ABA: Cedevita rasprodaje, ali i pobjeđuje!

Mornar krajem treće četvrtine imao 16 poena prednosti, ali je ipak doživeo poraz pred svojim navijačima.  Pulen spavao, pa se probudio i razbio Mornar! Amerikanac postigao samo dva poena u prvom poluvremenu, a onda dodao još 28 u nastavku meča u Baru.

Košarka 16.12.2018 | 12:15
Cedevita je preživela gostovanja kod Mornara u Baru. Posle velike borbe i preokreta, hrvatski šampion slavio je sa 103:102 u utakmici 11. kola Jadranske lige.

To je Cedeviti bila sedma pobeda u regionalnom takmičenju, a Mornar je upisao već osmi poraz.

Junak pobede gostiju bio je Džejkob Pulen koji je utakmicu završio sa 30 poenam, Andrija Stipanović dodao je 18, a Eldžin Kuk još 17 poena. Antabija Voler je sa 28 poena predvodio Mornar, a Strahinja Mićović postigao je 22.

Pulen je imao prvo poluvreme za zaborav, jer je postigao samo dva poena u tom periodu. A onda se razgoropadio u nastavku utakmice, mada ni to nije sprečilo Mornar da sredinom treće četvrtine dođe do dvocifrene prednosti (72:62).

Antabija Voler, Strahinja Mićović i Nemanja Vranješ bili su najzaslužniji za to što je Mornar u najvećem delu kontrolisao utakmicu. Sve do sredine poslednje deonice delovalo je da će Mornar uspeti da odbije sve napade gostiju iz Zagreba.

Ipak, malo po malo, Cedevita se vratila u meč, a u redove Mornara uvukla se nervoza. Prvo je Antabija Voler pogodio trojku za vođstvo  od 99:97 na 42 sekunde pre kraja, ali je onda Pule vratio istom merom, pa pogodio jedno od dva sloboda bacanja i trasirao Cedeviti put ka pobedi.

Posle dve utakmice ABA lige bez Vitora Benitea, Cedevita se pre nekoliko dana odrekla i Džejmsa Bela, ali je ostatak ekipe na gostovanju u Baru nadoknadio njegovih 15 poena, koliko je u proseku iznosio učinak američkog krilnog igrača.

Mornar je u 28. minutu vodio 78:62 i 81:65, gospodario terenom, ali je uprkos tome doživeo šesti poraz u poslednjih sedam kola, dok je Zagrepčanima - koje bi uskoro mogao da napusti još jedan Amerikanac, Eldžin Kuk - ovo peta uzastopna pobeda!

Posle drame u finišu, Mornar - Cedevita 102:103 (27:25, 26:19, 33:34, 16:25)!

Barani će sa skorom 3-8 ostati na dnu tabele, a Cedevita sa 7-4 među prva četiri, ali sa maglovitom perspektivom za drugi deo takmičenja.

Čovek odluke bio je Džejkob Pulen, koji je nakon pomenutih "minus 16", za samo dva minuta ubacio 10 od svojih 30 poena.

Time je doneo Zagrepčanima priključak pred četvrtu četvrtinu (86:78), a 35 sekundi pre kraja ubacio je i trojku za vođstvo - 99:100.

Pulen je posle promašene trojke Nemanje Vranješa iskoristio jedno od dva slobodna bacanja (99:101), nakon čega su Zagrepčani odigrali sjajnu odbranu na najboljem strelcu Mornara Antabiji Voleru (28 poena, trojke 8/12) i primorali ga da doda Landingu Saneu, koji daleko od svoje komforne zone, na šest metara od koša, nije imao velike izglede da pogodi i izjednači rezultat.

Džastin Kobs je sa dva bacanja "overio" pobedu Cedevite, a Voler u poslednjem sekundu postigao beznačajnu trojku.

Gosti su napravili preokret serijom od 0:10 (90:91 u 36. minutu), iskoristivši to što je igrače Mornara prestao da služi šut. Oni su u prvih 30 minuta ubacili 14 trojki iz 29 pokušaja, a potom promašili devet zaredom i završili sa 16/41 u za njih ključnom elementu igre.

Voler je 41 sekund pre kraja postigao dugo očekivani pogodak van linije 6,75 metara (99:97), ali ga je Pulen "poklopio" samo šest sekundi kasnije.

Američki bek, koji se ove jeseni vratio u tabor "sokića" posle nešto više od dve godine, na poluvremenu utakmice je imao samo dva poena, pa u trećoj deonici isporučio 19 i poveo svoj tim ka impresivnoj pobedi.

Domaćin je ostvario veliku premoć u ofanzivnom skoku (18:6), za 40 minuta izgubio samo četiri lopte, dobro izvodio slobodna bacanja (22/27) i sve to nije bilo dovoljno...

MORNAR: Voler 28 (trojke 8/12, 3as, 3ukr), Mićović 22 (7sk), Vranješ 16 (6sk, 5as), Rebić 13 (4as, 2ukr), Sane 9, Drenovac 7 (4sk), Luković 4 (6sk, 2blk), Vujošević 2, Pavić 1, Mijović.

CEDEVITA: Pulen 30 (šut za dva 4/7, trojke 4/8, bacanja 10/11), Stipanović 18 (4sk, 4as, 3izg), Kuk 17 (4sk), Kobs 14 (6sk, 5as), Krušlin 8 (trojke 2/3, 7sk, 5as, 4izg), Bošnjak 8 (trojke 2/2), Katić 5 (4sk, 2as, 2ukr), Mustapić 3, Bajo, Žganec.

Izvor: mondo.rs/mozzartsport