EP do 21: Španija skinula Njemačku sa trona!

Odličan posao sudija iz Srbije.  Mladi fudbaleri Španije osvojili su Evropsko prvenstvo za igrače do 21 godine pobedom nad Nemačkom rezultatom 2:1.  Španija je šampion Evrope, a Dinamo Zagreb ima majstora! Španci su potvrdili da su najtalentovaniji na Starom kontinentu! Revanš s kamatom: Ruizov projektil i Olmov “boc” za petu evropsku krunu mlade Furije! Španci zasluženo trijumfovali u finalu Evropskog prvesntva (U-21) nad Nemačkom - 2:1.

Fudbal 30.06.2019 | 23:20
Španci su došli do pobede u meču u kojem su totalno nadigrali rivala i u kojem su mogli da budu mnogo rezultatski ubedljiviji.

Nemačka je u finalu imala priliku da odbrani titulu osvojenu na prošlom prvenstvu, ali je ipak "krunu" prepustila vršnjacima iz Španije.

Utakmicu je fenomenalno odsudila ekipa iz Srbije, koju je predvodio glavni arbitar Srđan Jovanović, uz pomoćnike Uroša Stojkovića i Milana Mihajlovića.

Strelci za Špance bili su Fabijan Ruis u 7. i Dani Olmo u 69. minutu, dok je strelac gola za Nemce bio Amiri u 88. minutu.

Ovo je bila peta titula na EP U21 za Špance u njihovoj istoriji.

Kao što smo i znali i pretpostavljali - Španija ima najbolju U21 reprezentaciju u Evropi!

Naslednici svetskih i evropskih šampiona potvrdili su dominaciju u svom uzrastu i pobedili u finalu kontinentalnog turnira, odigranog u Italiji!

ŠPANIJA - NEMAČKA 2:1 (1:0)

Petu titulu u ovom uzrastu "furiji" su doneli vezista Napolija Fabijan Ruiz (23) i ofanzivac Dinamo Zagreba, Dani Olmo (21).

I ne zna se čijie je gol bio lepši!

Ruiz je pogodio prvi, u sedmom minutu, snažnim udarcem sa 20 metara u donji desni ugao gola, gde Aleksandar Nubel nije mogao da je dohvati.

Olmo je pogodio drugi i potvrdio je pobedu u 69. minutu, sjajno "bocnuvši" loptu preko nemačkog golmana. Tražena Dinamova "sedmica" trenutno prema transferamrktu vredu 15 miliona evra, ali će za njegov odlazak sa "Maksimira" sigurno biti potrebno mnogo, mnogo više novca.

Bivši Barselonin đak bio je jedan od lidera Španaca na ovom turniru i sa vršnjacima je imao turnir za pamćenje.

Na putu ka tituli, "crvena furija" je pod vođstvom selektora Luisa De La Fuentea u polufinalu eliminisala Francusku u polufinalu, a prethodno je zauzela prvo mesto u Grupi A, zahvaljujući pobedama protiv Belgije (2:1) i Poljske (5:0).

Na početku turnira, Španija je izgubila od Italije, ali to veče u Bolonji sa ove distance zaista izgleda samo kao trenutni kiks najbolje ekipe kontinenta.

Sa druge strane, Nemci su u finalu bili uporni, a sjajni Nadim Amiri iz Hofenhajma je u 88. minutu zakuvao golčinom sa oko 20 metara.

Ipak, "panceri" nisu uspeli da ponove partiju iz polufinala, kada su eliminisali Rumuniju golovima u nadoknadi vremena...

Njima definitivno pripada budućnost. Revanširala se Španija sa kamatom mladim Nemcima za poraz od pre dve godine u finalu Evropskog prvenstva u Poljskoj i trijumfom od 2:1 u sjajnom finalu stigla do petog naslova šampiona Evrope za fudbalere do 21 godine.

Sasvim zasluženo, ne samo večeras, već i na celom šampionatu puleni selektora Luisa De la Fuentea igrali su najlepši fudbal, a nisu se predali čak ni posle ubedljivog poraza od Italije na samom startu. U pravom trenutku mladi igrači Crvene furije uspeli su da matiraju golmana Pancera Aleksa Nubela, a jedan od ponajboljih pojedinaca na celom turniru Fabijan Ruiz nagovestio je slavlje efektnim pogotkom već u sedmom minutu.

Majstorski se vezista Napolija namestio na nekih 16-17 metara posle lepe kombinacije, video rupu u golu koji čuva golman Šalkea i prelepim udarcem levicom obradovao zemljake na stadionu Udineza. Bila je to i kruna fantastičnog starta mladih Španaca, a nemačkog selektora iskreno je iznenadila presing igra protivnika koji je toliko ugušio njegov tim na startu i izacio ga iz koloseka.

Istina i razdrmao je Nemce taj gol pa su zaigrali bolje, ali smo do kraja prvog poluvremena gledali otvorenu borbu i zaista dobar fudbal u kojem nisu mogli do gola. Nekoliko solidnih napada Pancera nisu urodili plodom, odlično je branio i španski golman Sivera, pa je Crvena furija mirno otišla na odmor.

Uvideo je Štefan Kunc da je pogrešio što je Suatu Serdaru dao prednost od samog početka, a nakon što je ubacio Nojhausa na teren video se napredak u igri Nemaca. Ipak, još jedan trenutak nepažnje u 69. minutu ispostavio se kao koban po branioce šampionske titule, a nakon što je zlatni dečak Dinama iz Zagreba Dani Olmo posle udarca moćnog Fabijana Ruiza samo "bocnuo" loptu preko Nubela za 2:0. Majstorski.

Uspeli su Nemci u samom finišu na upornost da zakomplikuju utakmicu, Nadim Amiri je postigao zaiosta prelep pogodak u 88. minutu, ali nisu imali snage za završni udarac. Upornost kao važna odlika nemačkog fudbala večeras nije uspevala da dođe do izražaja, ali nije ni mogla pored tehnički ipak nadarenijeg rivala.

Način na koji su se sjajni Dani Sebaljos, moćni Ruiz i vragolasti Dani Olmo večeras igrali s loptom i na koji je i Hesus Valjeho pohapsio stare poznanike iz Bundeslige prosto je ostavljao bez daha. Nemačka je izgubila od boljeg od sebe i zaista nema razloga da bude nezadovoljna, a Špancima ostaje da uživaju jer su se izjednačili sa Italijanima po broju osvojenih titula u mlađim kategorijama.

Izvor: B92/mondo.rs/mozzartsport