu za priznavanje međunarodno pravnog subjektiviteta države Kosovo -istakao je Tanasković.

On je rekao da je zbog toga potpuno apsurdno, sumanuto, nediplomatsko i ostrašćeno reagovanje i protest iz Prištine Evropskoj komisiji, zbog knjige "Hrišćansko nasleđe Kosova i Metohije - Duhovno i kulturno središte srpskog naroda", koja se našla na stolu u misiji Srbije pri EU tokom nedavnog sastanka predsjednika Srbije i komesara za proširenje EU u Briselu.

- Zapravo, ta reakcija je posredno priznanje činjenice da je nasleđe na Kosovu i Metohiji najvećim dijelom pravoslavno, odnosno srpsko - rekao je Tanasković za Sputnjik.

On je naveo da prištinske vlasti oduvijek očekuju maksimum korektnosti sa srpske strane, dok se sami ponašaju potpuno sumanuto, te da im smeta da se vezuju za islamski fundamentalizam, ali i da im se pokaže da nemaju nikakav vlastiti kulturni identitet na Kosovu i Metohiji, i da je to sve srpsko.

Tanasković dodaje da se u suštini pokazuje sva krhkost argumentacije na kojoj počiva stav Prištine o tome da na Kosovu postoji izrazita vjerska tolerancija, da sve vjerske i etničke zajednice imaju proširena prava i snažnu zaštitu, i insistira se na multietničkom karakteru, toleranciji i međureligijskoj harmoniji.

On ukazuje da je sasvim sigurno da svi dokazi od materijalnih, do ovakvih štampanih u obliku naučnih publikacija i drugog materijala, pokazuju da je u stvari Kosovo zavičajna srpska zemlja.

- Upravo tu je temelj srpske duhovnosti i državnosti. To smeta onima koji se zalažu za priznavanje međunarodno pravnog subjektiviteta /samoproglašene/ države Kosovo - rekao je Tanasković.

On je rekao i da je prištinski protestna nota u suštini bila je veoma korisna, jer, kada neko za knjigu koja govori o hrišćanskom nasljeđu na Kosovu i Metohiji napiše da ona "promoviše etničku mržnju", ima "uvredljiv sadržaj" i da je na njenim koricama neprihvatljiv naziv za Kosovo, onda je sasvim jasno da tu nešto duboko nije u redu sa cijelom koncepcijom i pogledom na svijet kosovsko-metohijskih Albanaca, odnosno onih koji u njihovo ime vrše privremenu vlast u Prištini.

- Ako možete reći za jednu knjigu koja objektivno ukazuje na hrišćansko nasljeđe na Kosovu i Metohiji da širi etničku mržnju i ima uvredljiv sadržaj? - upitao je Tanasković.

On je dodao da nema iluzija u pogledu odnosa Albanaca prema Srbima, pogotovo na Kosovu i Metohiji, te da je to "jedna istorijska mržnja koja je stvarana i gajena na razne načine kroz sistem obrazovanja, kroz povremene sukobe".

- Ali da kod većine Albanaca postoji ovakva ostrašćenost i ovakva divlja mržnja prema svemu što je hrišćansko, pravoslavno, srpsko, i da im je uopšte to pitanje kojim se sada bave, to sigurno nije tačno. Tako da bi pre svega Albanci sa Kosmeta trebalo da se zabrinu kada oni koji ih privremeno predstavljaju šalju ovakve poruke i Srbiji i međunarodnoj zajednici - smatra Tanasković.

Nekadašnji ambasador Srbije pri Unesku, za vrijeme čijeg mandata je odbijen zahtjev Prištine da samoproglašeno Kosovo bude primljeno u sastav ove organizacije, smatra i da je dobro i sasvim normalno što se knjiga "Hrišćansko nasleđe Kosova i Metohije" nalazila u prostorijama delegacije Srbije pri EU i da je to diplomatski veoma dobar potez.

On je dodao da je ta knjiga bila jedan od razloga zbog koga nije izglasano članstvo Kosova u Unesku, kao i jedna karta na kojoj su crvenom bojom bila označena sva sakralna mesta pravoslavlja na Kosovu i Metohiji.

