Proizvod se štiti podsticajem

Domaća proizvodnja se ne štiti na granici, nego podsticajima i razvijanjem širokog spektra podrške, te ukidanjem brojnih nameta, kaže u intervjuu za "Nezavisne" Mirko Šarović, ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH.

Republika Srpska 30.07.2018 | 08:54
Proizvod se štiti podsticajem
"Moramo da podignemo standard do tog nivoa da to zadovoljava evropske standarde, a da na taj način spriječimo uvoz u BiH nekvalitetnih proizvoda koji štete domaćoj proizvodnji. Neko misli da je zaštita proizvodnje to što ćemo nekome na granici staviti rampu. To je očigledno pogrešan koncept i očito se u tome ne razumijemo", kaže Šarović.

Šarović za svoj najveći uspjeh u ovom mandatu smatra to što je ovo ministarstvo ponovo učinio važnim, a najviše žali zbog činjenice što nije usvojen zakon o električnoj energiji i gasu, koji bi, kako je rekao, donio brojne benefite i odgovorio na brojna pitanja koja će se tek otvoriti u budućnosti.

NN: Kosovo je uvelo prilično visoke carine na mlijeko iz BiH. Osim poziva da se one ukinu, neke veće zvanične reakcije nema. Šta se čeka?

ŠAROVIĆ: I sami znate da smo nedavno u Beogradu imali ministarski skup na koji su se odazvale četiri zemlje, a što je bila moja i inicijativa ministra Ljajića. Pred konferenciju Kosovo je ukinulo dio sankcija koje su uveli za sve zemlje u okviru CEFTA sporazuma. Djelimično su ukinuli mjere za voće i povrće, a ostao je još jedan broj tarifnih linija, te carine na mlijeko iz BiH i pivo kada je u pitanju Crna Gora.

Poslali smo poruku vlastima na Kosovu da očekujemo da ukinu i preostale zaštitne mjere jer smatramo da se radi o dažbinama koje su protivne pravilima CEFTA, i iako su ih nazvali zaštitnim mjerama, potpuno je jasno da nisu izvršene nikakve konsultacije te da sve strane nisu obaviještene.

Kada je BiH u pitanju, od šest tarifnih linija na koje su uveli carine, na tri uopšte nema izvoz, što govori o apsurdnosti odluke, odnosno da je sve učinjeno bez ikakve pripreme. Naredne sedmice očekujemo sjednicu Vlade Kosova, gdje ćemo vidjeti da li će postupiti u skladu s našim zahtjevima, a ukoliko se to ne desi, svaka od strana će da preduzme bilateralne poteze.

NN: Oni su djelimično ukinuli pojedine carine koje se odnose na Srbiju i Makedoniju, ali kada je BiH u pitanju ne odustaju. Da li je to neka poruka za BiH?

ŠAROVIĆ: Moguće je da Kosovo na ovaj način šalje određene poruke. Ono što ja mogu da kažem je da BiH ni na koji način ne ugrožava njihovu ekonomiju. Kada je riječ o mlijeku, u pitanju je slični ili isti izvoz kao i prošle godine, što znači da nema prekomjernog izvoza, tako da je odluka za uvođenje zaštitnih mjera u vidu carine kada je u pitanju BiH besmislena. Mi ćemo preduzimati korake koji nam stoje na raspolaganju bez obzira na to da li se radi o političkom manevru, pritisku ili se radi o bilo kom drugom razlogu.

NN: Zašto BiH ne uvodi zaštitne mehanizme kod uvoza, ako ih uopšte ima? Mnogi vas često prozivaju kako ne reagujete kad za to ima osnova. Kolika je vaša institucionalna moć u ovakvim slučajevima? Šta vi realno u tim momentima možete uraditi?

ŠAROVIĆ: Da biste uveli zaštitne mjere, za to morate da imate argumentaciju i da sprovedete postupak koji prilično dugo traje. Kada je Kosovo u pitanju, više se isplati da se rješenje traži pregovorima jer BiH mnogo više izvozi nego što uvozi. Moramo da budemo pametni. Ljudi od neznanja pomišljaju odmah na tako nešto, a to je nešto zadnje, jer je pitanje šta bi to donijelo BiH. Ne vidim kakav bi efekat dalo uvođenje kontramjera kada Kosovo u BiH uvozi sirove kože u vrijednosti od oko milion maraka, a BiH na Kosovo izvozi robu vrijednu 150 miliona KM. Mislim da je blesavo razmišljati na takav način.

