EL: Makabi srušio Olimpijakos, poslije drame!

Milutinov blizu dabl-dabla! Košarkaši Makabija iz Tel Aviva pobedili su Olimpijakos u 22. kolu Evrolige posle neizvesne završnice, rezultatom 65:64.  Vilbekin srušio Olimpijakos posle deset godina! Pobeda koja se čekala punu deceniju u Tel Avivu.

Košarka 07.02.2019 | 22:10
Olimpijakosu je ovo treći uzastopni poraz, dok je Makabi upisao četvrtu pobedu u prethodnih pet utakmica.

Na meču je viđena velika borba i egal tokom svih 40 minuta, a košarkaši obe ekipe su najbolje ostavili za kraj.

U završnici je viđen pravi spektakl i drama. Makabi je na dva minuta do kraja imao pet poena prednosti, ali je Vasilis Spanulis pogodio dve trojke, drugu na 14 sekundi do kraja kada je lopta udarila o prvi obruč, zatim o tablu, ali se vratila u obruč.

Makabi je poverio loptu Skotiju Vilbekinu, koji je na 4,4 sekunde do kraja pogodio šut preko ruke Aleksa Tupana i doneo +1 svojoj ekipi, pa je Dejvid Blat odreagovao sa tajm-autom, ali se treneru domaćih nije svidela defanzivna postavka pa je on odreagovao istom merom.

Lopta je u napadu gostiju došla do Printezisa, koji je pokušao poluhorogom levom rukom, lopta se nećkala, ali na kraju završila van obruča.

Makabi su do pobede predvodili Vilbekin i Tarik Blek. Skoti je postigao 17 poena, dok je Blek imao 19, uz sedam skokova.

Najbolji u Olimpijakosu bili su Vasilis Spanulis i Najdžel Vilijams-Gos sa po 16 poena. Srpski centar Nikola Milutinov upisao je devet poena i sedam skokova.

Punih deset godina prošlo je kako je Makabi pobedio Olimpijakos pred svojom publikom i večeras je Ponos Izraela konačno uspeo da sruši i tu neslavnu tradiciju. Odlična ekipa grčkog stručnjaka Janisa Sferopulosa uspela je da slomi atinske crveno-bele u neizvesnom duelu sa 65:64 pogotkom Skotija Vilbekina za dva samo četiri sekunde pre kraja.

Zanimljiv i napet finiš gledali smo u Tel Avivu, a utakmicu je zakuvao u poslednjih dva minuta Vasilis Spanulis koji je u većem delu meča bio neprimetan. Sa dve vezane trojke popularni Bili je doneo koš prednosti Olimpijakosu (64:63) 14 sekundi pre kraja, pre nego što je Amerikanac s turskim pasošem uzeo stvari u svoje ruke i odlučio ovu zanimljivu i borbenu utakmicu.

Za desetu pobedu Makabija u Evroligi ove sezone najzaslužniji su bili Tarik Blek sa 19 i već pomenutiVilbekin sa 17 poena. Ostatak tima zabeležio je jednocifren broj poena, ali je i to bilo dovoljno za petu pobedu na poslednjih šest utakmica u najeltinijem evropskom takmičenju.

Na drugoj strani u redovima Olimpijakosa nastupio je i srpski reprezentativac Nikola Milutinov koji je imao skroman učinak od devet poena i sedam skokova za 30 minuta provedenih na terenu. Najefikasniji kod gostiju bili su Spanulis i Najdžel Vilijams Gos sa po 16 koševa.

Rezultati:

četvrtak

Anadolu Efes - Gran Kanarija 93:74 (26:19, 17:27, 26:14, 24:14)
/Simon 25, 4 sk, 3 as - Hena 16/

Budućnost - Himki 90:98 (20:22, 26:23, 19:23, 25:30)
/Kol 20, 2 sk, 11 as - Miki 25, 4 sk/

Makabi - Olimpijakos 65:64 (14:16, 12:13, 19:13, 20:22)