PL: Siti osvaja titulu kao niko dosad!

Siti autogolom prešao "stotku", Vest Hem sve više strepi! Fudbaleri Mančester sitija ubedljivo su savladali Vest Hem 4:1 na gostovanju u Londonu u 36. kolu Premijer lige.  Prvi cilj je odavno osvojen. Ekipa Pepa Gvardiole sada se trka samo sa rekordima.  Iskaljivanje besa: Siti probio “stotku”, jedan gol i dva boda do istorije! Vest Hem na ivici ambisa! Ubedljivih 4:1 na London stadionu!

Fudbal 29.04.2018 | 18:00
"Građani" su tako prešli granicu od 100 postignutih pogodaka u šampionatu ove sezone. Imaju 102, a rekord PL je 103.

Nakon što je Leroj Sane postigao 99. za 1:0, jubilarni stoti gol Sitiju je doneo bivši bek ovog tima, sada defanzivac Vest Hema Pablo Sabaleta autogolom u 27. minutu.

Krajem prvog poluvremena Kresvel je smanjio zaostatak "Čekićara", ali u drugom delu Gabrijel Žezuz i Fernandinjo koriste asistencije Rahima Sterlinga i potvrđuju trijumf.

Dok je Siti igrao za svoju dušu jer je već osvojio titulu, Vest Hem je drugim uzastopnim porazom, a četvrtim kolom bez pobede ostao na svega tri boda od zone ispadanja, uoči gostovanja Lesteru.

Nedeljama i mesecima unazad poznato je da je Mančester siti šampion i odavno je pitanje samo na koji način će tu titulu i osvojiti.

A, to radi zaista maestralno.

Ekipa Pepa Gvardiole ostvarila je u nedelju 30. pobedu i tako tri kola pre kraja izjednačila Čelsijev rekord iz sezone 2016/17. Ujedno, "građani" su na gostovanju Vest Hemu postigli svoj 102. gol u sezoni i na pogodak su od izjednačenja rekorda koji takođe drže plavci, postavljenog 2010. godine.

Iako još nisu postali novi rekorderi, sa mirom se može reći da im još jedna pobeda i golovi neće izmaći, u sezoni u kojoj su osvojili titulu dominantnije nego ijedan tim u Evropi.

VEST HEM - MANČESTER SITI 1:4 (1:2)

U nedelju popodne, "građani" su osvojili 90. bod (16 više od drugoplasiranog Junajteda) golovima Liroja Sanea u 13. minutu, autogolom svog nekadašnjeg igrača Pabla Zabalete u 27. i hicima Gabrijela Žezusa u 53. i Fernandinja u 64. minutu. Jedini pogodak za domaće postigao je Aron Kresvel uoči poluvremena, za kratkotrajnih 1:2.

Sa druge strane, Vest Hem je van zone ispadanja, ali nije van zone ugroženih, jer ima samo tri boda više od Sautemptona, prvog tima ispod "crte" koja deli timove koji će u Čempionšip od onih koji će ostati u Premijer ligi.

Učesnici završnih borbi u Evropi prinuđeni su da odmaraju igrače. Mančester Siti ne mora ništa. Titulu je odavno obezbedio, mogao bi Pep Gvardiola komotno da ukaže šansu nekim klincima iz omladinskog pogona. Ali ne! Možda i zbog te frustracije koju je izazvao neuspeh u Ligi šampiona, a sigurno zbog toga što je samo pitanje trenutka kad će pasti jedan, a dana kada i drugi rekord Premijer lige, Gvardiola je nastavio da forsira najjači tim. A takav je neuhvatljiv za Vest Hem. I kao posledica, ubedljivih 4:1 za Građane na London stadion.

Rezultat koji Vest Hem ostavlja na samo tri boda iznad Sautemptona, poslednjeg tima ispod crte koje označava goli život u Premijer ligi. I rezultat koji znači da je Sitiju sada nedostaju samo dva boda da izjednači rekord Čelsija Žozea Murinja, koji je u sezoni 2004/2005 postavio rekord Premijer lige završivši sezonu za 95 osvojenih bodova. Siti je trenutno na 93, a kako do kraja sezone igra još sa Hadersfildom, Brajtonom - oba meča kod kuće - ten a kraju sa Sautemptonom, jasno je da bi mogao i preko stotke.

Ta magična granica već je prebačena kad su golovi u pitanju. Autogol Pabla Zabalete za 2:0 bio je Sitijev 100. u sezoni. Posle toga Adrijanovu mrežu tresli su još i Gabrijel Žezus i Fernandinjo. Dakle, već 102 komada u sezoni. Ugrožen je još jedan čelsijev rekord - 103 pogotka iz sezone 2009/2010. Inače, ovako brzo - posle 35 utakmica dakle - tu brojku od 100 golova poslednji je dohvatio još Everton u sezoni 1931/1932! Doduše, Karamele su to uspele u samo 32. kola.

Individualno? Nije tu bilo nikakvih dilema. Razlika u klasi. Već u 13. minutu Leroj Sane je doveo Građane u vođstvo i postao prvi igrač u istoriji mančesterskog kluba koji je u jednoj sezoni u Premijer ligi postigao najmanje 10 golova i namestio bar još toliko.  Nemac je trenutno na 10 golova i 12 asistencija.

Posle Vest Hemovim “pet minuta slave” pred kraj prvog poluvremena, na toj kratkoj listi pridružio mu se i Rahim Sterling, koji je danas rivalima vadio dušu na pamuk i sa tri asistencije vodio Siti do pobede. Sterlingov učinak u sezoni: 19 premijerligaških golova i 10 asistencija.

Prva asistencija išla je ka Gabrijelu Žezusu, druga ka Fernandinju.

Vest Hem je danas poslužio samo kao statista. Siti je plesao.