Banke dijele milione od prodaje Medicinske elektronike
Podjela blizu pet miliona KM dobijenih prodajom objekata banjalučke Medicinske elektronike, nakon decenijskog stečajnog postupka, zakazana je za ponedjeljak, a najveći dio dobiće banke.
Republika Srpska 17.10.2019 | 20:01Raspoloživa sredstva za isplatu razlučnim povjeriocima su 4.866.055 KM, što čini 58 odsto priznatih potraživanja.
U 100 odstotnom iznosu treba da bude namirena UniCredit banka čije je potraživanje 3,1 milion KM, zatim Razvojna banka sa 1,3 miliona KM potraživanja, te Addiko banka sa 126.000 KM.
Nakon njih je Poreska uprava RS sa oko 208.000 KM potraživanja i ona se namiruju djelimično.
„Poslije uplate razlučnim povjeriocima, predajem sudu da su izvršene uplate, on uvodi reviziju stečajnog procesa i nakon toga se zaključuje stečajni postupak. Ako ima sudskih postupaka, to nastavlja neko u ime stečajne mase. Pored spora sa „Venturom“ imamo i spor s UniCredit bankom u iznosu od 2,8 miliona, to smo dobili na prvostepenom sudu, ne znam da li će se žaliti, ali ako dobijemo taj spor biće naknadna dioba“, rekao je Tomić.
Podsjećamo, nakon što je portal CAPITAL objavio u januaru ove godine da se bliži kraj stečaja Medicinske elektronike i da je izdato obavještenje o glavnoj diobi, kiparska firma „AB Venture Capital LTD“ uputila je prigovor Okružnom privrednom sudu Banjaluka na glavnu diobu.
U “Venturi” smatraju da treba da dobiju 2,2 miliona KM koja potražuju od Medicinske elektronike jer su preuzeli sva moguća potraživanja nekadašnje „Zepter Komerc banke“ u BiH, a da je jedno od njih i potraživanje prema Medicinskoj elektronici. Taj spor je trenutno pred Ustavnim sudom BiH, ali to ne odgađa diobu.
Predstečajni postpak pokrenut je 2008. godine, a Medicinska elektronika otišla je u stečaj 2010. godine.
Na Medicinskoj elektronici profitirao Mile Radišić
Mile Radišić, u čijem je porodičnom vlasništvu firma „Grand trade“ kupio je u aprilu prošle godine na licitaciji zgradu Medicinske elektronike za tri miliona KM. Dva objekta bila su procijenjena na 7,8 miliona KM.
Medicinska elektronika, odnosno njene nekretnine, Radišiću su bile potrebne kako bi objedinio građevinsku parcelu i nastavio sa izgradnjom još dvije poslovno – stambene zgrade u takozvanom Picinom parku gdje je izgradio poslovni objekat čiji je dio kupio M:tel i Lutrija RS.
Radišić je krajem 2013. godine osuđen na tri godine pred Okružnim sudom u Banjaluci zbog toga što je manipulisanjem cijenama Medicinske elektronike, te podstrekavanjem i širenjem lažnih informacija oštetio Republiku Srpsku za više od 550.000 evra.
On je iskoristio „propust“ policije i tužilaštva da protiv njega pokrenu i finansijsku istragu, pa je u međuvremenu tužio Investiciono-razvojnu banku (IRB) RS jer mu nije vratila 183.000 KM kojima je kupio akcije Medicinske elektronike, a koje su, nakon što je osuđen na kaznu zatvora vraćene IRB-u.
Na izdržavanje kazne zatvora u Kazneno-popravni zavod (KPZ) Tunjice u Banjaluci javio se 18. novembra 2015. godine, i to nakon što je gotovo devet mjeseci bio u bjekstvu. Pretpostavljalo se da je boravio u Srbiji.
Početkom oktobra 2017. godine pušten je na slobodu.
(Capital)
Komentari / 5
Ostavite komentarPorijeklo imovine
17.10.2019 18:10I dalje niko ne pita odakle nekome novac. Oteo, ukrao, opljačkao, ubio... vlastima ništa nije bitno. Zato što su se i sami tako obogatili. Prokleti bili.
ODGOVORITErealnost
17.10.2019 18:34I dalje nezadrzivo tonemo..
ODGOVORITENeko sa strane
17.10.2019 18:44MilebRadisic za svoje kriminalne radnje osudjen na samo 3 godine zatvora u naj luksuznijem paviljonu svakog petka izlazijo na slobodu a vraco se ponedeljkom odlezo ni pune 2 godine ovdje je svaki komentar suvisan
ODGOVORITEBljak
18.10.2019 07:32Normalnom covjeku se sve ovo gadi i jedva ceka da ode negdje odavde. Ovo je dno dna, ovakva kolicina kriminala, mita, korupcije, ovakav olos i kriminalci u najvisem drzavnom vrhu...ovo nije zemlja ni za umiranje, a kamoli a za radjanje djece.
ODGOVORITEtrtmrt
18.10.2019 09:46Zato sam i pobjegao u EU