Sindikat prati aktivnosti Vlade

- S obzirom da Vlada prenosi potraživanja Republike Srpske, odnosno, potraživanja koja su svakako u njenoj nadležnosti, njeno pravo je da ih prenese, odnosno proda onome za koga smatra da ispunjava sve uslove koje je postavila i koji bi trebali da su u interesu naroda i Republike Srpske. Dakle, ako Batagon ispunjava sve te uslove i ako radnici neće biti ugroženi po pitanju ranije dostignutih prava, što predstavlja naš prvi interes, sindikat nema ništa protiv tog prenosa". rekao je Smiljanić i dodao je radnicI „Alumine“ prate sva dešavanja vezana za aktuelni proces, te da su pomalo oprezni i rezervisani.

Republika Srpska 03.04.2019 | 21:32
Sindikat prati aktivnosti Vlade
Zainteresovanost kompanije „Batagon“ za preuzimanje potraživanja Republike Srpske u stečajnom postupku fabrike „Birač“ a.d, čime bi sebi obezvbjedila bitnu ulogu u poslovanju kako samog „Birča“, tako i „Alumine“ iz Zvornika, poslednjih nekoliko mjeseci nalazi se u centru pažnje javnosti RS.

Veliku pažnju izazvala je i sjednica Vlade Republike Srpske, održana 14. decembra 2018. godine, na kojoj je doneseno niz zaključaka koje se direkno odnose na ovaj proces, a nakon koje su uslijedili brojni komentari koji su izazivali sumnje u kompaniju „Batagon“.

Odlukom Vlade da od budućeg primaoca potraživanja zahtjeva i zadržavanje postojećeg broj zaposlenih radnika, sa tendencijom povećanja tog broja, riješeno je i pitanje onih na koje bi ovaj proces i mogao da ima najveći uticaj.

Radenko Smiljanić, predsjednik Sindikata „Alumine“ iz Zvornika za portal banjaluka.net rekao je da Vlada ima pravo da svoja potraživanja prenese onome za koga smatra da ispunjava sve njene uslove i ko će da radi u interesu naroda.



"S obzirom da Vlada prenosi potraživanja Republike Srpske, odnosno, potraživanja koja su svakako u njenoj nadležnosti, njeno pravo je da ih prenese, odnosno proda onome za koga smatra da ispunjava sve uslove koje je postavila i koji bi trebali da su u interesu naroda i Republike Srpske. Dakle, ako Batagon ispunjava sve te uslove i ako radnici neće biti ugroženi po pitanju ranije dostignutih prava, što predstavlja naš prvi interes, sindikat nema ništa protiv tog prenosa". rekao je Smiljanić i dodao je radnicI „Alumine“ prate sva dešavanja vezana za aktuelni proces, te da su pomalo oprezni i rezervisani.

„Zaposleni u Alumini prate ova dešavanja i imajući u vidu loše iskustvo sa prethodnom privatizacijom, naravno da smo u velikoj mjeri rezervisani i oprezni. Ali, ako se stvari budu odvijale u skladu sa ugovorom, a to će biti vrlo brzo vidljivo, onda je za očekivati malo relaksiraniju atmosferu i maksimalnu predanost poslu i životu od rada. U suštini, sve dok se na dijelu ne dokaže da je kompanija Batagon pravi izbor, biće prisutno  ovako raspoloženje.“

Smiljanić smatra da kompanije Birač, sa Aluminom i Boksit predstavljaju glavne pokretače razvoja i opstanka naroda jedne  regije i da svaka pomisao o njihovom gašenju treba tretirati kao atak na narod i Republiku Srpsku.

„Kompanije Birač, sa Aluminom i Boksit su glavni pokretači razvoja i opstanka naroda ove regije i to je očigledno u tolikoj mjeri da svaku ideju ili pomisao o njihovom gašenju ili ugrožavanju treba tretirati kao atak na narod i Republiku Srpsku. Mi u Alumini smo, u nekoliko prethodnih godina, pokazali da se u ovoj grani industrije može i opstati i dostići određeni nivo razvoja, ako se u prvi plan stave znanje, kreativnost i iskustvo. Od ‘šuplje’ priče nikad nije bilo vajde, a nje se uglavnom drže oni koji nemaju šta da pokažu na polju korisnog znanja i opšteg interesa. Bilo bi tužno da zbog ishoda nekakvog pravosudnog procesa pametni ponovo zaćute, ili čak odnesu svoje znanje nekud preko granice.“- istakao je Radenko.

