ABA dobila prvog drugoligaša? Mega zgazila MZT!

Rezultat 58:21 najbolje je svedočio o otporu makedonskog tima.  Puče stotka, Mega zakucala MZT za dno! Šampion Makedonije bez šansi u Sremskoj Mitrovici.

Košarka 31.01.2018 | 07:30
Košarkaši Mega Leksa pregazili su u Sremskoj Mitrovici skopski MZT sa 106:77 u poslednjoj utakmici 18. kola Jadranske lige i u direktnom duelu “učvrstili” goste za poslednje mesto na tabeli.

Odličnu partiju za domaće pružio je slovenački reprezentativac Vlatko Čančar sa 22 poena, pet skokova i četiri asistencije.

Ognjen Jaramaz imao je 15 poena i pet asistencija, dok je Nikola Rebić ubacio samo jedan poena, ali je upisao čak 11 uspešnih dodavanja.

Jure Lalić je sa 14 poena bio najbolji u makedonskoj ekipi, jedan manje ubacio jeDominik Mavra, a Radoslav Spasojević je postigao je 12.

Ako je neko sumnjao da li je utakmica za opstanak u ABA ligi rešena pri rezultatu 28:11 u prvoj četvrtini, 37 razlike za domaćina u drugoj (58:21) značilo je samo jedno - rutinu do kraja.

Košarkaši Mega Bemaksa praktično su obezbedili pravo učešća u regionalnoj ligi i naredne sezone, što se posle ishoda duela 18. kola neće dogoditi samo ukoliko ekipa Dejana Milojevića izgubi sve četiri utakmice do kraja, a MZT iz Skoplja dobije sve četiri.

Makedonci, koji sada imaju tri pobede manje od grupe timova sa skorom 6-12, hipotetički mogu da izbegnu poslednje mesto ako bi se na kraju izjednačili sa Cibonom od koje imaju bolji međusobni skor za razliku od dvomeča sa Megom i Olimpijom.

Ipak, svi su izgledi da smo dobili novog drugoligaša: Mega - MZT 106:77 (30:16, 30:19, 21:24, 25:18).

Milojevićev sastav doveo je sebe u neprijatnu situaciju serijom od šest poraza kod kuće započetom posle pobede nad Mornarom ostvarnom još 7. oktobra prošle godine. Zbirno, Mega je do večeras imala samo tri pobede u poslednjih 15 ABA kola, što je bilo dovoljno loše da ekipa sa skopskog aerodroma bude u prilici da priđe na pobedu zaostatka.

Ipak, takav scenario pao je u vodu već posle prvih deset minuta igre u Sremskoj Mitrovici u kojoj nijednog trenutka nije viđena ravnopravna utakmica - a 37 poena razlike u 17. minutu najbolji su pokazatelj koliko ekipa Željka Lukajića bila nepripremljena za treći ovosezonski "brejk" na strani nakon onih u mečevima sa Cibonom (77:92) i Igokeom (99:108).

Zapravo, jedini klub koji je ove sezone izgubio u Skoplju bio je Partizan, i to još u 1. kolu 29. septembra (92:89).

Vlatko Čančar ubacio je 22 poena za 27 minuta na parketu uz šut 4/6 za dva i 4/9 za tri, a imao je i pet skokova, četiri asistencije, tri ukradene lopte i dve blokade za indeks uspešnosti 29. Pratili su ga Goga Bitadze, koji je briljirao u finalu Juniorske ABA lige za vikend, a onda se vratio među seniore i za 25 minuta na parketu postigao 15 poena uz šut 4/5 za dva i 1/2 za tri poena.

Gruzin je imao i pet skokova, asistenciju i ukradenu loptu.

Ognjen Jaramaz igrao je 23 minuta, ubacio 16 poena uz takođe sjajan šut (5/6 za dva, 2/4 za tri), a poroznu odbranu MZT-a pet puta otvorio je asistencijama i sakupio četiri skoka uz po dve ukradene i izgubljene lopte.

Stefan Sinovec imao je 16 poena (2/3 za dva, 3/5 za tri), dok je Nikola Rebić loše šutersko veče (1 poen, 0/1 za dva, 0/3 za tri) nadoknadio sa 11 asistencija.

Kod gostiju, Jure Lalić je pogodio pet od osam šuteva iz igre za 14 poena, a dvocifreni su bili i Dominik Marva sa 13 poena i devet asistencija, odnosno Radosav Spasojević sa 12, tj. Damjan Stojanovski sa deset poena.

/Čančar 22 - Lalić 14/

Tabela: Budućnost 15-3, Crvena zvezda 15-3, Cedevita 13-5, Mornar 11-7, FMP 9-9, Partizan 9-9, Zadar 8-10, Igokea 7-11, Mega 6-12, Cibona 6-12, Olimpija 6-12, MZT 3-15.

Izvor: mozzartsport/mondo.rs