Kako je Hrvatska spriječila Srbina da kupi „Kraš“?
Na prodaju hrvatskog „Kraša“ je i definitivno stavljena tačka, zbog čega je srpski biznismen Nebojša Šaranović osetio svu gorčinu hrvatskih slatkiša.
Region 25.11.2019 | 10:08Ništa srpsko u Hrvatskoj nije dobrodošlo
Kupoprodajni ugovor kojim je kompanija braće Pivac postala većinski vlasnik „Kraša“ odmah je overen, a time i nedvosmislen stav komšija da između Hrvatske i Srbije ne priznaju dvosmernu ulicu kada su biznis i investicije u pitanju. U Hrvatskoj i dalje ništa srpsko nije dobrodošlo.
Šaranović će tako sa nešto više od 25 odsto akcija „Kraša“ biti manjinski akcionar, a braća Pivac su sa kupljenih 18,4 odsto akcija dosegli 52 odsto kompanije i postali većinski vlasnik poznatog hrvatskog brenda.
„Bili smo upozoreni da Mesna industrija Braće Pivac i Kraš ESOP sinhronizovano deluju tako da ovakav razvoj događaja u potpunosti potvrđuje takva nagađanja, a sada je to i službeno potvrđeno potpisom ugovora“, bio je Šaranovićev kratak komentar.
Nije vredelo to što je za akciju nudio 1.050 kuna, za razliku od 860, koliko su na kraju platila braća Pivac, ali ni Šaranovićeva uveravanja izneta samo tri dana ranije da ne planira da „Kraš“ seli u Srbiju.
Da se kada je u pitanju nedodirljivost hrvatskih kompanija neće ništa menjati i nadalje, jer je to, očigledno, dugoročna politika Hrvatske, koju ne zanimaju pravila tržišne utakmice, jasno je i zbog uslova na koje se obavezao kupac „Kraša“. Akcije te kompanije on ne sme da proda narednih 10 godina, a ako dođe do prodaje, naredni vlasnik mora da zadrži proizvodnju na postojećim lokacijama, sva prava radnika iz kolektivnih ugovora i drugih dokumenata koji se tiču radničkih prava.
Hrvatska ne menja praksu
Komentarišući ovakav ishod, profesor na Beogradskoj bankarskoj akademiji Božo Drašković kaže za Sputnjik da se, u suštini, ništa nije promenilo u odnosu na dosadašnju praksu Hrvatske koja se može okarakterisati kao ekonomski nacionalizam.
„Kanali ka investiranju su jednosmerno otvoreni kada je reč o odnosima između Srbije i Hrvatske iz pravca Hrvatske ka Srbiji, ali su zatvoreni iz pravca Srbije, ili srpskih kompanija, ili vlasnika iz Srbije ka Hrvatskoj, pa i Sloveniji. Naprosto, to tako funkcioniše već decenijama“, podseća ovaj ekonomista.
Dok Srbija drži otvoreno tržište prema tim zemljama bivše Jugoslavije, one imaju direktne ili indirektne mere kojima sprečavaju dotok nepoželjnog kapitala, kaže on.
U slučaju „Kraš“, Hrvatska tu kompaniju doživljava kao nacionalni brend sa dugom tradicijom, koji dobro posluje.
„Pošto oni brane nacionalni brend, sprečili su upliv kapitala koji ima srpski predznak. Svakako da su to uradili kršeći pravila konkurencije, čak i sporazume koji važe o slobodnom kretanju kapitala i novca“.
Da je bilo suprotno, „Kraš“ više ne bi bio hrvatska kompanija, a profiti koji se ostvaruju bili bi transferisani vlasnicima u drugoj zemlji. Prema tome, u ovom slučaju se radi o klasičnom potezu ekonomskog nacionalizma, nedvosmislen je Drašković.
To je potpuno jasno tim pre što, kako napominje, proizvodnja slatkiša ne spada u strateške grane privrede kakve su, na primer, namenska industrija ili energetika, gde, razumljivo je, svaka zemlja vodi računa o tome do koje mere će strani kapital biti prisutan u njima.
Skriveni tokovi novca
Da je to u neku ruku državni projekat, on objašnjava i pitanjem cene akcije.
Srpski biznismen okusio gorčinu hrvatskih slatkiša
„Ako neko nije bio spreman da plati traženu cenu, on je morao (u ovom slučaju Mesna industrija braća Pivac) da traži dodatne izvore finansiranja. Komercijalne banke bi svakako dobro razmislile o tome da li postoje rizici kreditiranja. Znači, tu najverovatnije postoje skriveni tokovi novca za podršku da bi se te akcije kupile“, kaže sagovornik Sputnjika.
Nijedan vlasnik akcija neće ih prodati po nižoj ceni ako može da ostvari veću. S obzirom na to da nisu mogli da nateraju male akcionare da prodaju akcije po nižoj ceni, morali su da obezbede veću cenu i dodatne izvore finansiranja. A ponekad dodatni izvori finansiranja, kako kaže Drašković, jesu i podrška koju može da obezbedi država.
Mali akcionari u svakom slučaju neće biti na gubitku, razlika u ceni akcija je sigurno nečim kompenzovana, tvrdi profesor Beogradske bankarske akademije.
Rizična investicija za Srbina
Sagovornik Sputnjika zaključuje da bi pokušaj srpskog biznismena mogao i da ga košta. Nije stvar samo u tome što kao manjinski akcionar u narednih deset godina neće moći da računa na preuzimanje kompanije.
„Kada se dogodi da neko drugi preuzme većinski paket akcija, on neće biti sklon da otkupi preostali deo od manjinskog akcionara, u ovom slučaju vlasnika iz Srbije. On će, zapravo, na dugi rok imati probleme sa rizičnom investicijom“, ocenjuje Drašković.
