EP: Tipična Njemačka, maksi Belgija i Poljska!

Drama, Nemci do pobede nad Holandijom u 90. minutu! Reprezentacija Nemačke slavila je kao gost protiv Holandije sa 3:2 u okviru Grupe C kvalifikacija za Evro 2020. godine.  Kakav meč: Holandija stigla 0:2, Nemačka pogodila u 90'! Kada se ujutru probude, i Holanđanima će biti jasno da su gledali jedan od najboljih fudbalskih mečeva ove godine.  Niko, sad si neko! Tipična Nemačka, odlični Depaj, ali u zemlji Lala miriše Šulc! Panceri u velikom derbiju slavili na krilima sjajnog beka Hofenhajma - 3:2.  Batšuaji i braća Azar za maksimalnu Belgiju! Crveni đavoli rutinski protiv Kipra.

Fudbal 24.03.2019 | 23:10
Izabranici selektora Joakima Leva, samo nekoliko dana pošto su odigrali nerešeno u prijateljskom meču sa Srbijom u Volfsburgu (1:1), pokazali su snagu i došli do bodova.

Činilo se da će lakše doći do trijumfa, posebno jer su na poluvremenu meča na "Johan Krojf" areni u Amsterdamu imali prednost od dva gola, ali treba čestitati i Holanđanima koji su bili nadomak osvajanjja boda.

Nemačka je povela u 15. minutu kada je Liroj Sane zatresao mrežu Silesena, da bi u 34. minutu pravo malo remek delo napravio Serž Gnabri.

Uzeo je loptu na levoj strani, prošao pored Virdžila van Dajka i sjajnim udarcem sa 18 metara pogodio desni gornji ugao.

Nije se Holandija predala, posle odličnog centraršuta Memfisa Depaja u 48. minutu Matajs de Liht je bio najviši u skoku i mreža "pancera" se zatresla.

U 63. minutu Depaj se odlično snašao u gužvi, udarcem sa desetak metara poslao je loptu u desni donji ugao i činilo se da će biti nerešeno.

Ipak u 90. minutu odlična kombinacija Nemaca, Rojs je izbegao ofsajd zamku, sve je odlično pratio igrač Hofenhajma Niko Šulc koji je sa desetak metara lako zatresao mrežu domaćina.

15' - 0:1 - gol Sane, asistencija Šulc
34' - 0:2 - gol Gnabri, asistencija Ridiger
48' - 1:2 - gol De Ligt, asistencija Depaj
63' - 2:2 - gol Depaj, asistencija Vajnaldum
90' - 2:3 - gol Šulc, asistencija Rojs

Jasno nam je da će najveći broj od 55.000 srećnika sa tribina "Johan Krojf" arene u Amsterdamu otići kućama lošeg raspoloženja, ali i njima će ujutru biti jasno da su odgledali jednu od najboljih fudbalskih utakmica u 2019. godini.

Da, bio je "klasik": Holandija - Nemačka 2:3 (0:2) u derbiju martovskih kvalifikacija za EURO 2020. godine.

Selektori Ronald Kuman i Joakim Lev odigrali su partiju šaha.

Nemac je izveo bolje otvaranje i iz formacije 3-4-1-2 pronašao rupe u poslednjoj liniji odbrane domaćina, oba puta po desnoj strani gde je nepostojeći Rajan Babel ostavio Denzela Damfrisa na vetrometini pred Lerojem Saneom i Seržom Gnabrijem. Iako su mladi nemački asovi pogotke postigli u direktnim duelima sa štoperima Matijsom de Ligtom i kapitenom Virdžilom van Dajkom, to su bile posledice.

Uzrok je bila otvorena desna strana holandske odbrane, zbog čega je Babel ostao u svlačionici na poluvremenu, a Stiven Bergvijn poslat na teren da ispravi greške napadača Bešiktaša i poveže "oranje" u kompaktnu celinu.

Kumanov odgovor Levu bio je konkretan.

Narandžasti su prebacili loptu pred Manuela Nojera, beli se našli u neočekivanom bunkeru u koji ih je dodatno "sabijao" tandem Kvinsi Promes, Memfis Depaj, a upravo je ovaj "problem" Mančester junajteda bio i najveći problem za Leva u drugom delu meča.

