EK: Budućnost i Cedevita na vratima Top 16!

Cedevita posle produžetka bolja od Darušafake! Košarkaši Cedevite savladali su posle produžetka Darušafaku, 89:83, u sedmom kolu grupe A Evrokupa.  Cedevita se vratila posle minus 17 i srušila Dačku u produžetku! Sjajna partija tandem Ukić - Nikols.  ABA liga će, kako sada stvari stoje, imati dva predstavnika u drugoj fazi Evrokupa.

Košarka 06.12.2017 | 23:14
Izabranici Jura Zdovca gubili su većim delom meča, ali su u poslednjoj deonici uspeli da se vrate i da imaju šansu za pobedu.

Ekipa iz Zagreba gubila je sa 16 poena razlike na početku poslednje deonice, ali se tim Dejvida Blata opustio i dopustio šampionu Hrvatske da se vrati u meč.

Džonson je na 29 sekundi do kraja meča postigao poen za 76:74, pa je Cedevita imala napad za pobedu ili produžetak. Vil Čeri odlučio je da pokuša za dva poena i bio je precizan.

Potom je Vil Kamings iz Darušafake izgubio loptu, a Čeri je pokušao da bude heroj. Ipak, njegov pokušaj izblokirao je Hauard Sent-Ros, pa se ušlo u produžetak.

Cedevita je tamo bila bolja i na kraju zasluženo slavila. Najefikasniji bio je Roko Leni Ukić sa 27 poena, Nikols je postigao 20, dok je Čeri ubacio 15.

U poraženom sastavu po 13 poena postigli su Bel, Džonson i Ožmizrak.

Cedevita je u strašnoj formi. Hrvatski šampion kod kuće je savladao tursku Darušafaku posle produžetka sa 89:83 u sedmom kolu Evrokupa, iako je u jednom trenutku u drugom poluvremenu imala 17 poena minusa.

Ovo je ekipi Jurija Zdovca bila četvrta pobeda u takmičenju i nalazi se na korak od plasmana u Top 16 fazu. Inače, zagrebački Sokići upisali su šesti trijumf zaredom u svim takmičenjima.

Posle prvog poluvremena delovalo je kao da Darušafaka potpuno kontroliše meč, na početku trećeg kvartala vodila je sa 44:27.

U nastavku se razigrao tandem Roko Leni Ukić - Demetris Nikols, a na momente je raspoložen bio i Vil Čeri. Uporna ekipa Cedevita korak po korak se približavlaa rivalu, a na kraju je imala i šut za pobedu u poslednjim sekundama 40. minuta.

Ipak, pokušaj Čerija je bio iblokiran, pa je meč otišao u dodatnih pet minuta. Cedevita je na startu produžetka napravila seriju od 5:0 i povela sa 81:76. Posle “jurnjave”, Darušafaka je na minut i po pre kraja stigla na minus dva (85:83), ali je Nikols sa linije za slobodna bacanja odbranio pobedu.

Cedevita sledeću utakmicu igra u subotu protiv Partizana u beogradskom Pioniru u okviru 11. kola Jadranske lige.

Budućnost je u meč protiv Hapoela ušla nakon tri vezana poraza, na skoru tri pobjede i isto toliko poraza, a u grupi gdje još dvije ekipe imaju identičan skor, pobjeda kod kuće protiv Hapoela bila je od krucijalne važnosti za tim Aleksandra Džikića.

Budućnost je u Morači "slomila" Hapoel u posljednjoj četvrtini koju su otvorili serijom od 13:0 za visokih 75:60 i do kraja kvartala su mirno priveli meč kraju za konačnih:

Budućnost - Hapoel 92:75 (17:19, 26:21, 19:20, 30:15).

Kod domaćina najbolji su bili Petar Popović sa 20 postignutih poena, dok su Nikola Ivanović i Kajl Gibson postigli po 15 poena.

Na drugoj strani, raspoloženi za igru bili su Džerom Dajson sa 19, Terens Kinsi sa 11 i Ostin Dej sa 10 poena.

Klub iz Podgorice bi pobjedom u narednom kolu protiv Galatasaraja u Turskoj obezbijedio prolaz u nokaut fazu. Budućnost sa ovom pobjedom protiv Hapoela, i evenetualnom pobjedom u Turskoj imala bi "metlu" protiv ove dvije ekipe i sa takvim međusobnim skorom su sigurni putnici u nokaut fazu Evrokupa.

Budućnost takođe drži "taj-brejker" sa Ređo Emiliom koju su u gostima savladali sa 8 poena razlike, dok su kod kuće poraženi sa šest poena razlike.

Drugi predstavnik iz ABA lige zagrebačka Cedevita je, zabilježivši tri pobjede u posljednja četiri kola, stigla na skor od tri pobjede i tri poraza. Pobjeda protiv "Dačke" bi Cedevitu približila prolasku u nokaut fazu, ali i sa njom ne bi bili sigurni.

Cedevita je večeras pokazala dva lica, slabo u prvom poluvremenu, odlično u drugom. Zagrepčani su u drugom poluvremenu pogodili 12 trojki i nadoknadili zaostatak od 17 poena i u posljednji minut se ušli u egalu, 74:74, imali su napad za pobjedu ali su bili neprecizni pa se otišlo u produžetak. Cedevita je dodatni period riješila u svoju korist rezultatom 13:7 za konačnih:

Cedevita - Darušafaka 89:83 (13:17, 14:24, 19:14, 30:21,13:7)!

U redovima domaćina istakli su se Roko Leni Ukić sa 27 poena, Demetris Nikols je postigao 20 poena, dok je Vil Čeri zabilježio 15 poena. Odličan je bio i bh. reprezentativac Džanan Musa sa 11 postignuth poena.

U timu Dejvida Blata najefikasniji su bili Kartal, Bel i Džonson sa po 13 poena.

Ekipa iz Zagreba drži "taj-brejker" protiv najbližeg pratioca ekipe FIAT Torina zahvaljujući pobjedi od 22 poena razlike u gostima. Za Cedevitu je ključna utakmica kod kuće protiv francuskog Levaloa. Ekipa Jurija Zdovca je u prvom meču slavila sa 18 poena razlike i svaki poraz sa manjom razlikom bi favorizovao Cedevitu u eventualnom "taj-brejkeru".

Evrokup 7. kolo:

Grupa A

Cedevita - Darušafaka 89:83
Andora - Torino 83:77
Levaloa - Uniks Kazan 67:77

Tabela: Darušafaka 6-1, Uniks 5-2, Cedevita 4-3, Torino 3-4, Andora 3-4, Levaloa 1-6.

Grupa B

Galatasaraj - Ređo Emilija 82:72
Lijatkabelis - Bajern 87:88
Budućnost - Hapoel 92:75

Tabela: Bajern 7-0, Budućnost 4-3, Ređo Emilija 3-4, Lijetkabelis 3-4, Galatasaraj 2-5, Hapoel 2-5.

Grupa C

Lijetuvos - Partizan 93:75
Alba - Lokomotiva 84:89
Limož - Bilbao 86:74

Tabela: Lokomotiva 6-0, Alba 5-1, Lijetuvos Ritas 4-3, Limož 2-4, Bilbao 1-5, Partizan 1-6.