- Takvih mjesta ima preko hiljadu, i kada su moje kolege iz svijeta pogledali tu mapu, koja je inače pisana ćirilicom, i kada su vidjeli da se ona sva crveni, pa su me pitali šta je to crveno, ja sam im rekao da su to crkve, manastiri, grobišta, i drugi sakralni objekti, na šta su oni reagovali da je to prava sveta zemlja - naglašava Tanasković.

(Srna)

Komentari / 28

Ostavite komentar
Name

Pitam

21.07.2020 07:25

Kakve nam koristi što imamo sve dokaze kad se u praksi ništa od toga ne uzima u obzir. Prednost imaju zapadne sile jer ih dokazi ne zanimaju zanima ih profit sa prostora KiM.

ODGOVORITE
Name

Nostradamus

21.07.2020 07:47

Radije bi volio da imamo 2 miliona Srba na KiM i 150-200 hiljada Albanaca.Gospodo gdje nam je narod?

Name

re nostradamus

21.07.2020 08:33

narod se selio u beograd i prodavao sve sto je imao.

Name

Ipe

21.07.2020 09:32

Isto se dešava i kod nas u Bosni i Hercegovini,iz RS se iseljavaju u Srbiju,Hrvati u Hrvatsku. A svi zajedno jos iseljavaju u EU. Žalosno gledati da su nam ovdje toliko zatrovali dušu,da nam se ne mili ni rodna gruda.

Name

Re Ipe

21.07.2020 12:52

Lijepo si to rekao, samo si podlo zaboravio da direktno spomenes da Bosnjaci iseljavaju u Evropsku Uniju. Da je jedan unsko sanski kanton gotovo ispraznjen, da je tim putem krenuo i Tuzlanski, da dosta Sarajlija iseljava. Ko te ne zna skupo bi te platio.

Name

senberac

21.07.2020 07:30

kosovo i metohija su srbska zemlja sveta i tamosu srbske svetinje i drugih nema srbskoje kosovo i metohija i tako treba da ostane i ostalih koji tamo zive sa srbima

ODGOVORITE
Name

re semberac

21.07.2020 14:15

Bi li to branio s puskom u ruci?

Name

Lejkers

21.07.2020 19:07

Nekad bilo sad se spominjalo

Name

Tuta Bugarin

21.07.2020 07:50

Haj ti malo prosetaj do Kosova pa im to reci.

ODGOVORITE
Name

MUKI

21.07.2020 10:48

Senberac obavezno prošetaj do KOSOVA pa im malo objasni istoriju,sta je srbsko a sta ostalo.????

Name

Mrki

21.07.2020 08:16

Da Srbi nemaju agresivnu politiku oni ne bi bili u toj poziciji. Dugi i iscrpljujuci konflikti sa svim komsijama ipak navodi na razmisljanje o gresci srpske politike gdje za sebe uzimaju prava koja drugima uskracuju. Dugorocno Srbija nema snage niti da zadrzi cjelovitu danasnju Srbiju, jug, Sandzak i Vojvodinu.

ODGOVORITE
Name

Bravo

21.07.2020 08:58

Politicari u Srbiji i kod nas su vecinom vodjeni licnim animozitetima i licnim stavovima nego ideom da svima bude jednako dobro. Svoju bi poziciju ugrozili ako bi to ugrozilo i drugi narod.

Name

Biljana

21.07.2020 09:23

Po meni najrealniji komentar. Kada se svi suoče sa svojim greškama eto rjesenja.Ambasador je toliko jednostran da praktično ne postoji dijalog.

Name

Aco

21.07.2020 11:58

E Mrki svaka ti cas na takvom razmisljanju. Kapa do poda!

Name

burke

21.07.2020 08:26

Moze li mi neko pojasniti...jesu li albanci bili na tim prostorima prije dolaska slavena ili su slaveni docekali albance?