Nakon što je golovima i asistencijama učestvovao u svakom pogotku u Belorusiji za startnih 0:4, Depaj je za kratko vreme asistirao De Ligtu za 1:2, a onda iskoristio gužvu pred Nojerom i matirao ga "iz kolena" za 2:2 na pola časa do poslednjeg zvižduka španskog sudije Havija Mancana.

Navijači su tada poželeli pobedu, ali su i Kuman i Lev znali da bi svaki ishitreni potez mogao da bude dodatno kažnjen, pa su izmene sačuvali za završnicu jednog od najvećih fudbalskih derbija Evrope (koji je po pravilu više značio Holanđanima). Kao da je to osetio Nemac, pa je u finišu meča poslao na teren jednog od najboljih igrača na svetu, večito povređenog Marka Rojsa, a ovaj bez ikakvog problema prošao ponovo po levoj strani i asistirao Niku Šulcu za hladnokrvnih 2:3 u poslednjem minutu pred ulazak u nadoknadu.

Nadoknade rezultata - nije bilo.

Kuman je morao da prizna poraz, nakon što je u oktobru deklasirao Leva u UEFA ligi nacija rezultatom 3:0, a potom u novembru izborio 2:2 u "revanš" utakmici premijernog takmičenja.

Konačno prava Nemačka. Možda ne do kraja lepršava, ali tipična. Uporna, borbena, ona koja ne staje dokle god se igra i koja je večeras konačno nagrađena posle nekoliko meseci bauljanja u kojima su je mnogi otpisali kao ozbiljan tim i reprezentaciju. Pravu golgotu su prošli Panceri Joahima Leva u 92 minuta lepog i atraktivnog klasikera u Amsterdamu i zahvaljujući levom beku Niku Šulcu vratili se kući s bodovima na startu kvalifikacija za Evropsko prvenstvo - 2:3 (0:2).

Sjajan derbi odigran je na stadionu koji nosi ime velikog Johana Krojfa. Ipak su Nemci bili to koje je od starta zaposeo duh jednog od utemeljivača modernog fudbala, a već u 15. minutu Liroj Sane je zapalio sektor s gostujućim navijačima. Vragolasti napadač Mančester Sitija koji je bio raspoložen večeras masjtorski je nadmudrio odbranu domaćina i golmana Silesena i doneo prednost Nemcima.

Odgovor Holanđana usledio je vrlo brzo, ali dve sjajne šanse Rajana Babela (25. i 29. minut) pratile su i dve nestvarne intervencije Manuela Nojera koji je podsetio na neke ranije dane kada je čuda činio na golu Bajrna i Nemačke. Naravno, Holanđani su kažnjeni za te promašaje, a tačku na besprekorno prvo poluvreme gostujućeg tima stavio je Serž Gnabri u 34. minutu.

Znali su mnogi u tim trenucima da Holandija ne može gore od onoga što je prikazala u prvih 45 minuta, a izmena koju je Ronald Kuman napravio odmah na početku drugog poluvremena donela je konkretan rezultat na terenu. Ulazak Bergvajna umesto Rajana Babela olakšao je protok lopte i oslobodio zver u Memfisu Depaju koji je s dva poteza pokazao koliki je majstor.

As Liona je prvo u 48. minutu majstorski asistirao De Lihtu za 1:2, a potom i u jeku ofanzive Lala posle gužve lukavim udarcem po zemlji poravnao je na 2:2 u 63.

Izgledalo je da su Nemci gotovi, da su "pečeni" i da se samo čeka treći gol, ali i pored upornosti Holanđana mreža Manuela Nojera je ostala netaknuta. Obe ekipe ušle su u naizgled mirnu završnicu, a onda u 88. minutu i potez koji je odlučio ovaj meč. Joahim Lev je izvršio izmenu, ubacio na teren Marka Rojsa, a kapiten Borusije maestralnim pasom omogućio Niku Šulcu da donese psiholiški vredan trijumf Pancerima.

