ABA: Zvezda brojala do 104, perfektna ide na derbi!

Zvezda "stotkom" nastavila dominaciju na Jadranu! Košarkaši Crvene zvezde pobedili su Mornar sa 104:71 u osmom kolu ABA lige.  Crveno-beli ubedljivo savladali šampiona Crne Gore i nastavili niz "jadranskih" trijumfa uoči "večitog derbija".  Zvezda sa maksimalom čeka večiti derbi: Skok i odbrana onesposobili Mornar, Kešelj dočekao svojih pet minuta.  Crveno-beli razbili šampiona Crne Gore u dvorani Aleksandar Nikolić - 104:71.

Košarka 17.11.2018 | 20:55
Izabranici Milana Tomića ostvarili su i osmi trijumf u isto toliko utakmice, dok je ekipa iz Bara pretrpela šesti poraz.

Zvezda je od kraja prve četvrtine zaigrala furiozno, do kraja meča nije ispuštala prednost i zasluženo je došla do nove pobede.

Najefikasniji u pobedničkom sastavu bio je Bili Beron sa 18 poena, Odžo je ubacio 14, dok je Simanić ubacio 11, odnosno Ristić 12.

Kod Mornara Taj Voler je ubacio 19, Braun 17 (2/17 iz igre), dok su svi ostali bili jednocifreni.

Mornar je veoma dobro krenuo utakmicu, ubacili su veliki broj poena za samo tri-četiri minuta, međutim Zvezde je od tog trenutka zaigrala "paklenu" odbranu i ekipa iz Bara nije postigla koš u poslednja četiri minuta prve deonice.

U drugoj prednost crveno-belih samo je rasla i na poluvreme se otišlo sa velikih +18, 50:32.

Mornar je u trećoj deonici uspeo preko Taja Volera da dođe na "samo" -10, međutim Zvezda je odmah imala odgovor. Do kraja 3/4 razlika je ponovo porasla i u poslednjoj četvrtini nije se postavljalo pitanje pobednika.

Prednost je na kraju otišla i na preko trideset poena, što dosta govori o završnici meča.

Tražio je Zvezdin trener Milan Tomić reakciju posle ubedljivog poraza od Monaka i dobio je!

Crveno-beli su u duelu srpskog i crnogorskog šampiona ostvarili sve što je njihov trener zahtevao u najavi utakmice i tako su produžili niz "jadranskih" uspeha.

Crvena zvezda mts - Mornar 104:71 (23:16, 27:16, 25:27, 29:12)

Dan pred meč, Tomić je govorio o značaju odbrane na šuterima gostiju i crveno-beli su sveli Barane na samo pet pogodaka iz 24 pokušaja za tri. Uz to, domaćin je potpuno kontrolisao skok pod oba koša (38:23) i dopustio gostu samo osam minuta ravnopravne borbe.

Američki šuter Bili Beron je sa 18 poena (4/7 za tri) od starta uveo Zvezdu u napadački ritam, Majkl Odžo je krajem prve deonice stekao potpunu kontrolu u oba reketa (16 poena, 14 skokova), a petorka sastavljena uglavnom od prošlosezonskih igrača FMP-a (Čović, Dobrić, Nenadić, Simanić, Odžo) pokrenula je pred poluvreme crveno-bele ka prvoj dvocifrenoj razlici, 30:20.

Od tog trenutka, Mornar nijednom nije ozbiljno ugrozio tu prednost, iako je Antabija Voler u trećoj četvrtini nizom uzastopnih pogodaka probudio Barane (60:50). i čak dobio aplauz Zvezdine publike, pred kojom je nekada prvi strelac Evrolige Bobi Braun odigrao jako loš meč (2/18 iz igre!).

Odmah potom, Beron i Čović su trojkama odbili napad Mornara, Dušan Ristić je takođe koristio dobijene minute (14 poena, 5 skokova) i trojkom najavio rafal crveno-belih u finišu.

Ulaskom Marka Kešelja, pet minuta pre kraja, Zvezda je dobila dodatnu energiju da do kraja napuni koš Crnogoraca i u tome je i uspela, a ljubimac navijača srpskog šampiona ubacio je u završnici dve trojke i dodao im dve asistencije.

Probijena granica od 100 ubačenih poena obradovala je tribine, koje su aplauzom pozdravile ekipu Milana Tomića, uoči sedmice u kojoj crveno-bele očekuje gostovanje Andori (utorak) i "večiti derbi" u kojem će domaćin biti Partizan (subota, 17 časova, TV Arena sport).

Zahvaljujući i ovoj pobedi, Zvezda u taj meč ulazi sa perfektnim skorom.

Pad rezultata u Evrokupu nije se odrazio na učinak Crvene zvezde u ABA ligi. Ekipa Milana Tomićaostvarila je i osmo slavlje u regionalnim takmičenju, pa sa maksimalnim učinkom dočekuje večiti derbi sa Partizanom narednog vikenda - 104:71 (23:16, 27:16, 28:27, 29:12).

Crveno-beli su za razliku od utakmice sa Monakom bili na daleko višem energetskom nivou. Odbrana je tri četvrtine bila na visini zadatka, što je bilo dovoljno da se onesposobi šampion Crne Gore i podigne atmosfera uoči gostovanja u Andori, koje bi moglo da bude odlučujuće u Evrokupu.

Vicešampion Jadrana je prevagu napravio u defanzivi, ali i ofanzivnom skoku, koji je do ludila dovodio ekipu Mihaila Pavićevića. Pozitivan utisak za domaću publiku ostavio je mladi centar Dušan Ristić, ali i ulazak u igru Marka Kešelja, koji je na ukazanu šansu uzvratio sa dve trojke. Ristić je na parketu proveo 14 minuta i u tom periodu postigao 14 poena uz pet skokova.

Domaćin je pitanje pobednika rešio već nakon 30 minuta igre, ali je u poslednjoj deonici iskoristio trenutak stravičnog pada gostujućeg tima i došao do izuzetno ubedljivog slavlja.

Najefikasniji igrač u domaćem timu bio je Bili Beron, koji je ubacio 18 poena. Odličan je bio i Majkl Odžo sa dabl-dabl učinkom od 16 poena i 10 skokova. Kod indisponiranih gostiju Voler i Braun su postigli po 19 poena, dok je nakon njih najefikasniji bio Vukota Pavić sa osam.

Milan Tomić ima razloga da bude zadovoljan, jer se svih 12 igrača upisalo u strelce. Određeni pomak, nakon serije prilično loših partija, napravio je i Džo Regland, koji ni ovoga puta nije imao svoje košgetersko veče, ali je cifri od devet postignutih poena pridodao još toliko asistencija.

C. ZVEZDA - MORNAR 104:71 /23:16, 27:16, 25:27, 29:12/

CRVENA ZVEZDA: Regland 9, Čović 3, Kešelj 6, Nenadić 8, Lazić 4, Faje 5, Beron 18, Dobrić 8, Ristić 14, Simanić 11, Cirbes 2, Odžo 16.

MORNAR: Mićović 2, Braun 19, Kenig 4, Drenovac 4, Pavić 8, Vujošević 4, Pavićević, Voler 19, Sane 7, Vranješ, Rebić, Luković 4.

Igokea - Olimpija 115:105

TABELA: Zvezda 8-0, Mega 6-1, Budućnost 5-2, Partizan 4-3, Cedevita 4-4, FMP 4-4, Cibona 3-4, Igokea 3-5, Zadar 2-5, Krka 2-5, Mornar 2-6, Olimpija 2-6.

Izvor: B92/mozzartsport/mondo.rs