"Ne ostavimo nikog bez vode"
Sudeći po zvaničnim statistikama, objavljenim prošle godine, skoro polovina domaćinstava u Republici Srpskoj nije priključena na javne vodovode, ali ni priključak ne garantuje pitku i zdravu vodu, jer neki javni vodovodi isporučuju vodu koja nije za piće, ili se zbog zastarjelosti bore s restrikcijama.
Republika Srpska 22.03.2019 | 08:56
Ove godine tema je „Ne ostavimo nikog bez vode“. Ona je rezultat glavnog obećanja iz Agende 2030 za održivi razvoj, koje glasi: “Od toga što svijet napreduje, svi moraju imati koristi”.
Ipak, nije baš tako: nepravda ubija žedne širom svijeta. I danas, u 21. vijeku, milijarde ljudi žive bez sigurne i zdrave vode – njihova domaćinstva, škole, radna mjesta, farme i fabrike bore se da prežive.
Mi ne bismo trebali da imamo problema s tim, ali…
Iako je Bosna i Hercegovina vodom najbogatija zemlja u regionu i jedna od najbogatijih u Evropi, voda za piće nije svima jednako dostupna.
Sudeći po zvaničnim statistikama, objavljenim prošle godine, skoro polovina domaćinstava u Republici Srpskoj nije priključena na javne vodovode, ali ni priključak ne garantuje pitku i zdravu vodu, jer neki javni vodovodi isporučuju vodu koja nije za piće, ili se zbog zastarjelosti bore s restrikcijama.
Iako smo bogati vodom, godišnje dajemo više od 130 miliona maraka za uvoznu vodu, koju kupujemo u radnjama.
Uz to, stručnjaci upozoravaju da zagađenje, neplanska gradnja i neodgovorna eksploatacija prirodnih resursa ozbiljno ugrožavaju izvore pitke vode. Jedna od najvećih prijetnji je izgradnja brojnih malih hidroelektrana na malim rijekama, koje su lokalnim zajednicama doslovno izvor života i uslov opstanka, upozoravaju ekolozi.
I još nešto. Za vodu, odnosno gradnju vodovoda, vezana je prva javno poznata korupcionaška afera na našim prostorima.
Naime, prije 111 godina, u doba Austrougarske, počela je gradnja prvog javnog vodovoda u Banjaluci. Voda je 1908. dovedena iz sela Subotica, a taj posao, vrijedan 900.000 kruna u zlatu, Zemaljska vlada je povjerila inženjeru Aleksandriniju. Gradnju je nadzirao šef građevinskog odeljenja vlade, inženjer Pasini.
Kako je zabilježio hroničar Stojan Bijelić, „prijatelji Aleksandrini i Pasini“ posao su obavili „tako da preduzetnikova zarada bude što unosnija“, pa je vodovod bio katastrofalan. Cijevi su bile tanke i „plitko položene“ pa je voda ljeti bila vrela, zimi se u cijevima smrzavala, a dotok je bio skoro duplo manji od projektovanog.
Mnogima će ova skaska s početka 20. vijeka zvučati poznato. Voda je i tada, kao i danas, za nekog bila preka potreba, a za nekog šansa za zaradu.
(Srpskainfo)
Komentari / 5
Ostavite komentarMrki
22.03.2019 08:29Sta se promijenilo za 111 godina Nista Od kako je planete Zemlje niko ne radi tako nekvalitetno i niko se ne ugradjuje vise, nego sto to trenutno cini aktuelna vlast
ODGOVORITEBk
22.03.2019 11:10Bitno je da ima vode na aparatima u zgradi vlade, ko j... Obican narod, mogu i sa kisnicom funkcionisati.
Dundo Maroje
22.03.2019 09:45Većina tih koji nisu priključeni na gradske vodovodne mreže,ni za vrijeme Jugoslavije a ni danas,nisu htjeli učestvovati u izgradnji istih! Živjeli su u svojim selima u fazonu nama nije potrebno! E sad skontali da im treba i da mi koji smo se naplaćali vodovoda i drugih doprinosa,treba da plaćamo skuplju vodu da bi sadašnja gospoda mogla reći da su doveli vodu u najudaljenija sela ,pa makar u pitanju bilo 5 kuća njihovih bliskih srodnika!A niko se nije upitao kakav je kvalitet vode koju pijemo? Kakve su vodovodne cijevi,zašto imamo porast karcinoma,alergija i ko zna još kakvih boleština!!? Ima tu pitanja na koja vladajuća gospoda treba da odgovore.....STRAŠNO!
ODGOVORITESAMO NA 3 KM OD BANjA LUKE
22.03.2019 10:08NA KRČMARICAMA NEMA VODE. A B.L. ŽELI BITI EVROPSKI GRAD KULTURE. PA, VODA JE I KULTURNO, A NE SAMO PRIRODNO DOBRO.
ODGOVORITEVodonosa
22.03.2019 10:32Jos uvijek u naj urbanijim djelovima grada Banja Luke nema vodovoda. Pitam se imali vlast kakav plan ili se to rjesava kampanjski ko je blizi vlati dobije?
ODGOVORITE