Bila je to najbolja nagrada za levog beka Hofenhajma koji je odigrao odličnu utakmicu i poneo epitet heroja premijerne pobede Nemaca i to u zemlji Lala. Nema slađeg trijumfa za ljubitelje Nemačke.

Što se tiče Holanđana, iako su izgubili nemaju za čim da žale. Oni se nesumnjivo posle godina tavorenja vraćaju u sam vrh evropskog fudbala, a i ovaj poraz je put ka tom sazrevanju. Bitno je da smo imali uzbudljiv klasiker i garant da ćemo u godinama koje dolaze gledati još bolje okršaje Pancera i Lala. Ipak je to totalni fudbal...

HOLANDIJA - NEMAČKA 2:3 (0:2)
/De Liht 48, Depaj 63 - Sane 15, Gnabri 34, Šulc 90/

Stadion: Johan Krojf Arena
Gledalaca: 50.000
Sudija: Hil Manzano (Španija)

HOLANDIJA (4-3-3): Silesen - Damfris, De Liht, Van Dajk, Blind - Vajnaldum, De Ron (od 91 L. De Jong), F. De Jong - Promes, Depaj, Babel (od 46. Bergvajn).

NEMAČKA (3-4-1-2): Nojer - Ginter, Zule, Ridiger - Kerer, Kros, kimih, Šulc - Gorecka (od 70. Gundogan) - Gnabri (od 88. Rojs), Sane.

Takođe u istoj grupi, pobedu je ostvarila i Severna Irska. Džoni Evans je u 30. minutu doneo prednost domaćinu, AStaševič je izjednačio u 33. minutu, da bi u samom finišu Magenis pogodio za 2:1 i pobedu Severne Irske.

U G grupi G, Slovenija i Makedonija odigrali su nerešeno, 1:1. Zajc je bio taj koji je doneo prednost Slovencija i to pogotkom u 34. minutu, da bi Severna Makedonija stigla do remija golom Bardija na samom početku drugog poluvremena.

Poljska je kod kuće uspela da slomi otpor Belorusije u poslednjih 15 minuta. Prvo je napadač Bajerna Robert Levandovski pogodio za 1:0 posle sjajnog udarca glavom, da bi u 84. posle kornera i Kamil Glik na sličan način postigao gol za konačnih 2:0.

Virus nije u potpunosti slomio Poljsku: Levandovski i Glik presudili upornim Letoncima! Veliki bod za Makedonce u Ljubljani. Letonija se držala do 76. minuta, ali je onda poklekla u Varšavi (0:2). Selekcija Igora Angelovskog na deobi drugog mesta sa četiri osvojena boda na startu kvalifikacija.

Poljska reprezentacija je prošla kroz pravu golgotu u poslednjih nekoliko dana, pošto su čak osmorica igrača tokom boravka u Beču zaradila virus, pa je mnogo zvezda bilo upitnikom za večerašnji meč sa Letonijom, koja ipak nije uspela da odoli u Varšavi, iako je bila vrlo blizu - 2:0 (0:0).

Otpor upornog protivnika uspeo je da slomi Robert Levandovski udarcem glavom u 76. minutu, dok je svaku dilemu u 84. razrešio Kamil Glik, koji je takođe bio dominantan u skoku. Zaslužan za oba gola domaćina bio je prvotimac Atalante Arkadijuš Reca, koji je uputio dva precizna centaršuta u ključnim momentima utakmice.

Poljaci su tako nakon dva odigrana kola prvi na čeku grupe G sa maksimalnih šest bodova, čime su na najbolji način sebi utabali put ka plasmanu na Evropsko prvenstvo.

Više nego zadovoljni startom u kvalifikacijama mogu da budu i Makedonci, koji su nakon slavlja nad Letonijom u prvom kolu večeras osvojili vredan bod na Stožicama u Ljubljani, pa se posle dva kola nalaze na deobi drugog mesta na tabeli (1:1).

Domaćin je bio bolji protivnik na terenu, poveo je golom Mihe Zajca u 34. minutu, ali je tu bolju partiju domaćina na startu nastavka utakmice u korenu isekao Enis Bardi. Selekcija Matjaža Keka je do kraja meča ponovo pokušala da stigne do kapitalne prednosti, ali su borbeni puleni Igora Angelovskogodbranili svoju mrežu i odneli zasluženi bod za Makedoniju.

