I Egipat u dilemi oko Kosova

Egipat sve bliže odluci da povuče priznavanje nezavisnosti Kosova, a konačan dogovor o tome mogao bi da bude postignut, tokom posete šefa diplomatije te države.

Srbija 27.11.2018 | 08:25
I Egipat u dilemi oko Kosova
Kako pišu "Večernje novosti", diplomatska borba Srbije da Kairo bude 11. na spisku onih koji su u poslednjih godinu dana uskratili podršku Prištini traje već mesecima, a naruku ide i to što unutar Egipta jača struja koja smatra da je došlo vreme da se preispita odluka o priznavanju nezavisne južne srpske pokrajine.

Egipat je bio uzdržan i kada se nedavno glasalo za članstvo Prištine na Generalnoj skupstini Interpola u Abu Dabiju, pišu "Novosti" i dodaju da ukoliko Kairo preinači svoju odluku u vezi sa Kosovom, to bi veoma brzo moglo da izazove novi "domino efekat polačenja priznavanja", i da broj zemalja koje su uz Prištinu padne ispod 100, odnosno da kosovski Albanci više nemaju podršku ni polovin članica UN. 

Egipat je priznao Kosovo 26. juna 2013. godine, samo nekoliko dana pred državni udar egipatske vojske i svrgavanja s vlasti dotadašnjeg predsednika Muhameda Mursija. 

Odluku o priznavanju pročitao je tadašnji portparol egipatskog MSP Badr Abdel Ati, koji je u isto vreme naglasio da Kairo želi da zadrži dobre odnose sa Srbijom. 

List navodi i da su odnosi Beograda i Kaira u uzlaznoj putanji što je potvrđeno i na susretu predsednika Srbije i Egipta Aleksandra Vučića i Abdel Fataha el Sisija koji su se sreli prošle godine na marginama Generalne skupštine UN.

(Tanjug)

Komentari / 1

Ostavite komentar
Name

Хазарска мафија

27.11.2018 09:19

Терористичка нарко тзв. држава "Косово" ће се угасити јер (1) је број признања све мањи, (2) шћипетари бјеже из те "државе", (3) шћипетари масовно обољевају и умиру од малигних болести изазваних муницијом у којој је било осиромашеног уранијума а коју су користили њихови савезници (колективни запад и остала боранија која га слиједи). Каква је то "држава" свједочи и слиједећа прича: Скоро је у Приштини била фудбалска утакмица између Азербејџана и тзв. државе "Косово". На крају је азербејџански репрезентативац Руслан Курбанов рекао: „Једноставно, људи морају да поштују вредности других нација, што у Приштини није био случај. Наша химна је извиждана. Добро је што влада Азербејџана није признала независност Косова, јер то није држава, него је пећина“. А када знаш да је Азербејџан кавкаска држава у којој су 97,4% становништва муслимани и да су шћипетари дошли са Кавказа онда схватиш какви су то "људи".

ODGOVORITE