NN: Da li je, prema Vašem mišljenju, realno da u BiH uskoro dođe do konsenzusa na svim nivoima kada je zaštita domaće proizvodnje u pitanju i nekog jedinstvenog stava?

ŠAROVIĆ: U ovom trenutku ne. Po tom pitanju postoji mnogo nerazumijevanja na svim nivoima i u svim strukturama društva. Zaštita domaće proizvodnje se ne uvodi na granici, i tu je osnovno nerazumijevanje. Ona se uvodi podrškom domaćoj proizvodnji kroz podsticajne mjere, razvijanjem širokog spektra podrške kroz budžete entiteta i lokalnih zajednica, uvođenjem kategorije plavog dizela, podrškom sistema za navodnjavanje, za iskorjenjivanje bolesti, privlačenjem investicija, obezbjeđenjem projekata, nabavkom mehanizacije. To je suština zaštite domaće proizvodnje kako bi ona bila konkurentnija i kako bi mogla da izađe na evropsko i druga tržišta.

Da joj pomognemo kroz moderno zakonodavstvo i da je rasteretimo obaveza davanja, da smanjimo njihov udio u različitim necarinskim taksama i drugim dažbinama koje plaćaju, kao i da podignemo standard do tog nivoa da to zadovoljava evropske standarde, a da na taj način spriječimo uvoz u BiH nekvalitetnih proizvoda koji štete domaćoj proizvodnji. O tome se radi. Neko misli da je zaštita proizvodnje to što ćemo nekome na granici staviti rampu. To je očigledno pogrešan koncept i očito se u tome ne razumijemo.

NN: Uz sve probleme nadovezale su se i carine na čelik koje je uvela Evropska unija. Koliko realno BiH tu može na bilo šta uticati i kakve se refleksije mogu očekivati na domaćem tržištu?

ŠAROVIĆ: Ulazimo u vrlo dramatično i opasno vrijeme za trgovinu na globalnom nivou. BiH i zemlje regiona su mali igrači, tako da moraju da se osvrću i lijevo i desno i da pokušaju da uticaj negativnih trendova bude što manji. EU je na osnovu mjera SAD potegla s ovim mjerama dodjeljujući jedinstvenu globalnu opštu kvotu na bazi trogodišnjeg presjeka uvoza u EU i sada je to gotova stvar za narednih šest mjeseci.

Pitanje je kako će se to reflektovati na ekonomiju BiH, Srbije, Makedonije, ali i dijelom Crne Gore. Za BiH sigurno je ovo pitanje od izuzetne važnosti. Pitanje je kako će se "ArcelorMittal Zenica" snaći kao finalni proizvođač u korištenju globalne kvote i hoće li ga pojesti veliki proizvođači iz Turske, Kine, Moldavije i Ukrajine, ili će uspjeti da obezbijede izvoz u granici prošlogodišnjeg, što bi bilo zadovoljavajuće.

Neki kritični momenat će doći u novembru, kada će se vidjeti koliko su uspjeli da iskoriste globalne kvote. Mi smo kao zemlja, ako se već EK opredijelila za ove zaštitne mjere, da kvota bude bilateralna i da se obezbijedi na nivou prošle i pretprošle godine. Međutim, desetak zemalja je podržalo BiH i Srbiju, a ostali su bili za globalne kvote.

Generalno, ova mjera je uglavnom štetna za BiH, a štete nećemo moći odmah sagledati. Moramo se pripremati za vrijeme koje dolazi, a mi kao ministarstvo, ali i drugi komorski sistemi i kompanije, radimo na tome i pripremamo se za jednu vrstu saslušanja koje će biti u septembru i kada će BiH da iznese svoj stav. Mislim da nastojimo u ovoj situaciji pomoći maksimalno.

