EK: Cedevita častila Andoru, šok Asvela!

Cedevita nadoknadila -16 pa poklonila pobedu Andori! Košarkaši Andore pobedili su Cedevitu 87:81 u Zagrebu u prvom kolu Top 16 faze Evrokupa. Kaba iznenadio Jovanovića – Asvel slavio u Krasnodaru! Košarkaši Asvela priredili su malo iznenađenje pobedom nad Lokomotivom Kubanj 67:65 u Krasnodaru.

Košarka 02.01.2019 | 23:15
Francuski tim je do "brejka" na startu Top 16 faze Evrokupa predvodio bivši centar Mege Alfa Kaba sa 16 poena i 13 skokova.

Dvocifren učinak u ekipi iz Vilerbana imali su još Dejvid Lajti sa 15 i Amin Nua sa 13 poena uz 6 uhvaćenih lopti.

Lokomotivu našeg trenera Vlade Jovanovića predvodio je Džamel Meklin sa 17 poena i 8 skokova, 13 je dodao Mateuš Ponitka, a 12 je ubacio Dmitri Kulagin.

U drugom meču Grupe F Top 16 faze Evrokupa u četvrtak se sastaju nemački timovi Ulm i Frankfurt.

Cedevita nadoknadila -16 pa poklonila pobedu Andori! Košarkaši Andore pobedili su Cedevitu 87:81 u Zagrebu u prvom kolu Top 16 faze Evrokupa.

Gosti su dominirali u drugom i trećem periodu, imali su i 16 poena prednosti (69:53), ali je Cedevita sjajnom završnicom uspela da izjednači (81:81).

Međutim, domaći igrači su u poslednjem minutu izgubili tri puta loptu što su gosti kaznili koševima Albisija, Vokera i Šurne za veliku pobedu u Zagrebu.

Andoru je predvodio Endru Albisi sa 22 poena, 8 skokova i 4 asistencije, a sa po 15 su ga pratili Džon Šurna i Dilan Enis koji je imao i 9 uhvaćenih lopti.

Srpski košarkaš Oliver Stević je postigao 2 poena (1/5) uz 3 skoka i 2 asistencije.

Cedevitu je predvodio Džastin Kobs sa 19 poena i 7 proigravanja, 15 je dodao Džejkum Pulen, 14 Eldžin Kuk, a 10 je ubacio Edo Murić.

Cedevita je protiv Andore na svom parketu bila na pragu ubedljivog poraza. U 31. minutu bilo je čak 59:76, a onda kreće prepoznatljivi nalet Zagrepčana predvođenih Džejkobom Pulenom i Edom Murićem.

Pulen je 1:44 minuta pre kraja trojkom doneo izjednačenje (81:81), ali to je bilo sve od pulena Slavena Rimca, pošto je Andora serijom od 6:0, uz izgubljenu loptu Murića i faul Kobsa u napadu, sačuvala ono što je prethodno već imala "u džepu".

U drugom meču Grupe H, Uniks je u ruskom derbiju savladao Zenit 68:67.

Neizvesnosti je u mečevima prvog kola Top 16 faze Evrokupa bilo napretek, sigurno i više nego što se očekivalo.

Veliko iznenađenje priredila je ekipa Asvela, koja je u Krasnodaru pobedila Lokomotivu Kubanj - 65:67.

Tim Vlade Jovanovića je pet minuta pre kraja vodio 60:57 i onda ostao bez koša iz igre sve do pogotka Kulagina, kojim je postavljen konačan rezultat (ublažen poraz).

Isti igrač je u poslednjem napadu na utakmici promašio šut za produžetak, a Vitalij Fridzon trojku za pobedu Lokomotive, nakon ofanzivnog skoka.

I drugi meč u Rusiji doneo je dramu u završnici, ali ovog puta je morao da se raduje ruski tim, pošto su igrali Uniks i Zenit.

Gosti iz Sankt Peterburga mnogo puta su razočarali u prvoj fazi, kada su bili u grupi sa Partizanom, ali posle smene trenera (Đoan Plaza umesto Vasilija Karasjova) očigledno su napravili pomak u pozitivnom smeru.

Posle 65:60 za Uniks, primili su samo još tri poena za preostalih pet minuta, ali tako dobra odbrana nije im bila dovoljna za "brejk" - 68:67.

Rejnolds i Gal Mekel smanjili su sa 68:63 na 68:67, a Jevgenij Voronov u poslednjim trenucima je promašio trojku za pobedu Zenita.

Valensija jača od Unikahe, dabl-dal Lesora. Dragan Milosavljević postigao dva poena za goste.

Košarkaši Valensije pobedom su počeli takmičenje u Top 16 fazi Evrokupa i to na domaćem terenu u španskom derbiju sa Valensijom – 85:74.

Domaća ekipa je vodila praktično od početka utakmice, ta prednost je u jednom trenutku bila čak i dvocifrena, ali je borbena Malaga sredinom treće deonice stigla do izjednačenja (47:47),

Međutim, dva Tomasa, Vil i Met, odbili su sve napada Unikahe i u poslednjem kvartalu vratili dvocifrenu prednost za mirnu završnicu utakmice.

Obojica Tomasa postigla su po 18 poena, Alberto Abalde dodao je na to još 14 poena, dok je Bojan Dubljević utakmicu završio sa deset poena i sedam skokova.

Bivši centar Zvezde Matijas Lesor zabeležio je dabl-dabl sa 12 poena i deset skokova, Haime Fernandezpredvodio je Unikahu sa 13 poena, dok je Dragan Milosavljević imao dva poena i tri skoka.

Košarkaši Unikahe će u drugom kolu Top 16 faze, koje se igra 8. januara, dočekati Crvenu zvezdu.