Kakve su izmjene Krivičnog zakona?

Programom rada Narodne skupštine Republike Srpske za 2019. godinu predviđeno je da narodni poslanici u drugom kvartalu raspravljaju o izmjenama i dopunama Krivičnog zakonika RS, ali se ne zna da li će njima biti obuhvaćena inicijativa Kluba novinara Banjaluka da se KZ RS pooštri i da se napad na novinare tretira kao napad na službeno lice.

Republika Srpska 24.02.2019 | 13:30
Kakve su izmjene Krivičnog zakona?
Iz Narodne skupštine RS potvrđeno je za “Glas Srpske” da je predlagač Zakona o izmjenama i dopunama KZRS Vlada, odnosno Ministarstvo pravde RS, ali da NSRS u ovom trenutku nema uvid u tekst izmjena zakona zbog čega nisu u mogućnosti da odgovore da li će njima biti definisana izmjena kojom se napad na novinare tretira kao napad na službeno lice.

"Tek kada zakonski akt bude dostavljen u Narodnu skupštinu moći ćemo da odgovorimo na pitanje vezano za njegov sadržaj", navodi se u odgovoru iz NSRS.

Ministar pravde RS Anton Kasipović poslije sjednice Kolegijuma NSRS održanog u petak nije precizno odgovorio na naše pitanje da li će u Zakon o izmjenama i dopunama Krivičnog zakonika RS koji najavljuju iz njegovog ministarstva biti uvrštena i inicijativa Kluba novinara Banjaluka.

"Ministarstvo analizira sve aspekte primjene Krivičnog zakonika RS koji je na snazi tek oko godinu i po i to će odrediti i naše ponašanje i poteze u vezi sa predviđenim izmjenama i dopunama", rekao je kratko Kasipović za “Glas Srpske”.

Podsjećamo, Klub novinara Banjaluka je poslije pokušaja ubistva novinara BN TV Vladimira Kovačevića 26. avgusta prošle godine javno tražio izmjene Krivičnog zakonika RS koje bi predviđale da se napad na novinare tretira kao napad na službeno lice. Predstavnici svih političkih partija tada su javno podržali inicijativu Kluba novinara, a iz najjače vladajuće stranke saopšteno je da će “SNSD kao vodeća politička snaga koja se uvijek zalagala za novinarske slobode uvijek stati u njihovu odbranu”.

"S tim u vezi, SNSD će uraditi sve da novi saziv Narodne skupštine RS usvoji zakonsko rješenje koje će napad na novinara tretirati kao napad na lice u vršenju službene dužnosti", saopšteno je tada iz SNSD-a.

Šef Kluba poslanika SNSD-a u NSRS Igor Žunić priznaje da ne zna još šta će biti u izmjenama KZRS koje su najavljene iz ministarstva pravde, ali kaže da podržava sve što će doprinijeti zaštiti novinara i boljem i kvalitetnijem informisanju građana.

"Novinari koji su to i po struci i zvanju i koji u skladu sa profesionalnim i etičkim kodeksima rade svoj posao moraju da budu maksimalno zaštićeni. Napad na novinare je napad na cjelokupnu javnost, jer je interes javnosti da od novinara dobija tačne i pravovremene informacije i zato niko ne smije da vrši pritisak na novinare", kaže Žunić.

Poslanik SDS-a Miladin Stanić rekao je za “Glas Srpske” da ne zna šta će biti u najavljenim izmjenama Krivičnog zakonika RS, ali kaže da i dalje podržava inicijativu Kluba novinara Banjaluka i osuđuje napade na novinare. Uprkos verbalnoj osudi napada na novinare, on je u petak na konferenciji za novinare odbio da odgovori na pitanje novinarke ATV-a zato što se, kako je rekao, nekoliko puta ponovilo da on da izjavu za tu medijsku kuću, a da izjava ne bude emitovana.

Klub novinara

Predsjednik Kluba novinara Banjaluka Siniša Vukelić podržava to što je programom rada NSRS predviđena i rasprava o izmjenama i dopunama Krivičnog zakonika RS i nada se da će najavljenim izmjenama i dopunama biti obuhvaćena i inicijativa Kluba novinara.

