EL: CSKA na koljenima, brejk Baskonije u Moskvi!

Košarkaši Baskonije pobedili su na gostovanju CSKA sa 78:68, u drugom meču četvrtfinala Evrolige.  Posle 14 godina: Brejk Baskonije u Moskvi, CSKA visi za Fajnal-for! Poarije i Hilijard probudili nadu da će domaćin predstojećeg Fajnal fora ipak gledati omiljeni tim u borbi za evroligaški pehar.  "Brejk" Baskonije u Moskvi! Španski tim u drugoj četvrtfinalnoj utakmici nadigrao CSKA i stekao prednost pred mečeve na svom terenu.

Košarka 18.04.2019 | 21:10
Izabranici Velimira Perasovića napravili su brejk u Moskvi i izjednačili su u seriji na 1-1. Naredna dva meča igraju se u Vitoriji i domaći sastav imaće priliku da obezbedi plasman na Fajnal for.

Baskonija je odigrala sjajne tri četvrtine, vodila je sa 66:52, ali je u poslednjoj deonici stala u napadu i CSKA je uspeo da unese dramu.

Ipak, to nije bilo dovoljno da dođu do preokreta. Heroj ekipe iz Baskije bio je Darun Hilard, koji je postigao devet od ukupno dvanaest poena gostiju u četvrtoj deonici.

Hilard je bio i najefikasniji sa 16 poena, Šilds je postigao 15, Poire je zabeležio 14, dok je Patris Garino meč završio sa 11.

U domaćem sastavu Kori Higins imao je 15 poena, dok su po 14 postigli Klajburn i Rodriges. Podbacio je Nando de Kolo, koji je imao svega šest poena.

Treći meč na programu je u Vitoriji 24. aprila. Fajnal for je na programu u maju i upravo će se igrati na terenu Baskonije.

Imao je CSKA vođstvo od 2:0 i ništa posle toga. Baskonija je posle teškog poraza u prvom meču u Moskvi uzvratila Armejcima i brejkom na strani sebi obezbedila mogućnost da sa dve pobede na domaćem terenu izbori učešće na Fajnal foru čiji će biti domaćin.

Zasluga pre svih Vensana Poarijea i Daruna Hilijarda, koji su u odlučujućim trenucima zasipali koš Moskovljana. Poarije odmah na početku kada su se gosti iz Španije rezultatski i odlepili, a bilo je 30:18 posle trojke Meta Dženinga već na početku druge četvrtine,  a Darun Hilijard kad se meč lomio, a tu pre svega mislimo na početak poslednje kvartala. Još pre toga je Baskonija treću deonicu završila serijom 11:0 za vođstvo od 66:52, da bi potom Hilijard sa dve trojke održao goste u prednosti (72:58).

Nije naravno CSKA tek tako odustao, Nando De Kolo, Kori Higins i Karl Hajns su primakli domaće na 65:72 nešto manje od četiri minuta pre kraja, ali su potom krenuli da se ispucavaju i to nije izašlo na dobro. Minut i po bez koša, pa Marselinjo Uertas jedno bacanje sa penala, zatim ofanzivni skok Poarijea i asistencija za koga drugog no Hilijarda i Baskonija je opet na plus 10.

Tad već CSKA pokušava sa očajničkim šutevima, koliko je samo malo vremena bilo potrebno da takvo raspoloženje zameni početnu aroganciju u Moskvi. Posle onih 94:68 u prvom meču pomislili su Armejci da će mnogo lakše do završnog turnira u Vitoriji. Sad je pitanje hoće li uopšte tamo.

Posle 14 godina, pobeda Baskonije nad CSKA u Moskvi!

Tim Velimira Perasovića gostovao je u glavnom gradu Rusije treći put u poslednje dve nedelje i konačno uspeo da posle 40 minuta igre bude u dominantnom položaju.

CSKA - Baskonija 68:78 (18:27, 19:15, 15:24, 16:12), za izjednačenje na 1:1 u četvrtfinalu plej-ofa Evrolige!

Baskonija će imati šansu da pobedama na domaćem parketu 24. i 26. aprila eliminiše favorita i plasira se na Fajnal for, koji će biti održan upravo u Vitoriji polovinom maja.

Oni su i prethodna dva meča protiv CSKA počinjali dobro, vodili, ali nisu uspevali da privedu posao kraju. U utorak su izgubili sa čak 26 poena razlike (94:68), nakon što su krajem prvog poluvremena bili u blagoj prednosti.

Ovog puta su već u prvoj četvrtini nekoliko puta išli na "plus devet", a u 13. minutu vođstvom od 20:34 istakli ozbiljnu pretnju uspavanom sastavu Dimitrisa Itudisa.

CSKA se vratio u život do poluvremena, u 24. minutu je trojkom Serhija Rodrigeza došao samo na "minus jedan" (45:46), ali pokazalo se da je to bilo i najozbiljnije što su zapretili.

Prelomnu seriju od 11:0, uz trojke Vildoze i Hilijarda, Baskonija je napravila u finišu treće četvrtine i na "mali odmor" otišla sa velikih 52:66.

Strah od pobede pojavio se polovinom poslednje deonice, kada su Moskovljani serijom 7:0 smanjili na 65:72, ali ove večeri bili su zaista neraspoloženi za igru, pa nisu iskoristili nekoliko prilika da učine meč potpuno neizvesnim.

Da bi nastavili niz učešća na Fajnal foru, započet 2012. godine, moraće da ostvare bar jedan trijumf u Vitoriji, gde ih pored motivisanog domaćina čeka i "napaljena" publika, željna da svoj tim vidi na završnom turniru Evrolige.

CSKA: Higins 15 (3as), Klajburn 14 (6sk, 2as, 3izg), Rodrigez 14 (3as, 4izg), Kurbanov 7 (4sk), De Kolo 6, Hajns 4 (6sk, 2ukr), Hanter 4, Piters 2, Heket 2, Bolomboj, Voroncevič, Uhov.

BASKONIJA: Hilijard 16 (trojke 3/5), Šilds 15 (trojke 2/2), Poarije 14 (15sk, 4ukr, 4izg), Garino 11, Šengelija 7 (5sk, 2as), Vildoza 7 (4as), Foigtman 4 (4as, 2ukr), Džening 3, Uertas 1 (6as, 4izg), Džons, Diop.