Negativni komentari na račun kopmanije „Batagon“, kao i optužbe da Vlada otvoreno favorizuje pvu kompaniju u proteklom periodu upućivale su opozicione političke partije iz Srpske.

“Ako se izuzme sindikat, ja nisam odavno u politici. Ne pripadam ni jednoj stranci već 20 godina, iz prostog razloga što političari mijenjaju mišljenje u skladu sa tim da li su na vlasti ili u opoziciji. Rijetki su oni koji imaju jasan lični stav i  koji nije stav nekih njihovih nalogodavaca, “viših interesa“ i slično. Tako je i u ovom slučaju. Sumnje vezane za vlasnika kompanije Batagon, koje dolaze iz redova opozicije ili pozitivne ocjene iz redova pozicije ili možda obratno su samo pokazatelj da li je neko našao svoj lični interes u toj kompaniji ili još nije.”-prokomentarisao je Smiljanić.

Zaključci Vlade Republike Srpske

Potencijalni kupci imali su rok  da do 31. decembra prošle godine jasno definišu instrumente obezbježivanja i garancije da će svoje obaveze izvršiti u tačno određenom roku i uslovima.

Vlada Republike Srpske ja na sjednici održanoj u decembru prošle godine, od potencijalnih kupaca zatražila između ostalog i to da se obavežu i na zabranu otuđenja potraživanja Republike Srpske i ostalih javnih institucija u periodu od 10 godina; investiranje u iznosu od minimalno 50 miliona evra u narednih pet godina; poštovanje postojećeg ugovornog odnosa i zabranu prijevremenog raskidanja ugovora o isporuci rude zaključenog između  Kompanije BOKSIT a.d. Milići i privrednog društva Alumina.

Među zahtjevima je i odobravanje korištenje kreditnih sredstava za izgradnju brze ceste Zvornik-Milići-Vlasenica-Han Pijesak-Sokolac-Istočno Sarajevo u iznosu od 100 miliona evra.

„Koliko je realan ovaj zaključak Vlade, možda nisam dovoljno kompetentan da ocijenim, ali je svakako dobar kao ideja. Brza cesta na ovom potezu je sigurno potrebna i biće korisna, ne samo narodu koji živi na ovim prostorima, nego upravo i kompanijama Boksit i Alumina, što će opet da se odrazi na narod, naravno u pozitivnom smislu.“- prokomentarisao je Smiljanić.

Pored navedenih, od potencijalnih kupaca se očekuje i da investira u bankarski sektor Republike Srpske; u roku od 30 dana od dana potpisivanja Ugovora o prenosu potraživanja, riješi problem Energolinije d.o.o., u stečaju Zvornik na način da Investiciono-razvojnoj banci Republike Srpske u cijelosti izmiri evidentirana potraživanja Banke prema stečajnom dužniku Energolinija d.o.o, Zvornik.

Detaljni sadržaj zaključka možete pročitati u dokumentu u prilogu.





(Banjaluka.net)

Komentari / 22

Ostavite komentar
Name

istina

03.04.2019 19:42

majko moja,unistise i pokradose sve sto ima u RS-u! sve sto je radilo prodali su ali,,sebi,,za sitne pare pa opet kokano kupuju i zaradjuju na drzavnom kapitalu!!! ovo se vise nemoze ni gledati ni slusati.ocigledno da je glavna uloga vlasti da unisti Republiku Srpsku. netrebaju nas drugi gasiti i ukidati nas ce unistiti vlast RS-a

ODGOVORITE
Name

cico , sve se vidi

04.04.2019 07:20

želim zvorničanima i glinici samo da uberu rezultate svog glasanja , ništa bolje nisu ni zaslužili . Samo slijep nevidi da Dodik uništava sve ono što je na istoku RS jer to nema šanse da u skoroj budućnosti može biti dio lijepe njegove . Glasati za njega uvijek je bilo isto kao glasati za HUS ili HDZ .

