Kako Černobil izgleda danas?

Kandža sa jedne mašine, koja se i 33 godine posle nuklearne katastrofe nalazi u šumi u blizini Černobilja, navodno je najsmrtonosniji predmet na ovoj lokaciji. Stručnjaci strahuju da bi jedan dodir sa njom mogao da bude fatalan.

Svijet 10.07.2019 | 08:24
Kako Černobil izgleda danas?
U pitanju je jedno od brojnih vozila koje se koristilo u čišćenju nuklearne katastrofe, nakon što je mnogo šta moralo da bude iskopano jer je bilo kontaminirano.

Zarđala mašina koristila se za čišćenje radioaktivnog grafita koji je eksplodirao iz reaktora četiri pre 33 godine.

Stručnjak za zračenje Rob Maksvel naišao je na mašinu prilikom obilaska Pripjata u Ukrajini, piše Metro.

Samo nekolicina ljudi zna gde se kandža nalazi, nakon što su je zvaničnici ostavili daleko od utabane staze u udaljenom delu šume.

Maksvel je rekao, da pored odbačene kandže, postoje i čitava "groblja" vozila koja su se koristila nakon katastrofe 1986. godine.

- U pitanju je čitavo groblje vozila i mašina koja su se koristila neposredno nakon katastrofe, a koja su sada toliko radioaktivna da ne smeju da se diraju - rekao je on.



Prema njegovim rečima, delovi sa ovih vozila ne smeju da se uzmu za rezervne delove, ne smeju da se koriste niti da se voze.

Maksvel, arheolog koji je radio u Černobilju tokom dva terenska izleta, rekao je da ga je privatni vodič odveo da vidi "kandžu".

- U zoni danas ima mnogo stvari koje bi vas definitivno ubile ako biste došle u kontakt sa njima, a kandža je definitivno najopasnija od svih zato što nije nedostupna kao i druge opasnosti - istakao je on.

Prema njegovim rečima, kandža oslobađa 39,8 mikrosiverta po satu, što znači da bi fatalnu dozu dala za manje od 20 minuta.

Vodič koji ga je odveo do kandže, sve vreme ga je upozoravao da joj ne prilazi i ne dira je.

Područje oko černobiljske fabrike je doživelo procvat turizma nakon istoimene hit TV serije.

Prošle godine posetilo ga je skoro 72.000 ljudi, u odnosu na 50.000 u 2017. godini.

(Informer)

Komentari / 0

Ostavite komentar