Parlament FBiH protiv malih hidroelektrana!

Predstavnički dom Parlamenta Federacije BiH usvojio je Deklaraciju o zaštiti rijeka i izglasao zaključak o potpunoj zabrani gradnje malih hidroelektrana (MHE) na cijeloj teritoriji FBiH. Ovim zaključkom se daje rok Vladi FBiH od tri mjeseca da izvrši analizu i predloži izmjene u zakonodavstvu, što će omogućiti provođenje ove zabrane u praksi.

Bosna i Hercegovina 24.06.2020 | 15:16
Parlament FBiH protiv malih hidroelektrana!

"Ovo je veliki uspjeh za sve aktiviste i aktivistice okupljene u Koaliciju za zaštitu rijeka BiH. Aktivisti i aktivistice Koalicije proteklih godina su svojim tijelima branili rijeke, rječice i potoke na kojima su odrasli i ukazivali na štetnost MHE. Svim raspoloživim sredstvima, pravnim alatima, blokadama i javnim protestima, Koalicija se, zajedno s građanima ugroženih područja, godinama bori protiv MHE projekata", navode iz Centra za životnu sredinu.

Zaključak koji je juče usvojen na Predstavničkom domu Parlamenta FBiH na prijedlog poslanika SDA, baziran je na zaključcima i preporukama Deklaracije o zaštiti rijeka zapadnog Balkana, koja je nastala kao reakcija ekoloških udruženja na ogromne štete po lokalne zajednice i životnu sredinu koju uzrokuju MHE.

Donesena je u novembru 2019. godine na konferenciji koju su organizovali organizacije "Arnika" (Češka), Centar za životnu sredinu i "WWF Adria" zahvaljujući finansijskoj podršci Evropske unije, Transition programa Češke Republike, "Global Greengrants" fonda i Fondacije "Heinrich-Böll".

Prethodno je, 12. maja ove godine, preporuke i zaključke navedene u Deklaraciji usvojila Vlada FBiH na osnovu informacije Federalnog ministarstva okoliša i turizma, a koja se odnosi na probleme gradnje MHE u FBiH.

“Ovaj primjer treba da slijede i poslanici u Narodnoj skupštini Republike Srpske. Svjedoci smo sve većeg broja građana koji se protive gradnji MHE na rijekama kao što su Bjelava, Bioštica, Prača, Rzav, Neretva i mnoge druge. Narodni poslanici su poslanici ovih građana i krajnje je vrijeme da poslušaju glas naroda koji jasno kaže: “Sloboda rijekama”", poručuju iz Centra za životnu sredinu. 

Podsjećamo, u BiH je planirano više od 400 MHE, od kojih je izgrađeno oko stotinu, koje u većem dijelu godine svojim radom ostavljaju korita rijeka skoro potpuno suha. Tokom odlučivanja o gradnji MHE u BiH, javnost nije adekvatno uključena, građani su uskraćeni za informacije i pravo da se na demokratski način izjasne o tim projektima.

Izgrađene MHE su nanijele veliku štetu prirodi i lokalnim zajednicama, a odgovornost za to treba da snose oni koji su svojim potpisom dali saglasnosti i dozvole za gradnju ovih, po prirodu i društvo štetnih projekata. 

(Agencije)

Komentari / 16

Ostavite komentar
Name

REPUBLIKA SRPSKA

24.06.2020 13:37

ZA NAS STE AMERIKA!!! NASI LOPOVIMA NISTA NIJE SVETO I SAMO NA LOVU MISLE. VI STE IOLE NORMALNIJI I PRISEBNIJI KAD KAZU NASI BOLJI ENTITET.. ?

ODGOVORITE
Name

GRADICE KOD NAS

24.06.2020 14:13

A NEK DODJU KOD NAS. KOD SREBRENKE GOLIC DOZVOLU MOGU DOBITI I KILU SECERA I LITRU RAKIJE. I 1000 MARAKA ZA KAMPANJU SNSD.

Name

LONDONSKI DZAK !

24.06.2020 14:44

PERO , VIDJE LI TI OVO ?

Name

Eno, eno

24.06.2020 15:31

Priroda zabrani i u RS da se pravi jedna nezakonita mala centrala. Poplavljen tunel

Name

Re

24.06.2020 22:25

Ako nista bar se deklarativno pozitivno izjasnjavaju za razliku od nas u RS gdje predsjednik kaze penzioneru trazi penziju od SDSa za njih si glasao. A SDS nije na vlasti vec godinama

Name

Ilija

24.06.2020 13:40

Potpono su upravu treba zabraniti svuda mini centrale. Unistise reke i svu ljepotu prirode i podvodnog zivota u reci.

ODGOVORITE
Name

Re.Ilija

24.06.2020 14:53

Tačno je da uništiše. Uništi i ti crni Ilija kad ostaviš sijalicu preko noći. Onda proizvodićemo el.energiju u TE Kakanj, TE Stanari, TE Ugljevik, TE Gacko, TETO Tuzla, sagorijevajući mirisni ugalj koji oplemenjuje prirodu. Ili još je isplativije sagorijevati radioaktivni uranijum. U zabludi ste. Samo što mi i dobre projekte upropastimo prokletinjom.

Name

re re Ilija

24.06.2020 15:20

A možemo prosto uvoziti struju, kao i većina zemalja oko nas. Šta im fali, misliš da je struja tako skuplja? Nije, ista je cijena.

Name

MOBI DIK

24.06.2020 13:40

Napokon jedna dobra vijest dosta je vise unistavanja prirodne ljepote B BiHda bi se neke guzonje bogatile

ODGOVORITE
Name

Kap u moru

24.06.2020 15:35

Svaka čast. Sve pohvale.

Name

istina

24.06.2020 16:03

Svaka čast svima koji se bore za zaštitu životne sredine. Sve pohvale. Samo me brine šta će golićka i njene bajne dozvole, kako će ona ovo podnijeti. Ona je zlo za ovaj narod.

ODGOVORITE
Name

Re

24.06.2020 22:29

Nije Golicka jedini problem. Sta je sa ministarstvom vodoprivrede i JU Vode Srpske? Daju dozvole kome stignu. A akta rade magistri zastite zivotne sredine sa osnovnim studijama poljoprivredni inzinjer- ratar.

Name

Andric

24.06.2020 17:42

Kako da ovaj primjer slijede poslanici u narodnoj skupstini,kad se zna ko ima vecinu u toj skupstini.I gle cuda,nijedna od tih MHE u RS nije povezana sa nekim iz opozicije.Imate pravo jednom da pogadjate s kojom strankom imaju veze.Ajte botovi,bar to je lako pitanje,slusam vas...

ODGOVORITE
Name

Kls

24.06.2020 20:04

Svaka vama cast u Federaciji. Nas nenarodni rezim u RS nikada nece dostici taj nivo svjesti. Kapa dole za FBIH

ODGOVORITE
Name

Re klx

24.06.2020 21:21

Rezim je narod,politicari su samo izvrsioci

Name

Direkt

25.06.2020 04:18

A velike hidroelektrane ništa? Džabe kreče, ako će male hidroelektrane biti zabranjene, a velike i dalje dozvoljene.

ODGOVORITE