NN: Jabuke iz BiH ponovo mogu u Rusiju. Da li je sistem kontrole i nadzora sada dobro uspostavljen i da li je moguće da se neka slična zloupotreba desi u budućnosti?

ŠAROVIĆ: Sistem kontrole je bolji nego što je do sada bio, a što se mene tiče, sistem kontrola bi trebalo da bude još rigorozniji. Mislim da nam je bezbjednost i sigurnost isporuke najvažnija. I sami znate koliko sam zajedno sa svojim saradnicima uložio truda da ponovo uspostavimo ovaj sistem izvoza jabuka i zaista bih bio razočaran da ga neko ponovo naruši.

Nama ne treba nijedan subjekat koji preprodaje jabuke koje nisu u BiH i prodaje ih u Rusiju i apsolutno sam za sankciju svakog ko to radi. To je kriminal najveće vrste i korist ima samo taj pojedinac. Nama treba sistem. Skoro sam imao sastanak s voćarima u Banjaluci i pozvao sam ih da zajedno otkrivamo one koji se bave zloupotrebama jer je to upravo u njihovom interesu. Jabuke su već krenule u izvoz i mislim da smo najveću radost donijeli desetinama porodica koje u zadovoljstvu beru svoje plodove i šalju u Rusiju.

NN: Gdje su, prema Vašem mišljenju, buduća tržišta na kojima BiH može ostvariti dobre rezultate?

ŠAROVIĆ: Nastojimo da ostvarimo trgovinu s Kinom. Sporazum o veterinarstvu i zdravlju životinja je potpisan i bar neki privrednici će moći da izvoze na to tržište. Izašli smo i na tržište Libana, a očekujemo i da dobijemo zeleno svjetlo iz Rusije za izvoz hrane životinjskog porijekla jer zasad izvozimo samo voće i povrće, te lijekove.

NN: Vaš mandat ističe kroz nekoliko mjeseci. Šta smatrate kao Vaš najveći uspjeh, a zbog čega žalite?

ŠAROVIĆ: U svakom slučaju to je obezbjeđenje visokih standarda koji su nam omogućili izvoz za Evropsku uniju različitih proizvoda, jer u EU od prošle godine možemo da bez carina izvozimo voće i povrće. Završili smo pregovore u vezi s izvozom piletine, a izvoz u Tursku je doživio ekspanziju. Ipak, ispred svega, najvažnijim smatram to što sam ovo ministarstvo učinio važnim, što do sada nije bio slučaj. Ja sam taj koji sam svojim djelovanjem i uticajem, poznanstvima i vezama širom svijeta učinio ovo ministarstvo prepoznatljivim i mislim da je to nešto što je najvažnije što sam uradio.

Nekima se to sviđa, a nekima ne, ali su to činjenice. Sa druge strane, žalim što nismo završili postupak u vezi s usvajanjem zakona o električnoj energiji i gasu. Smatram da je to bila najbolja opcija i za Federaciju BiH i za RS, a bili smo na milimetar od rješenja s kojim bismo napravili prodor ka evropskim fondovima, ka sredstvima za zapadni Balkan i za investicije. Loše je da zavisimo samo od jedne cijevi koja iz Rusije ide preko Ukrajine i Srbije, a koja će se uskoro zatvoriti.

Pametno bi bilo da razmišljamo šire i drugačije. Mislio sam da smo mogli zajednički da dođemo do rješenja. Taj zakon bi nam omogućio da otvorimo berzu električne energije o kojoj svi pričaju, ali gdje niko neće da vidi da je bez zakona uzaludno razgovarati o tome, gdje će biti njeno sjedište i kako će se dijeliti novac sa te berze. Bez zakona nema ništa od toga. Taj zakon je gotov, na stolu i, ko zna, možda ga ipak donesemo.

(Nezavisne novine)

Komentari / 13

Ostavite komentar
Name

gogan

30.07.2018 07:19

Znaci u EU mozemo nositi sta hocemo posto nema kontrola na granicama

ODGOVORITE
Name

Лија

30.07.2018 07:22

У посљедње вријеме очит је велики напредак г-дина министра, у послу којим се бави. Допринос новопримљених савјетника је немјерљив. Свака част....

