FRA: PSŽ dominira, Monako se spasao blamaže!

Kariljo heroj, Monako se spasao blamaže! Fudbaleri Monaka neočekivano teško su pobedili Trou sa 3:2 u 17. kolu Lige 1. Mbape je neverovatan! Fudbaleri Pari Sen Žermena pobedili su Lil u 17. kolu francuske Lige 1 sa 3:1 na Parku prinčeva u Parizu.  Ovako je PSŽ odgovorio na dva vezana poraza. . .  Bez Nejmara, Kurzave, Mote i Silve, "sveci" su se oslonili na Mbapea i Di Mariju i peti put u nizu savladali Lil.

Fudbal 10.12.2017 | 08:15
Parižani su se posle poraza od Strazbura vratili dominaciji u Ligi 1 u kojoj imaju 12 bodova prednosti u odnosu na najbliže pratioce Lion, Monako i Marsej koji imaju po 32 boda.

PSŽ je do prvog gola došao zahvaljujući Di Mariji u 29. minutu, ali ništa manje i neverovatnom Kilijanu Mbapeu. Mbape je asistirao Argentincu, a ovaj glavom ubacio loptu u gol Lila.

Pastore u 49. minutu na dodavanje Di Marije povećava na 2:0, da bi nadu Lilu u 86. minutu doneo El-Gazi.

Sve nedoumice u vezi sa ishodom rešio je Mbape u 93. minutu. Golman Lila, Majk Mainjan je istrčao do polovine PSŽ zbog kornera. Lil ga nije iskoristio, ali jeste Markinjos koji je gurnuo loptu napred, do nje je prvi došao Mbape, povukao je i onda ostavio za sobom sve čuvare da bi samo lagano plasirao loptu u nebranjenu mrežu na suprotnom kraju terena.

Mbape se tim golom, ali i asistencijom učvrstio na listi najboljih mladih igrača Evrope jer je učestvovao u ukupno 34 gola, bilo kao strelac ili asistent od sezone 2016/2017. Iza njega je Kai Haverc koji je učestvovao u postizanju 14 golova.

Trijumf nad Monakom u Superkupu 29. jula (2:1) za efektno otvaranje sezone preskupih pojačanja, potom serija od 22 utakmice bez poraza u Ligi 1 i Ligi šampiona uz samo dva remija, sa Monpeljeom i Marsejom, a onda - dva poraza u nizu!

Izgleda da je sa ovom mini-krizom "svetaca" gotovo.

Igrajući bez suspendovanog Nejmara i povređenih Tijaga Silve, Levina Kurzave i Tijaga Mote, vicešampion Francuske zabeležio je petu pobedu u nizu nad rivalom sa severa:

Pari Sen Žermen - Lil 3:1 (1:0) u drugom meču 17. kola francuskog šampionata, veče nakon što je Bordo nastavio crnu seriju poraza debaklom u meču sa Strazburom kod kuće - 0:3 (0:2).

Upravo je Strazbur tim koji je pre sedam dana naneo prvi poraz ekipi Unaija Emerija ove sezone (2:1), na šta su se nadovezali fudbaleri Bajerna iz Minhena čija pobeda od 3:1 u utorak uveče nije bila dovoljna i da se PSŽ skine s prvog mesta u grupi.

Ipak, treći poraz u nizu bio bi preveliki luksuz za ova imena. Kilijan Mbape i Anhel Di Marija zabeležili su po gol i asistenciju, uz pogodak Havijera Pastorea pred 47.176 navijača na "Parku prinčeva", za pobedu koja je lidera ostavila na devet bodova prednosti u odnosu na Monako.

Holandski napadač Anvar El-Gazi uspeo je u 86. minutu da se upiše u strelce, ali ne i da spreči prvi poraz "velikih doga" od bizarnog rastanka sa trenerom Marselom Bijelsom, koji je i dalje zvanično suspendovan posle vezanih poraza rezultatom 3:0 od Amijena i Monpeljea (taj slučaj rešiće Fudbalska federacija Francuske).

U međuvremenu, Lil je pobedio Lion 1:2 i Tuluz 1:0, ali protiv Mbapea i ostalih nije mogao.

Prošlosezonska tinejdž seznacija iz Monaka, koja će Pari Sen Žermen koštati 185 miliona evra kada narednog leta bude ostvarena uveliko ugovorena kupovina, na 42 utakmice za ova dva kluba u Ligi 1 ima 21 gol i 13 asisstencija. To je za najmanje 20 "poena" više od bilo kog tinejdžera u pet najjačih evropskih liga u istom periodu.

PSŽ je grupu Lige šampiona u kojoj su bili još Bajern Minhen, Seltik i Anderleht prošao sa pet pobeda i jednim porazom uz rekord takmičenja po broju postignutih golova (25:4), dok u prvenstvu ovaj mega tim ima skor 14-2-1 (51:13). Na "Parku prinčeva" poraženi su svi koji su gostovali ove sezone, nevezano za naziv takmičenja, uz zbirnu gol-razliku (46:7).

Kada je trio napadača u pitanju, Edinson Kavani ima 22 utakmice, 23 gola i tri asistencije, Nejmar 18 nastupa, 15 golova i 11 asistencija, a Mbape 18 igara, deset golova i sedam asistencija.

Emeri i ekipa u ponedeljak u podne saznaće ime protivnika u osmini finala Lige šampiona, a onda do zimske pauze koja će trajati do 13. januara odigrati još dva kola u prvenstvu: Ren u gostima i Kaen kod kuće.

Videćemo da li će "devetka", Kavani, ovaj finiš iskoristiti da povrati golgetersku formu koju je zagubio jer večeras nije dao gol treći put uzastopno nakon što je bio u seriji od sedam pogodaka na pet mečeva.

Kariljo heroj, Monako se spasao blamaže! Fudbaleri Monaka neočekivano teško su pobedili Trou sa 3:2 u 17. kolu Lige 1.

Junak pobede bio je Guido Kariljo koji je postigao dva gola za tri minuta i tako doneo veliki preokret Monaku.

Kneževi su gubili do 85. minuta kada je Argentinac stupio na scenu i postigao dva gola. Mutinjo je centrirao sa desnog krila, a Kariljo je glavom poslao loptu u gol.

Samo tri minuta kasnije Monako je došao do potpunog preokreta. Glik je glavom asistirao Karilju kojem nije bilo teško da ubaci loptu u gol.

Monako je gubio sa 2:0 do 70. minuta, međutim tada su se probudili domaći igrači. Ekipa trenera Žardima ostvarila je važan trijumf i sada imaju devet bodova manje od Pari Sen Žermena.

Fudbaleri Gengama bili su ubedljivi pred svojim navijačima, pošto su savladali Dižon sa 4:0. Domaći igrači imali su dva gola prednosti na poluvremenu, a strelci su bili Brijan u 37. i Salibur u 40.

U nastavku su golove postizeli Koko u 59. i Kerbrat u 66. za konačnih 4:0. Gengamu je ovo bio šesti trijumf, dok je Dižon zabeležio osmi poraz.

Pobede u 17. kolu ostvario je i Tuluz, dok su bodove podelili Meci i Ren, kao i Anže i Monpelje.