Opet 2:0 na "Rajku": Pavkov i Ben srušili Radnički!

Crvena zvezda je u sedam dana zabeležila i treću pobedu kod kuće istim rezultatom. Posle Javora i Helsinkija savladan je i Radnički.  Pavkov i Ben matirali Nišlije za miran put Zvezde u Finsku.  Fudbaleri Crvene zvezde zabeležili su i drugu pobedu u Linglong Superligi Srbije.

Fudbal 27.07.2019 | 23:00
Pred svojim navijačima na stadionu "Rajko Mitić" pobedili su rezultatom 2:0 i golovima Milana Pavkova u 41. i El Fardua Bena u 85. minutu.

Bila je to generalna proba za tim šampiona Srbije uoči revanš susreta drugog kola kvalifikacija za Ligu šampiona protiv Helsinkija.

Reklo bi se uspešna, s obzirom na činjenicu da je Vladan Milojević ostvario ono što je želeo, njegov tim je došao do bodova, uspeo je da odmori nekoliko prvotimaca za meč u Finskoj, a nije bilo ni povreda, tako da će mirno moći da putuju na sever Evrope.

Rezultat je identičan onom iz prvog kola kada je Crvene zvezda pobedila na istom mestu ekipu Javora, ali Nišlije su bile daleko ozbiljnijei takmac i samo zahvaljujući dekoncentraciji u finišu nisu ostvarili bolji rezultat.

Radnički je u prvom delu prvog poluvremena uspeo prvi da pripreti, Stefan Mihajlović i Nikola Čumić se nisu proslavili u 13. i 15. minutu, a Zvezda je prvu priliku imala preko Bena u 23.

Isti igrač je pokušao u 32. minutu, ali devet minuta kasnije posle velike prilike za Batrovića, kada je u pokušaju da lobuje Borjana pogodio ga u glavu, usledila je kontra domaćina i gol.

Jevtović je centrirao sa desne strane, pravo na glavu Milana Pavkova kojem nije bilo teško da zatrese mrežu.

U drugom delu, nekoliko solidnih prilika na obe strane, Degenek i Ben su imali šanse, a Pavkov je u 62. minutu izblokirao udarac Stojanovića i sprečio pogodak.

Zbog velike vrućine, pao je i tempo igre, u finišu je bilo dosta teško igračima, da bi u 85. minutu sve bilo rešeno.

Mirko Ivanivć je šutirao, loptu je odbio golman Radničkog Petrović, pravo na nogu El Fardua Bena koji je lako zatresao mrežu za konačnih 2:0.

Tri puta po 2:0 na "Rajku" ove nedelje.

Crvena zvezda je u sedam dana zabeležila tri pobede istim rezultatom, pa pred put Finsku ima dva gola prednosti iz prve utakmice i maksimalnih šest bodova posle dva kola Superlige, ali i šestoricom odmornih startera iz prve utakmice sa Helsinkijem u sredu uveče.

Tri večeri kasnije, u bitno drugačijem ambijentu, odigran je 90. prvenstveni derbi između beogradskih i niških crveno-belih, čija će pobeda od 1:2 iz 1970. godine do daljeg ostati poslednja u prestonici: Crvena zvezda - Radnički 2:0 (1:0).

Šampion je poveo u 41. minutu, kada je Milan Jevtović sa desne strane pogodio "u čelo" imenjaka Pavkova, koji je efektno završio akciju započetu 30-ak sekundi ranije na drugoj strani, gde je Nemanja Tomić perfektnim lob pasom sa levog krila "izbacio" Veljka Batrovića u idealnu priliku, a Crnogorac pogodio "u čelo" istrčalog Milana Borjana.

Dok su Nišlije tražile crveni karton za golmana domaćih, Jovan Šegrt je s pravom pokazao da se igra nastavi, loptu je sa svoje polovine izneo Riveiro Žander, ona je potom stigla na suprotnu stranu do Jevtovića, koji je ugledao Pavkova na petercu i asistirao mu za drugi gol ove nedelje.

Milan Pavkov rešio je u sredu uveče utakmicu sa Helsinkijem ulaskom sa klupe, a ove subote bio deo potpuno nove startne postave za duel sa najvećim rivalom iz prošle sezone, ali u bitno drugačijem ambijentu.

Vladan Milojević napravio je sedam izmena u odnosu na prvu utakmicu 2. kola kvalifikacija za Ligu šampiona, pa su tri dana pred put u Finsku na revanš šansu od prvog minuta dobili Radovan Pankov, Riveiro Žander, Hoze Kanjas, Milan Jevtović, Veljko Simić, povratnik u klub Miloš Degenek, kao i strelac gola koji je razgalio preko 36.000 navijača.

Za razliku od Branka Jovičića, koji se sprema za operaciju kolena posle povrede zadobijene u duelu sa Fincima, Filip Stojković, Nemanja Milunović, Milan Rodić, Marko Marin i Ričmond Boaći našli su se među 5.189 ljudi na tribinama, dok je Mirko Ivanić za svaki slučaj bio upisan u protokol.

Ivanić je mogao i da reši neizvesnost nakon što ga je Milojević u 63. minutu poslao na teren umesto Veljka Simića, ali je njegov udarac levom iskosa Nikola Petrović uspeo da zaustavi, ali tako da je El Fardu Ben trebalo samo da ćušne loptu u nebranjenu mrežu, što se i dogodilo - 2:0.