ODGOVORITE
Name

Ljubo

30.07.2018 09:52

Manite se ljubomore. Čovjek RADI i tu se nema šta dodati osim poželjeti da imamo više ovakvih. A zna se ko je neprikosnoveni rekorder po broju savjetnika a opet nas surva u ambis.

Name

kkk

30.07.2018 07:33

Gospodine Šaroviću, Vaše ministarstvo je nadležno i ima mogućnosti da u periodima kada u Republici Srpskoj dozrijeva određena vrsta voća i povrća uvede privremenu mjeru zabrane uvoza tih vrsta. Na taj način štitite domaće proizvođače a potrošačima omogućujete da kupuju zdravstveo ispravne proizvode proizvedene na našim njivama i u našim voćnjacima. Pošto je dobro poznato da ste pod uticajem uvozničkih lobija sada i ne očekujemo od Vas da primjenite ovu mjeru ali čim SNSD dođe na vlast na nivou BiH ova mjera će biti korištena kao i u svakoj zemlji koja može u određenim trenutcima proizvesti dovoljne količine hrane za svoje stanovništvo. Lijevče pole i Semberija svakako mogu određene vrste proizvoda obezbjediti za naše stanovništvo ali ih Vi uvozom gušite. Demagogija je tvrditi da se kvalitetnim proizvodima treba boriti protiv prekomjernog uvoza. Pored toga što su deklaracije nejasne i ne zna se odakle neka roba potiče narod se često odlučuje za tu jeftinu robu sumnjivog kvaliteta i zdravstvene ispravnosti. Od kada je vijeka uvijek su se koristili prelevmani kojima bi se izjednačila cijena uvoznih i domaćih proizvoda. Vi zbog dogovora sa uvoznicima to nećete da koristite!

ODGOVORITE
Name

Jeca

30.07.2018 08:50

Za kkk,sta ti napisa i ziv osta, neznam odakle si ali da ti kazem da Lijevce polje koje je hranilo BiH,da je zaraslo u korov i siblje samo jedan dio je dat u koncesiju. I bas zahvaljujuci SNSD je sve unisteno i ratarstvo i stocarstvo. A koliko se sjecam bili ste na vlasi na nivou BiH ali nista nam dobrog donijeli niste jel iza vas kud vi prodjete samo korov raste. A drugo nemoras ti da volis Sarovica,ali se bar suzdrzi losih komentara ako je iko zasluzio postovanje to je on i njegovo ministarstvo.

Name

Re Jeca

30.07.2018 09:20

Pa Jeco napisa ti svašta, ali ne spomenu da su njive zaparložene baš zbog nelojalne konkurencije iz inostranstva koju naš poljoprivrednik jednostavno ne može da izdrži i ne isplati mu se proizvodnja jer je uvezena roba, koja je bogato subvencionisana od razvijenih zemalja (većina budzeta Eu se upravo odnosi na poljoprivredu) jeftinija od njegove proizvodne cijene. Kao i to da je iluzorno očekivati da se jedna BiH ili Republika Srpska može takmičiti u subvencijama sa razvijenim zemljama. A ne napisa ni to šta je loše u prijedlogu da se u određenim periodima domaća roba zaštiti tako što će se ista uvozna opteretiti određenim vancarinskim barijerama... Samo šuplja priča da bi se nešto napisalo i kontriralo

