Čekali su ga i dočekali: Bogdan izbušio mrežicu Sparsa!

Srbi srušili Sparse – Bogdanović ubacio 22, Bjelica "prelomio" trojkom! Srpski košarkaši odigrali su ključnu ulogu u pobedi Sakramento Kingsa nad San Antonio Sparsima 104:99.  Srpski as propustio je prvih deset utakmica u sezoni zbog povrede koljena, ubacio šest i sedam poena uz meč na klupi, a onda pogađao sa svih pozicija u jednoj od "zvučnijih" pobjeda Sakramenta ove sezone. Odličan je bio i Bjelica.  Klipersi nadigrali Voriorse – Marjanović i Teodosić gledali s klupe.  Los Anđeles Klipersi ispustili su 14 poena prednosti u poslednjoj četvrtini, ali su savladali Golden Stejt Voriorse 121:116 posle produžetka.

Košarka 13.11.2018 | 11:30
Bogdan Bogdanović predvodio je Kingse sa 22 poena (9/17 iz igre, 3/7 trojke) za 25 minuta na parketu, uz tri asistencije i jednom skokom

U međuvremenu, Bjelica je postigao 11 (4/5 iz igre) pogodivši sva tri šuta za tri poena, od kojih je poslednjim "prelomio" meč na 98:90.

Kingsi su pobedili Sparse prvi put posle četiri godine i 14 uzastopnih poraza od teksaškog tima, nakon preokreta i dramatične završnice.

Iman Šamper je izjednačio rezultat četiri minuta pre kraja, da bi Foks i Bjelica uzastopnim trojkama odveli Kingse na osam razlike.

Bogdanovića je nabolje pratio Foks sa 19 poena i sedam asistencija, 14 poena je ubacio Badi Hild, dok je Vili Koli-Stajn imao dabl-dabl sa po 13 poena i skokova.

Odličan je bio i Heri Džajls sa 12 poena i šest uhvaćenih lopti. S druge strane, najefikasniji je bio Demar Derozan sa 23 poena i osam asistencija.

Lamarkus Oldridž je ubacio 14 uz 18 skokova, Rudi Gej takođe 14 uz devet uhvaćenih lopti, dok je 11 dodao Derik Vajt.

Treći put zajedno na parketu od starta sezone, Nemanja Bjelica i Bogdan Bogdanović pružili su značajan doprinos pobjedi Sakramento Kingsa nad San Antonio Sparsima u prijestonici Kalifornije - 104:99.

"Kraljevi" su izgubili od nekada vladajući dinastije na Zapadu 28 puta u prethodne 32 utakmice, ali su prvom odmjeravanju snaga sa renoviranom postavom trenera Grega Popoviča bili u vođstvu u većem dijelu meča i potom prikazali raznovrsniju igru u napadu nakon što je rezultat na pet minuta do kraja glasio 90:90.

Srpski reprezentativci obilježili su drugo poluvrijeme, Bjelica treću, a Bogdanović četvrtu četvrtinu, u kojoj je presudila serija domaćina od 10:0 za dvocifrenu prednost pred posljednjih 120 sekundi - 100:90.

Bjelica je kao starter odigrao 27 minuta, ubacio 11 poena uz samo jedan promašaj iz igre (1/2 za dva, 3/3 za tri), sakupio je šest skokova, uz ukradenu loptu i "plus" od tri poena Kingsa za vrijeme provedeno na parketu "Golden 1" centra u kom se okupilo 17.500 ljudi.

Svi oni mogli su da uživaju u najboljem Bogdanovićevom izdanju ove sezone, u koju je zbog povrede meniskusa tokom nastupa za reprezentaciju Srbije i operacije koja je uslijedila "zakasnio" punih deset utakmica, odnosno 20 dana. Bogdan je u prvom nastupu ubacio sedam poena u porazu od Toronto Reptorsa, presjedio je na klupi pobjedu nad Minesota Timbervulvsima, ubacio jedan šut za šest poena u porazu od Los Anđeles Lejkersa i potom pronašao dno mrežice u noći između ponedjeljka i utorka po našem vremenu.

Za 25 minuta na parketu, Bogdanović je kao rezervista postigao 22 poena šutirajući 6/10 za dva i 3/7 za tri, uz skok, tri asistencije i jednu izgubljenu loptu. "BB8" je ušao u igru u drugoj četvrtini i odmah nagovijestio da je raspoložen za igru - ubacio je četiri od pet šuteva iz igre, od čega dvije trojke bez promašaja, a dodao je i penal kada je Jakob Peltl zaradio tehničku grešku pri rezultatu 32:33.