Opšte je poznato da su se dosad kao bosi po trnju proveli oni malobrojni biznismeni iz Srbije koji su pokušali da investiraju u Hrvatskoj. Slučaj „Kraš“ je potvrda da, najverovatnije, pomaka neće biti ni u narednoj deceniji, i da jednosmerna ulica i dalje ostaje.
(Sputnjik)
Komentari / 23
Ostavite komentarSarenac
25.11.2019 09:12Jel tu nesto novo i neobicno ili mozda cudno???
ODGOVORITERe
25.11.2019 09:46Ljudi samo štite svoje kompanije nije to kao kod nas daj Rusima djaba pa neka pljačkaju koliko zele
Dijasporac
25.11.2019 09:57Na zapadu nista novo
Skeptik
25.11.2019 10:09Pa jeste čudno, Hrvati brane hrvatske nacionalne interese dok Srbi brane hrvatske nacionalne interese.
kkk
25.11.2019 10:32Po Miletu je ovo pravično !
Bot
25.11.2019 10:34Krivo je političko Sarajevo .
Za re
25.11.2019 11:32Kod nas je kad das,odnosno poklonis Rusima postanes patriota jedan po jedan,primjer Milorad Dodik,dobio je svo ordenje koje se kod Srba dobiti moze kao najveci patriota.
damir
25.11.2019 09:15pravi narod a ne kao mi kukavice
ODGOVORITEOsvit
25.11.2019 09:25U uslovima nacionalnih tenzija medu politickim rukovodstvom Beograda i Zagreba Hrvati su pokazali da su nacionalizam spustili i u fabrike. Buduci da se radi o dvije Drzave instrumenata za djelovanje je napretek.Uostalom da se radi o usaglasenoj politici pokazuje i to da u Banjaluci posluje pedesetak Hrvatskih firmi a u Mostaru niti jedna Srpska.Mislim da ovo govori sve o pravima drugih i drugacijih a da su politicka blebetanja i isprazne fraze o Evropskim vrijednostima predstave za medunarodnu javnost a neofasizam nasa realnost.
ODGOVORITEСрбима
25.11.2019 09:44Је битно да је пељешки мост витални национални интерес срба.
Valter
25.11.2019 10:15Mislim da griješiš, pročitaj od Margetica, Balkanske krvave milijarde, ovo nema veze sa nacionalizmom, ovo je čisto zapisavanje teritorija, dok se nama guraju jeftine nacionalističke spike, pa njofra I sloba su imali zajedničku banku devedesetih za pranje para, eto tih para na Kipru, neke informacije može čovjek da dobije ako čita tekst izmedju redova
ZNANJE
25.11.2019 09:36Ovo je dobra pouka za Srbiju,odnosno vlast i privrednike. Nema korisnijeg i pouzdanijeg investitora od domaćeg. Međutim, Srbi mnogo pote od pohlepe i korupcije, a to se mnogo lakše realizuje preko stranih investitora. Ovaj problem i nije u velikoj mjeri izražen u Srbiji koliko je u Republici Srpskoj.
ODGOVORITEborac
25.11.2019 09:48Sasvim normalno patriotizam a mi srbi samo ako je marka vise nije vazno ko kupuje.I sad ispade mi dobri hrvati nevaljaju.
ODGOVORITENostradamus
25.11.2019 11:27Hrvati su dobri i ovo im je za pohvalu a mi smo losi.Sto je problem to priznati.
ne
25.11.2019 09:49zalim ga nikako, od tolikih grana privrede i mogucnosti on nasao Kras, da porez i dobitak djeli sa hrvatima, sam pao sam se ubio.I onaj Kostic, Srbija mu omogucila da secer prepakuje pa ga ponovo preprodaje istoj Srbiji a otiso lola u Ukrajinu da tamo gradi, e tako i treba
ODGOVORITEZA
25.11.2019 10:49Dodik i Čović u RS uvukli su svu prodajnu mrežu, a i Srbija pona, Konzuma, Idea, Roda, i sve drugu. Tako i treba Srbi klekli na koljena svakom. Istjeraj te Konzum, Ideu i ostale lance RH. Dodik je RS podelio sa Čovićem i u RS Hrvatska se pita..
Jadan smo mi narod
25.11.2019 10:06Da sam kojim slučajem Hrvat, bio bih ponosan na svoju naciju. Znaju da štite svoje, za razliku od nas. Ovako me je sramota koliko sam kao Srbin ponižen. Zar smo mi spali toliko nisko da nam Hrvat Dodick kroji sudbinu? E, moji, jadni, Srbi.
ODGOVORITEha
25.11.2019 10:17Svaka im cast brane svoje interese
ODGOVORITEkuku nama sa nama
25.11.2019 11:14Ucite se srbi,otac vas j...o
ODGOVORITEZnalac
25.11.2019 11:18Treba li spominjati da su hrvati vlasnici Soko Stark-a.
ODGOVORITENostradamus
25.11.2019 11:24Srpski biznismen sa Kipra.Sa cijim parama je postao biznismen da li onima sto je odnio Milosevic Djilas Dodik ili svi zajedno.Zrideset godina slusamo kako nasi politicari iznose pare iz budzeta na Kipar i onda postave nekog svog biznismena.Hvala Hrvatskoj sto je odbila da proda Kras Saranovicu.
ODGOVORITESamo Domace
25.11.2019 14:07Samo srpsku robu kupovati
komentar
25.11.2019 12:07hrvati imaju karakter i slozni su, mora im se priznati.
ODGOVORITE