Na otvaranju Superlige 2019-20 oba rivala zabeležila su sigurne pobede kod kuće: Crvena zvezda savladala je Javor 2:0, Radnički nadigrao Proleter 3:0.

"Meraklije" je ovog puta u prestonicu doveo novi trener, Simo Krunić, koji nije mogao da računa na povređenog Japanca, Riotu Nomu, kao i tandem pozajmljen upravo iz Crvene zvezde, Erika Jirku i Dejana Melega.

Kada je "Real sa Nišave" poslednji put savladao Crvenu zvezdu u Beogradu za pobedu su dodeljivana dva boda.

Crvena zvezda odlazi neokrnjena u Helsinki! To je jedini utisak sa večerašnjeg derbi susreta domaćeg prvenstva u kojem je šampion za dva gola bio bolji od vicešampiona. Meč slabog intenziteta rešen je trzajem glavom Milana Pavkova i spretnom reakcijom El Fardu Bena, ali teško da je Vladan Milojević dobio mnogo korisnih informacija pred period visokog napona.

Crveno-beli su odigrali meč u laganom ritmu, iskoristivši individualni kvalitet Milana Pavkova. Bio je vidljiv Horhe Kanjas kao osigurač veznog reda, pohvale je zaslužio i štoper debitant na zvaničnim utakmicama Radovan Pankov. Radnički iz Niša mogao je da kazni povremenu indolentnost i neuigranost domaćeg sastava. Oslanjajući se na individulane pariture Nemanje Tomića, Nišlije su preko Batrovića uspele da stvore dva zicera. Na kraju su morali da stisnu ruku boljem – 2:0.

Za Zvezdu je dobro što je energetski ostala neistrošena. Loše je što  će vrlo brzo morati da podigne agresivnost, intenzitet igre i brzinu. Ili će komponente bez kojih nema uspeha u Evropi doći spontano, kada se budu ukrštala koplja sa Kopenhagenom.

Trener Crvene zvezde Vladan Milojević za derbi susret drugog kola Superlige sastavio je postavu koja teško da je i na treningu nekada igrala zajedno. Oči malobrojne publike na Marakani, dok su gledali deža vi ranijih prvenstvenih susreta, bile su usmerene ka povratniku Milošu Degeneku (igrao na poziciji desnog beka) i Špancu Horheu Kanjasu. Kao i sudaru sa Helsinkijem srpski šampion se sudario sa dvostrukim blokom rivala. Trener gostiju Simo Krunić otupeo je oštircu Zvezdinog napada, čekajući pravi trenutak za przopoteznu tranziciju.

Jeste Crvena zvezda imala više loptu u nogama, ali je Radnički preko Batrovića, posle akcije Tomića i Stefana Đorđevića prvi stigao do stopostotne šanse. Nekadašnji internacionalac u Bugarskoj je šutirao tri puta ka golu Milana Borjana i sva tri puta je izblokiran.

Crvena zvezda se bez igrača sa kalausom za protivničke bunkere Marka Marina mučila u poslednjoj trećini terena. Pokušao je Vladan Milojević da rehabilituje timske kvalitete El Fardu Bena na poziciji „desetke“, ali ponovo nije išlo. Nije bilo dovoljno ni Veljka Simića, pa su navijači Crvene zvezde na zapadnoj tribini rano počeli da gube strpljenje.

Crveno-beli su do prve šanse došli tek u 24. minutu kada su lepo odigrali Milan Pavkov i El Fardu Ben. Međutim, malo je tu bilo intenziteta, iako je Horhe Kanjas demonstirao lekcije naučene po španskim školama fudbala. Trudio se bivši vezista PAOK-a da odigrava unapred i prenosim loptama pravi višak. Pristojno je Kanjas izgledao, a Crvena zvezda je pristojnu ocenu tek posle pogotka Pavkova.

Svemu je prethodila zicer situacija za goste. Sjajnom dugom loptom Nemanja Tomić je izbacio kompletnu odbranu Crvene zvezde, Batrović se stušio ka golu, ali je pogodio u glavu istrčalog Milana Borjana. Bio je to skup promašaj, pošto je usledila kontra na drugoj strani – centrirao je Jevtović, a Milan Pavkov nastavio tamo gde je stao protiv Helsinkija. Skok, trzaj glavom i lagana realizacija. Za ovacije na Marakani junaku mnogih evropskih bitaka.

Malo toga je bilo viđeno u nastavku. Gotovo ništa. Po sparnom vremenu publici na Marakani  je falio fitlji fudbalske strasti koje bi zapalio neko majstorstvo, individulani potez pojedinca. Radnički je bio suviše raštimovan i nedovoljno kvalitetan da napadima u kontinuitetu napravi dodatnu muku Vladanu Milojeviću. Tek u finišu su gosti krenuli hrabrije ka golu, pošto im je Simo Krunić izdao direktivu uvođenjem drugog napadača Haskića. Opet, na drugoj strani smo videli rutinu odrađivanja posla i malo šansi. Samo je Ben zagrejao dlanove Nikoli Petroviću, isti igrač je pokušao i iz indirekta, da bi za veliku upornost bio nagrađen u finišu. Šut Ivanića je Petrović odbranio, ali je sve to pratio reprezentativac Komorskih Ostrva i stigao do drugog gola u sezoni.

CRVENA ZVEZDA – RADNIČKI 2:0 (1:0)