"Medijska zajednica očekuje od Ministarstva pravde RS koje priprema izmjene da nas pozove kako bi zajedno napravili što kvalitetnije zakonsko rješenje i kako bi se konačno sa deklarativne podrške i verbalne osude učestalih napada prešlo na konkretnu podršku novinarima", kaže Vukelić.

Izvor: Glas Srpske

Komentari / 11

Ostavite komentar
Name

...

24.02.2019 12:44

izgleda ce svi postati povlasteni osim obicnog covjeka

ODGOVORITE
Name

Može

24.02.2019 13:00

Može da se napad na novinara smatra napadom na službeno lice ali da onda novinar mora otkriti izvor informacije. Sada se novinar pozove na ne identifikovani izvor i pljuj do mile volje, šta onda meni preostaje nego da mu razbijem nos jer ako ga tužim on nema obavezu da otkrije izvor informacije. Na ovakav način bi se uveo red u pisanje, čitaj pljuvanje.

Name

ZA ...

24.02.2019 14:32

VEC JE TAKO. ALI DA SE TO JOS UTVRDI. DA NORMALAN ,POSTEN COVJEK NEMA NIKAKVA PRAVA. AKO I KOD POSLODAVCA IMA JEDAN SLOBODAN DAN U SEDMICI TO JE VRH VRHOVA.

Name

decko

24.02.2019 14:42

E, pa ne moze! Novinarsko demokratsko pravo je da pise sta zeli -pa i pljuje, a tvoje je demokratsko pravo da ostanes suzdrzan ili da tuzis novinara za klevetu!

Name

Re Moze

24.02.2019 16:25

najbolje je da novinari pisu o svima lijepo. Recimo da pisu kako je Spiric prodao puno knjiga a ne o nekim pljackama i stanovima po Becu.

Name

Nostradamus

24.02.2019 12:56

Neka se usvoji i taj zakon i da napad na novinara bude okarakterisano kao napad na sluzbeno lice.Ali da se usvoji zakon po kojim bi se napad na covjeka okarakterisao kao napad na covjecanstvo,a ubistvo kao genocid.Pravda za Davida i ostale zrtve ovog rezima.

ODGOVORITE
Name

posavski gonic

24.02.2019 13:02

da borci budu kao bijeli medvjedi zasticeni a sluzbena lica da odgovaraju za svoja nedjela. Dodik je borac za kriminal prve kategorije.

ODGOVORITE
Name

Дрекавац

24.02.2019 13:46

По обичају, нацрт закона ће бити достављен 15-ак минута пред почетак сједнице, тако да га нико не стигне прочитати. А биће усвојен након пар сати таламбусања.

ODGOVORITE
Name

Borac vrs

24.02.2019 14:38

Saopstice onda kad ga urede da mogu oplackati i ovo mao sto je ostalo i da bude sve po zakonu

Name

Ima rješenje

25.02.2019 06:16

Ako u velikoj skupštinskoj sali krene nešto sporo oni se prebace u malu na spratu. I tu na spratu mogu za jedan sat usvojiti i po 30 zakona.

Name

Milan

25.02.2019 09:19

Znaju li oni koji ovo zagovaraju sta znaci status sluzbenog lica. Prvo se mora dobiti status sluzbenog lica pa tek onda Krivicnim zakonom traziti zastita tog sluzbenog lica. Ali ima tu nesto drugo, ocito da oni koji to zagovaraju bi da im se pruzi zastita kao da su oni iznad ostalih gradjana koji ovdje zive, da mogu sprovoditi medijski progon kada im se to prohtije i da za tako nesto nikome ne odgovaraju. A dosjetili se da im uz to treba i status sluzbenog lica, pa kada nekoga oblate i izbube spor na sudu da onda drzava placa njihov ceh iz budzeta. Bas interesantna ideja da napad na novinare bude napad na sluzbeno lice. Znam da se nekima nece svidjeti ali to je tako.

ODGOVORITE