Imao je i malu krizu tokom treće četvrtine, završene neriješenim rezultatom 21:21, tokom koje je ubacio jedan od četiri šuta, ali ga to nije obeshrabrilo pa je u četvrtoj pogodio tri dvojke i trojku za jednu od "zvučnijih" pobjeda Kingsa ove sezone. Pogodio je dvojku za 79:76, trojku pa dvojku za 86:80 i, konačno, "trejdmark" šut sa poludistance za nedostižnih 102:93 na svega 47 sekundi do kraja.

Iako je njegov bivši saigrač iz Partizana, Davis Bertans, već u sljedećem napadu uzvratio trojkom na asistenciju Derozena, poslije samo osam sekundi igre, mlada ekipa Sakramenta nije paničila pa je u Foksu pronašla dovoljno mirnog za posljednji udarac - 104:96, na 14 sekundi prije kraja.

To je, uz Bjeličinu trojku za 98:90 ma 4:06 do kraja otprilike bilo i presudno u utakmici u kojoj je ekipa trenera Dejva Jergera stigla do skora 4-3 kod kuće, odnosno 8-6 ukupno. Koliko Bogdanu nije išlo u trećoj, Nemanji jeste - pogodio je dvije trojke i poene "iz odbojke" posle skoka u napadu, ukupno osam od 21 cijelog tima.

Sparsi imaju pobjedu i poraz manje.

U redovima Jergerovog tima odličan je bio i Daron Foks, koji je do 19 poena stigao šutem 4/5 za dva i 3/4 za tri poena, uz tri skoka, sedam asistencija, dvije ukradene i četiri izgubljene lopte.

Srpski tandem iz Los Anđeles Klipersa, nažalost, nije dobio ni minut u večeri u kojoj je savladan šampion pred rasprodanim "Stejpls centrom", a to znači 19.068 navijača. Oni su burno proslavili pad Golden Stejt Voriorsa u produžetku - 121:116.

Miloš Teodosić i Boban Marjanović presjedili su na klupi "produžen" za pet minuta, nakon što su pobjedu u posljednjih 40-ak sekundi četvrte četvrtine promašili Lu Vilijams (dva puta), odnosno Klej Tompson i Kevin Durent na drugoj strani. Ostalo je 106:106 zahvaljujući dvojkom i trojkom Tomspona na minut i po do kraja, a kada su Andre Igodala i Tompson "otvorili" produžetak pogocima sa distance većina prisutnih u dvorani pomislila je da će ekipa trenera Doka Riversa drugi put ove sezone biti poražena u El-Eju.

Nije, prije svega zahvaljujući vezi Vilijams-Montrezl Heris, koja je imala odgovor na sve Tompsonove poene koji su uslijedili. Najčešće sa linije penala, Vilijams je ubacio deset od 15 poena ekipe u "petoj četvrtini" za ukupno 25 poena, dva skoka, šest asistencija i dvije ukradene lopte.

Poslije trejda koji je obilježio vikend za nama, novajlije u Filadelfiji Seventisiksers i Minesota Timbervulvsima nisu nastupile. Džimi Batler iz civila je posmatrao pobjedu Siksersa nad Hitom u Majamiju od 114:124, u kojoj je Džoel Embid ubacio 35 poena uz 18 skokova, baš kao i Dario Šarić, Robert Kovington i Džerid Bejls trijumf Vulvsa nad Bruklin Netsima od 120:113.

Heris je postigao dva manje, uz osam skokova i četiri blokade, dok su među starterima najefiakasniji bili Šaj Aleksander sa 18, odnosno Tobajas Heris sa 17 poena, osam skokova, pet asistencija, dvije ukradene i tri izgubljene lopte. Danilo Galinari ubacio je dve od šest trojki za 14 poena i sedam skokova.

Prvi put ove sezone bez povrijeđenog Stefena Karija, koji na 12 mečeva bilježio prosječno 29,5 poena uz 49,2 odsto u šutu za tri, Voriorsi su se oslonili na Kevina Durenta i Tomspona, ali to nije bilo dovoljno. Kej-Di je ubacio 33 poena, uz 11 skokova i deset asistencija, dok je Tompson postigao 31 poen uz šut 5/16 za tri.

Drajmond Grin dao je samo šest poena, ali se dopunio sa 14 skokova, Kuin Kuk postigao je sedam, a Demijan Džons ostao bez poena na poziciji startne "petice". "Ratnicima" je ovo drugi poraz u posljednje tri utakmice nakon serije od osam trijumfa.