Kroz sedam ugovora potrošili 145 miliona maraka

Javna preduzeća iz elektroenergetskog sektora u Bosni i Hercegovini, tokom prošle godine su preko javnih nabavki potrošila ubjedljivo najviše novca. Od dvadeset najvećih ugovora sa domaćim dobavljačima, oni su sklopili sedam, ukupne vrijednosti od 145 miliona maraka, izvještava portal CAPITAL.

Bosna i Hercegovina 08.06.2020 | 19:03
Kroz sedam ugovora potrošili 145 miliona maraka

Dvije trećine tog novca, ili preciznije 102 miliona maraka je potrošila “Elektroprivreda BiH” kroz tri ugovora, od kojih je najveći onaj za nabavku uglja iz Banovića. Putem pregovaračkog postupka “Rudnicima mrkog uglja Banovići” je dodjeljen posao vrijedan 73,2 miliona KM.

Svoj drugi najveći posao, vrijedan nepunih 18 miliona maraka “Elektroprivreda BiH” je sklopila sa preduzećem “ITC” iz Zenice a koji se odnosi na pripremne radove za izgradnju bloka 7 u Termoelektrani Tuzla, s tim da je u ovom slučaju vođen otvoreni postupak.

U istu svrhu ovo preduzeće je uzelo i kredit od 11 miliona maraka, što je ujedno bila njihova treća najveća javna nabavka.

Ni “Elektroprivreda Republike Srpske” sa zavisnim preduzećima tokom prošle godine nije previše štedila. Samo po osnovu dizel goriva za RiTe Ugljevik sa preduzećem “Super petrol” je sklopljen posao “težak” 13,7 miliona maraka.

Nabavljena je i softverska platforma za podršku snabdijevanju, na osnovu čega će firmi “Dwelt” biti isplaćeno 12,4 miliona KM.  Podsjećamo, vlasnik ove kompanije je Stefan Krneta, zet Ranka Škrbića, dekana Medicinskog fakulteta u Banjaluci i nekadašnjeg ministra zdravlja.

Takođe, Hidroelektrane na Trebišnjici su krenule u projekat izgradnje mosta preko rijeke Trebišnjice, a ugovor od 10,4 miliona KM je sklopljen sa kompanijom “Integral inženjering”.

„Elektroprivreda Hrvatske zajednice Herceg Bosne“ imala tek jedan višemilionski ugovor u 20 najvećih, a dodijelili su ga “Unicredit banci” kod koje su se zadužili za 5,9 miliona maraka.

Zbirno gledano, 20 najvećih ugovora koji su institucije i preduzeća u BiH dodjelile domaćim ponuđačima je vrijedno preko 270 miliona maraka.

Kada se podvuče crta, u Bosni i Hercegovini tokom prošle godine je kroz javne nabavke potrošeno 2,84 milijarde maraka, uglavnom novca građana, pokazuju podaci agencije za javne nabavke BiH.

Portal CAPITAL je u petak objavio listu sa najvećim ugovorima koje su domaće isntitucije dodjelile stranim kompanijama, a kako se ispostavilo najviše novca je podijelila Republika Srpska i to svojim partnerima u Rusiji i Kini.

(Capital)

Komentari / 2

Ostavite komentar
Name

Jaffa

08.06.2020 17:33

I šta kažu sad oni iz Brisela? Ništa, a? Imaju svoj %, boli ih uvo.

ODGOVORITE
Name

Mrkva

08.06.2020 17:42

Samo PIŠAJ po sirotinji glupoj!!! Dok trpe znači nije im teško

ODGOVORITE