Belgija je bila uspešna na gostovanju Kipru. Posle pobede nad Rusijom od 3:1, Eden Azar i drugovi bili su još jednom sigurni.

Upravo je Azar u desetom minutu doneo radost navijačima gostiju, da bi sva priča oko pobednika bila završena u 18. minutu kada je Miči Batšuai pogodio za konačnih 0:2.

Belgija je idealno otvorila kvalifikacije za EURO. Posle pobede nad Rusijom u prvom kolu, večeras je lako preskočila gostovanje na Kipru.  I opet su Miši Batšuaji i Eden Azar bili ključni ljudi u pobedi od 2:0.

Pre nekoliko dana protiv Rusije, Azar je postigao dva gola, a Batšuaji upisao asistenciju. Večeras je napadač Kristal Palasa dao jedan i asistirao kod drugog koji je postigao as Čelsija. Inače, asistenciju za gol Batšuajia je upisao Edenov mlađi brat Torgan Azar. Batšuaji se izgleda sjajno slaže na terenu sa braćom Azar i nameće se kao prvi špic koristeći odsustvo Lukakua.

Roberto Martinez skoro da nije menjao tim koji je pobedio protiv Rusije. Jedina izmena je bio Vermalenna poziciji štopera umesto Bojate. Sve ostalo je bilo isto... A i zašto menjati nešto što funkcioniše?

Sve je bilo gotovo za mankje od 20 minuta. Prvo je Eden Azar na dodavanje Batušajia poslao neodbranjiv hitac u mrežu Kiprana, a desetak minuta kasnije je Torgan Azar majstorski pronašao napadača Kristal Palasa koji je prešao golmana i pogodio raznu mrežu.

Belgijanci su posle sigurno vođstva spustili tempšo i kontrolisali situaciju do kraja. Bila je tu još poneka šansa, Batšuaji je mogao do drugog gola, ali uglavnom nije bilo velikih uzbđenja i kao da su oba tima jedva čekala da se meč završi.

REZULTATI

Grupa C

Severna Irska - Belorusija 2:1 (1:1)
/Evans 30, Magenis 87 - Staševič 33/

Holandija - Nemačka 2:3 (0:2)
/De Liht 48, Depaj 63 - Sane 15, Gnaffbri 34, Šulc 90/

TABELA: S. Irska 6, Nemačka (-1) 3, Holandija 3, Belorusija 0, Estonija (-1) 0.

Rezultati 1. kola: Holandija - Belorusija 4:0, Severna Irska - Estonija 2:0.

Grupa E

Vels - Slovačka 1:0 (1:0)
/Džejms 5/

Mađarska - Hrvatska 2:1 (1:1)
/Salai 34, Patkai 76- Rebić 13/

TABELA: Vels (-1) 3, Slovačka 3, Hrvatska 3, Mađarska 3, Azerbejdžan (-1) 0.

Rezultati 1. kola: Hrvatska - Azerbejdžan 2:1, Slovačka - Mađarska 2:1.

Grupa G

Izrael - Austrija 4:2 (2:1)
/Zahavi 34, 44, 55, Dabur 66 - Arnautović 8, 75/

Poljska - Letonija 2:0 (0:0)
/Levandovski 76, Glik 84/

Slovenija - Severna Makedonija 1:1 (1:0)
/Zajc 34 - Bardi 47/

TABELA: Poljska 6, Izrael 4, Severna Makedonija 4, Slovenija 2, Austrija 0, Letonija 0.

Rezultati 1. kola: Austrija - Poljska 0:1, Severna Makedonija - Letonija 3:1, Izrael - Slovenija 1:1.

/Azar 10, Batšuai 18/

TABELA: Belgija 6, Rusija 3, Kipar 3, Kazahstan 3, Škotska 3, San Marino 0.

Rezultati 1. kola: Belgija - Rusija 3:1, Kazahstan - Škotska 3:0, Kipar - San Marino 5:0.

Izvor: B92/mondo.rs/mozzartsport