Name

Jovo

04.04.2019 12:05

Pročitao sam usvojene zaključke iz kojih nisam vidio da su ugroženi interesi Republike Srpske, već dapače ovim zaključcima su adekvatno zaštićeni interesi Republike Srpske.

Name

Cedo Zvornik

04.04.2019 12:47

Dobro je sto ce se investirati u fabriku, bitno je da ljudi rade i sto kompanija Alumina u kontinuitetu pozitivno posluje i povecava broj zaposlenih.

Name

Litvanci

03.04.2019 19:42

Sta god pokradu nek svale na nas i stvar rijesena

ODGOVORITE
Name

re

04.04.2019 11:08

Slazem se. Mi Litvanci cemo biti krivi za kraj Dodikovine

Name

Talija

03.04.2019 20:13

Birac ulazi u zonu istrazivanja i razvoja! Bravo.

ODGOVORITE
Name

Jaffa

04.04.2019 04:45

Udbaška mafija, nema tu odbrane.

Name

Nn

03.04.2019 20:14

Ovaj ugovor im vrijedi samo 10 godina koje ce brzo proci pa ce kao i fabrika duvana u Banjaluci nakon isteka tog perioda ili biti zatvorena ili ce poslovati po novim njihovim uslovima.

ODGOVORITE
Name

Milko

03.04.2019 20:16

samo vi pratite. Nemojte sta da vam promakne.

ODGOVORITE
Name

Sramota

03.04.2019 20:50

Koliko su jadni i bijedni, bez imalo odgovornosti. Ovakvo ponašanje je vrijedno prezira, dotaknuto je moralno dno, ali skroz.

Name

Trt

03.04.2019 20:23

Ništa. Vi fino zastave crvene i pred fabriku.... Mašite kad vam ona plavuša dođe u obilazak "osvojene" teritorije.

ODGOVORITE
Name

vrelina

03.04.2019 20:25

Lemi kondukter matic,liudi fico,mali celica zoran,gusak sindikalac prde u istu tikvu i ubiraju plodove svoga kriminalnog rada-udruzenja.Cure u javnost njihova licna primanja,bonusi i drugi benefiti tako da sve postaje jasno.A lazo lazo stecajna mafija se ne oglasava?

ODGOVORITE
Name

Re

04.04.2019 19:40

Popovicu pa ocigledan si kao dan...

Name

Narode glupi!

03.04.2019 20:30

Zašto niste prenjeli potraživanja bolnica, već ste prenjeli potraživanja ove fabrike.

ODGOVORITE
Name

cris

03.04.2019 20:46

auu "sindikat prati". sad će bagaton povući poteze,neće smjeti dalje.

ODGOVORITE
Name

Zvornicanin

04.04.2019 04:13

Dakle i ti si nasjeo na rudu a ako je tako kao sto pricas a ne mislis tako zasto napustas glinicu i ti i zena zasto ne ostanete u tak om blagostanju

Name

Re

04.04.2019 19:41

Sindikala ne smije nigdje...

Name

majmun ko

03.04.2019 23:20

sta ti bulaznis,tacno se vidi da nisi u dodikovoj partiji i lafo ne znas sta se desava i ko stoji iza te firme i kafane u cugu.Saberi se malo ako se vec nisi sabro pa nek te neko pametniji zamjeni i pokrene pitanje te nove privaticzacije ako vam je stalo do firme.

ODGOVORITE
Name

E moj

04.04.2019 04:03

Smiljanicu. Ti si vjerovatno nastavak price proslog sindikata koji je bio sindikat Litvanaca a ne radnika. Jedini covjek koji je bio pravi istinski borac bio je gospodin Savic. Zali Boze sto se borio za ljude koji su ga izdali za peceno prase i gajbu piva.

ODGOVORITE
Name

panda

04.04.2019 07:15

Treba dati priliku i treba da prođe malo vremena kako bi se vidjeli rezultati ovoga...

ODGOVORITE
Name

Slika u ogledalu

04.04.2019 19:23

Čudan neki sindikalac, čudan i sindikatJ. Još čudniji. Inverzija kao da je.

ODGOVORITE