HOL: Ajaksov poraz u zao čas!

Onana zaplivao, PSV šampion ako dobije Klasiker! Gud Til junak AZ-ove pobede.

Fudbal 18.03.2019 | 08:15
Duel golmana pripao je Marku Bizotu i bodovi su ostali u Alkmaru, a Ajaks će morati da u naredne dve nedelje zaboravi sve što se dešavalo u 26. kolu Eredivizije kako bi u Klasikeru sa PSV-om nadoknadio danas propušteno. Posle pomalo srećne pobede Filipsovava pogotkom Irvinga Lozana u 86. minutu apsolutno zaslužen poraz Ajaksa na gostovanju kod AZ-a u Alkmaru za sada već velikih minut pet u odnosu na lidera holandskog prvenstva – 1:0.

Zaslužen poraz Ajaksa, jer AZ je bio konkretniji, opasniji… I imao je boljeg golmana. Imao je doduše i sreće da se jedan od najboljih Ajaksovih igrača Hakim Zijeh povredi već u 23. minutu kada ga je na terenu zamenio Kasper Dolberg zbog čega je Dušan Tadić sa lažne devetke koja mu tako dobro stoji morao da se vrati na krilo.

Ajaks je bio jalov u napadu i nesiguran u odbrani što se najbolje videlo u odlučujućem 56. minutu kada ej Andre Onana zaplivao među stativama gostiju iz Amsterdama. Dva puta ga je lopta preletela dok je on bacakao ručice da bi potom Gus Til uspeo da je smesti u mreži i materijalizuje terensku inicijativu AZ-a.

Tek tada je – i to ne odmah – Ajaks  je zaigrao na sve ili ništa, ali ga je u dve najopasnije situacije zaustavio Bizot, pa je AZ sačuvao prednost, kao i PSV-ovu prednost nad Kopljanicima. Za tim iz Ajnhdovena kiks Ajaksa nije mogao da dođe u boljem trenutku. Kad se završi reprezentativna pauza neće Ajaks imati izbora: pobeda u Klasikeru ili predaja titule u ruke PSV-a. Remi mu ostavlja samo teoretsku šansu, pobeda Filipsovaca značila bi kraj ligaške sezone.