ŠPA - Bura u Španiji: Umesto VAR-a, sudija svirao kraj!

Haime Mata je burno protestovao kod arbitra, ali umesto pregledanja snimka - zaradio je žuti karton. Doneo je bod svom timu na gostovanju u Bilbaou, ali možda je mogao i sva tri. . .  Bilbaov hod po ivici ambisa, Hetafe odneo bod sa San Mamesa, trebalo je sva tri! Sudija oštetio goste iz madridskog predgrađa!

Fudbal 25.11.2018 | 14:30
Mnogo tenzije, ne toliko fudbala. I ostaće tako i u narednom period, pošto je Atletik Bilbao propustio šansu da pobedom nad Hetafeom odmakne u mirnije vode. Haime Mata nije mu to dozvolio, pa su gosti iz madridskog predgrađa odneli bod sa San Mamesa – 1:1 u 13. kolu Primere.

Imaju i jedni i drugi za čim da žale. Gosti za šansom Maura Arambarija iz 82. minuta, domaći za stativom koju je u 86. uzdrmao Aric Aduriz. Mada bi na kraju morali da budu zadovoljni pošto ih je sudija Ignjasio Iglesijas pomilovao duboko u sudijskoj nadoknadi kada je Injigo Martinez sa obe ruke oborio na Matu na zemlju.

Bunili su se gosti, tražili od Iglesijasa da barem pogleda u monitore kraj tribina, ali se on oglušio i objektivno oštetio Hetafe.

Atletik je inače poveo u 67. minutu kada je Benjat odlično centrirao iz prekida, a 20-godišnji rezervista Peru Nolaskoajin bio najviši u skoku i glavom smestio loptu u mrežu za 1:0, pa su se u Baskiji ponadali da će uspeti da ostvare prvu pobedu još od otvaranja sezone kada su savladali Leganjes. Zanimljivo, i tada je Nolaskoajin bio strelac.

Ovog puta se ispostavilo da baš i nije toliko taličan. U 77. minute Mata je iskusno plesao na ivici ofsajda, sačekao pravi trenutak i na pas Amata Ndiajea samo postavio nogu. Izjednačenje.

Potom te šanse Arambarija i Aduriza, pa još dve dobre prilike, ali ne i te toliko dobra Anhelovaudarca, za kraj i nepravda učinjena Haimeu Mati. Pomenućemo još samo da je Nemanja Maksimović već po navici odigrao svih 90 minuta za Hetafe i to ako smemo da dodamo sasvim dobro. Zajedno sa Arambarijem već neko vreme čini jedan od boljih veznih tandema Primere ako izuzmemo ove najveće klubove.

VAR tehnologija je od ove sezone uvedena u Španiji kako bi se smanjila mogućnost grešaka arbitara, ali neki od njih su prosto "tvrdoglavi" na video provere.

Iskusila je to fudbalska reprezentacija Srbije u meču protiv Švajcarske kada Feliks Brih nije video ništa sporno u "zagrljaju" Fabijana Šera i Aleksandra Mitrovića, pa to nije želeo da proveri na usporenom snimku, ali i Hetafe na "matine" gostovanju u Bilbaou...

Igrao se 94. minut kada je Haime Mata sa dve ruke zadržan na drugoj stativi posle kornera, arbitar Ignasio Viljanueva nije video ništa sporno, a koji trenutak kasnije - KRAJ!

Nisu ni stigli igrači Hetafea da protestuju kod njega, u TV prenosu nije došlo ni do "reprize" sporne situacije, a glavni sudija je pokazao da je meč završen. Tek posle toga Mata je "skakao" oko Viljanueve, snimak je pokazao opravdao, a iako je utakmica završena Mata je dobio žuti karton.

"Ovo je bio čist penal, ne mogu da verujem da nisu pregledali", kazao je ljutiti Haime Mata posle meča za "BeIn Sports".

Madriđani su tako ostali bez šanse za možda i tri boda: Atletik Bilbao - Hetafe 1:1 (0:0).

Ekipa iz Baskije je do vođstva došla u 67. minutu golom Nolaskoaina, koji je ušao samo koji minut ranije, da bi Haime Mata uzvratio u 77. minutu.

Hetafe je do kraja susreta bio bolji i mogao je možda i do trijumfa da je VAR tehnologija bila korištena na pravi način, dok Bilbao nastavlja sa "remijima" ove sezone kojih ima već osam, te uz jednu pobedu to znači mesto u grupi koja se bori za opstanak.