Name

Osvit

30.07.2018 07:59

Nazalost gospodine Sarovicu mi nemamo proizvodnju a sto je ostalo svedeno je na zanatske radnje .Ono malo drvnopreradivacke industrije dobrim djelom uvozi sirovine jer zamislite ne mogu da nadu zajednicki "jezik"sa sumama Srpske.Nepismena partizanija poslije drugog svjetskog rata znala je da postavi drustvene prioritete i da kroz kratkorocne i dugorocne planove uvede industralizaciju zemlje, obezbjedi radna mjesta i prosperitet zemlje.Sto su danas prioriteti ,po narodski ,odbrana onog sto je popljackano i unisteno.Nekad su politicari bili u funkciji privrede i posjete inostranstvu su bile prije svega u cilju razvoja ekonomskih odnosa i izvoza a danas se svode na susrete sa Srpskom pravoslavom crkvim u inostranstvu i sastancima sa lokalnim neofasistima a dijaspora ih vec odavno ignorise jer su prevarili svakoga ko je imao casne namjere da ulaze u razvoj Republike Srpske.Danas ponovo Presjednik Dodik nastoji da u cilju predizborne kampanje postavi u istu ravan Kosovo i Republiku Srpsku naglasava ugrozenost Spskog korpusa i bluzani o ujedinjenju sa Srbijom. Politicari su se poceli ponasati kao popovi ,ja cu uzeti sebi a vi se snalazite pa makar se i iseljavali da bi prezivjeli.Drzava a posebno njen bolji dio nam se srozao na klasicni sund.Zato ne bih da imenujem ko nam je mjerilo uspjeha i u politici i u kulturi i u informisanju i u rukovodenju sportom i u drustvu uopste.

ODGOVORITE
Name

Павле

30.07.2018 07:59

Па ко треба да штити на граници домаћу производњу? Је ли треба народ који је гласао за вас да га штитите?Или је опет неко други крив

ODGOVORITE
Name

Re

30.07.2018 10:17

Ti ne treba da čitaš ovakve naslove (tekst nisi pročitao), teško je to štivo za tebe!

Name

Ilija iz Zvornika

30.07.2018 08:38

Ja ne znam sta vi radite al znam da ove godine ne mogu lubenicu prodat vec maltene da je bacam i drugo one sto su svercova li preprodavali jabuke poljske za Rusiju da se kazne notorski jer zbog takvih je meni prodaja stajala tri mjeseca morao sam traziti kooperante iz drugih zemalja I jos jedna sugestija da se istrazi kriiminal sto rade vlasnici hladnjaca jer su oni najveci problem mozes ti proizvesti al oni uticu na krajnju cijenu jer uslovljavaju nas proizvodjace sa visokim troskovima hladjenja i po meni neopravdanim jel znam 101 posto da mnogi od njih rade na crno i ne placaju struju i ostale poreze drzavi e to bih molio da se ispita.

ODGOVORITE
Name

Direkt

30.07.2018 09:48

Konacno neko pametan. Neko ko je jos u prvim rijecima svoje price rekao ujedno i svu sustinu kako se jaca domaca privreda. Podsticajima. U EU su podsticaji samo takvi i sve veci dok kod nas cak obrnuto, sve su manji. Uvodjenjem carina mozemo se samo izolovati. Osim toga, to nebi pomoglo jakoj privredi koju nemamo. Samo subvencijama i to iproizvodjacke privrede, ne samo poljoprivrede, mozemo na zelenu granu. Najbolje bi bilo kada Vlada RS mogla godisnje da daje 100 miliona KM u poljoprivredu i jos toliko u nova radna mjesta, a da pritom nije zanemarivo i nije u javnom sektoru.

ODGOVORITE
Name

Re:

30.07.2018 10:55

Bas tako druže sve si u pravu.Inace mislim da ni te subvencije ne mogu pomoći mnogo jer je drustvo(cjelokupno)korumpirano pa te subvencije idu kome ne trebaju sistemom laži,falš papirima,partijskim vezama.I plus sad nova zapošljavanja u upravama rusi se svaka mogućnost napretka.Jer ti novo zaposleni po državnim institucijama jedu sve ono sto se dobije na subvencijama. Dok ide ovo partijsko zapošljavanje neproizvodnog kadra nema šanse stati na zelenu granu.

Name

Ja znam samo sebe

30.07.2018 10:05

Bilo bi dobro da svi vodimo racuna o tome, i ljudi u Banja Luci, ali i nasi ljudi u Sarajevu. Ne znam zasto se gura nova Odluka o kvalitetu tecnih naftnih goriva na nivou Savjetu ministara kada se njom gusi ionako mala proizvodnja u Brodskoj rafineriji. Prema tome nije dobro da se tako radi jer se direktno rusi domaca proizvodnja ime samo pogoduje uvoznickim lobijima. Zasto!?

ODGOVORITE