ODGOVORITE
Name

Biljana

21.07.2020 08:40

Pa moze ovaj, po svojoj teoriji. Svi zive u Beogradu ili nekoim ambasadama a uhvate se nekog problema u kojem uopšte nisu evolvirani uživo. Znači treba čovjek da zivi dole , sagleda realnost zivota, sto znaci međusobno uvažavanje. Neka nađe formulu, a ne da baca kost.

Name

re

21.07.2020 09:06

to se redovno mijenjalo. nekad je bilo srpsko, nekad albansko, nekad osmansko, makedonsko, tako bi i mogli rec hajmo sve vratit italijanima posto je nekad bilo rimsko carstvo.

Name

re

21.07.2020 09:42

Albance je na Balkan doveo vizantijski general Đorđe Manijak (Georgios Maniakos) 1043. godine sa Sicilije. A na Siciliju su došli sa Kavkaza, odnosno stare Jermenije.

Name

burke

21.07.2020 09:50

Ne moze biti da se to redovno mijenjalo.Ko je prvi došao,albanci ili južni slaveni? A u pravu si za rimljane...nedao Bog da je ostao neki OHR pa da nas sve vrati u svoje prapostojbine

Name

re

21.07.2020 10:56

moje neko razmisljanje je da su vecina naroda uvijek bili isti, samo su se nazivi mijenjali, zavisno od 'vladara'. ko je bio 'prvi', koje je kada i odakle 'dosao' prije 1000 ili 2000god me iskreno ne interesuje jer se na osnovu toga nista ne moze uradit ili promijenit, cak i 500 g.

Name

Kosovo i Metohija+

21.07.2020 11:02

RE Burke;;;; Albanci su potomci Ilira, a Iliri su prastanovnici Balkana, pa ti sam vidi ko je koga docekao i ko je koga ispratio !!

Name

Bojan

21.07.2020 08:34

Ma sta mi napriča ovaj ambasador koji je cijeli zivot u foteljama proveo. Pa i moga djeda je njiva bila u predgrađu Beograda pa ju je prodao i sada je tuđa... a ja bih je po njegovom sablonu trebao i dalje svojatati.

ODGOVORITE
Name

Za bojana

21.07.2020 15:32

Njiva tvog đeda se još naziva zemljište tako da je on prodao zemljište a ne zemlju, država može da kupu ili proda zemlju. Razlika je u tome što vlasnik zemljišta bez državne dozvole može da obrađuje to zemljište u dubinu do 40 cm a država je vlasnik svega ispod tih 40 cm i može da crpi prirodna bogatstva koja tvoj đed nije mogao ni u snu. Taj novi vlasnik zemljišta sada ima ista prava kao što je imao i tvoj đed a sve drugo je državno. Toliko da shvatiš da ti je komentar bez veze.

Name

Ja

21.07.2020 08:40

Kosovo je definitivno eksperiment. Kurda ima oko 30 miliona a nemaju državu, Albanci dvije, mašala.

ODGOVORITE
Name

Pa naravno da nema

21.07.2020 09:55

Nikada nece ni biti drugacije,prosto niko to drugi nema sansu da dostigne ikada....

ODGOVORITE
Name

Mrki

21.07.2020 10:35

Kad bi uzimao svako svoje nasljeđe vjerovatno ni za nas nebi bilo mjesta.

ODGOVORITE
Name

Srboljub Vlahović-Ciganović

21.07.2020 10:56

Džaba svetinje, odn. hrpa kamenja, kada nema naroda. Da su Srbi ostajali na Kosovu, a ne bježali od "bijede i siromaštva". Pa i Albanci sj živjeli u istim uslovima pa su opstali i postali velika većina. Šta je Srbima falilo da ostanu??? Zar su zaista misli da će sve Bog da im čuva i da su Bogom dât narod!? To što ima 180 crkava ne znači ništa, ako nema naroda!!!

ODGOVORITE
Name

Aco

21.07.2020 12:02

Tacno dzba crkve kad nema u njima ko zapaliti svijecu i pomoliti se Bogu. Jos malo bice kao u Turskoj od crkvi da prave dzamije.Zivi bili pa vidjeli