KPB – naudio si nam, sad pomozi!
Živopisna Boatengova karijera na vrhuncu u 32. godini! Malo ko je očekivao da će se ova promocija dogoditi, ali jeste.
Fudbal 22.01.2019 | 20:45
Katalonci će ga proveriti. Najpre u vidu zajma, vrednog između 1.000.000 i 2.000.000 evra (oprečne informacije), od leta možda i dugotrajne saradnje u visini od 8.000.000 evra, koliko sleduje Sasuolu. Na Nou Kampu je dočekan porukom:
„Naudio si nam, sad nam pomozi“.
Podsetinik je na Boatengove golove u dresu Milana protiv Barse u Ligi šampiona. Oba spektakularna. Najpre u grupnoj fazi 2011, kad je izlomio kičmu Eriku Abidalu, da bi ga upravo direkltnor novog kluba predstavio javnosti:
„Boateng tačno zna zbog čega je doveden. Biće mu dodeljena drugačija uloga nego u prethodnim klubovima, međutim, siguran sam da će nam pomoći da osvajamo trofeje“.
Drugi put Kevin Prins je smrvio Barselonu u šesnaestini finala Lige šampiona 2013. Opet na San Siru, sjajnim volej udarcem otvorio je vrata trijumfu 2:0, ali su Katalonci uzvratili u revanšu, dobili 4:0, pa nije bilo razloga za neko preterano slavlje. Sad dolazi kao ispomoć, ali u fantastičnom trenutku, jer je tim Ernestea Valverdea živ u sva tri takmičenja.
„Želim da osvojimo sve! Počastvovan sam što sam potpisao za Barsu, a imajući u vidu moje godine – uskoro ću napuniti 32 – pozicija „devetke“ mi savršeno odgovara“, jasan je Boateng.
Imajući u vidu šta je sve preko glave preturio vala je zaslužio da nesporan tzalenat naplati igranjem na mestu koje priznaje samo umetnike. Biografija Prinsa Boatenga obiluje incidentima skoro jednako kao maštovitim potezima i golovima, međutim, ostaje nada da su u Barseloni dobro promislili i da se samKevin opametio. Nestašluke je pravio u reprezentaciji i u klubovima. Svojevoljno je napustio državni tim Gane 2011. pod obrazoloženjem da njegovo telo „ne može da izdrži napore koji izuskuju igranje i za klub i za reprezentaciju“. Kasnije se doveo u red, zaigrao za Crne zvezde, odveo ih na Mundijal u Brazilu, međutim, zajedno sa Sulijem Muntarijem je oteran je sa turnira zato što je pred svim igračima vređao selektora Kvesja Apiju.
Probleme je pravio i u mladoj reprezenatciji Nemačke, selektori su nekako pokušavali da mu „nađu“ žicu, ali nisu uspeli, pa ih je 2009. sam Boateng poštedeo muka rečima da „nije zainteresovan“ da igra za Pancere. Promenio je selekciju i zaigrao za Ganu, odakle su mu roditelji, dok je brat Džerom nastavio da brani boje Nemaca.
To kao da je bila najava skoro decenijskih ispada na klupskom planu. U prvom mandatu u dresu Milana je imao bitnu ulogu, drugi se baš i ne pamti po dobrom, pa su Rosoneri odlučili da mu ne ponude nastavak saradnje. Ruka ruci. Za razliku od perioda provedenog u Šalkeu, kad je tadašnji direktor HorstHeld izjavom „među nama više nema poverenja“ otvorio vrata i izbacio Boatenga iz kluba zbog „nedovoljnog zalaganja“ na meču sa Kelnom. Posle otkaza u Šalkeu tražio je mesto pod suncem, a pre povratka u Milan umalo da završi u Saudijskoj Arabiji. Možda i bi, da svojevoljno nije odbio da se podvrgne lekarskim pregledima. I to dvaput! U tom periodu propao mu je i transfer u lisabonski Sporting, jer sa Portugalcima nije mogao da se nagodi oko korišćenja marketinških prava.
Nije cvećka, ali ruku na srce, nije Kevin Prins Boateng – ili bilo koji drugi igrač – zaslužio da ga navijači vređaju na rasnoj osnovi, kao što je bio slučaj u Milanu. Na konstantne majmunske krike iz gledališta, tokom kontrolnog meča sa Pro Patrijom januara 2013. odgovorio je tako što je svojevoljno napustio teren. Kapiten Masimo Ambrozini je prepoznao ozbiljnost situacije i naterao ostatak Rosonera da se povuče.
Poruka da mora da se poštuje. Uostalom, 68 golova i 52 asistencije u klupskom fudbalu pokazuju daKevin Prins Boateng ume i može. Još samo da to pokaže na mestu gde od njega traže pomoć.
Jedan od najneverovatnijih transfera ove decenije je kompletiran.
Atraktivni ofanzivni vezista, Kevin Prins Boateng, u 31. godini je iz Sasuola prešao u Barselonu i u utorak je predstavljen navijačima i medijima na Nou Kampu.
Kada je neko tako talentovan i spretan, onda nije kratak put od tima iz sredine tabele Serije A, do jednog od najboljih timova na svetu, ali to ne umanjuje faktor iznenađenja koji je obeležio ovaj transfer od početka do kraja. Pre svega ako pogledamo njegove godine.
Za početak, mnogi su se setili njegove ne tako davne objave na Twitteru, kojom je Kristijana Ronalda nazvao "najboljim". Nekoliko meseci kasnije, postao je saigrač Lionela Mesija i zvanično zadužio dres i opremu za trening "Blaugrane".
Nezaboravna karijera tako je ušla u definitivno najlepšu epizodu, tokom koje će bivši reprezentativac Gane imati šansu da se bori za svoju drugu nacionalnu titulu. Prvu je osvojio u dresu Milana 2011. godine.
Takođe, prvi put će od sezone 2014/15 i zaigrati u Ligi šampiona, čiji je deo poslednji put bio kada je igrao za Šalke.
Generalno, posle te dvogodišnje epizode u Gelzenkirhenu i drugog, kratkog boravka u Milanu, Boateng nije bio tako blizu najveće scene, jer je u takmičarskoj 2016/17 igrao za Las Palmas, prošle sezone je bio saigrač Luki Joviću i Mijatu Gaćinoviću u Ajntrahtu, a onda je prešao u Sasuolo, koji ga je pozajmio Kataloncima.
Prethodno je igrao za matičnu Hertu, kao i za Totenhem, Borusiju Dortmund i Portsmut.
"Ovde sam da pomognem ekipi najbolje što mogu. Fizički se osećam sjajno i pokušaću da koristim svoje iskustvo. Hvala svima koji su mi omogućili priliku da dođem u ovako veliki klub. Veoma sam srećan i prethodna dva dana bila su nezaboravna. Čast je biti ovde i hoću da uživam. Naravno, i da osvojim sve", rekao je Boateng na promociji u Barseloni.
Veteran je svestan da će biti teško "ući" u startnih 11.
"Znam da neće biti lako, jer su ovde neverovatni igrači, ali je privilegija i dar samo igrati uz njih".
Naravno, bio je upitan i za Lea Mesija.
"Mesi u poslednjih 10 godina pokazuje da je najbolji na svetu. Biće čast igrati uz njega", dodao je Boateng, koji sada očigledno ne vidi Kristijana kao najvećeg.
Izvor: mozzartsport/mondo.rs
FOTO: Reuters
Komentari / 0
Ostavite komentar