Promocija knjige „Zov karaule“

Oko 200 građana prisustvovalo je promociji knjige Nenada Milkića „Zov karaule“ iz njegove trilogije „Mi smo branili Košare“.  Bitka za Košare bila je najveća u modernoj srpskoj istoriji gdje se jedinica Vojske Srbije od 110 vojnika u početku borbi suprostavila invaziji i napadu oko 2. 500 albanskih terorista potpomogunutih snagama NATO pakta.

Republika Srpska 31.10.2017 | 09:32
Promocija knjige „Zov karaule“
Da su na Vaskrs 1999. godine pale Košare palo bi i Kosovo i Metohija a to su znali hrabri srpski branioci ove karaule na srpsko-albanskoj granici.
„ Iako smo imalo samo dvadeset godina bili smo svjesni šta branimo, znali smo da branimo Srbiju i nije moglo biti odstupanja to nikome od srpskih vojnika nije palo na pamet . Našu malu jedinicu krasila je sloga, odlučnost i bili smo kao braća“, ispričao je Miroslav Maljah , učesnik bitke na Košarama koji je prisustovao promociji knjige.

Ovaj tadašnji vojnik nije mogao da vjeruje kad su primili naredbu, da se poslije Kumanovskog sporazuma, mirno povuku sa granice i karaule.
„Teško sam to psihički podnio svjestan koliko je mojih drugova poginulo braneći tu granicu a svi ostali su se izlagali nadčovječanskim naporima“, dodao je Maljah.

Predstavljanju Milkićeve knjige u Rogatici prisustvovao je još jedan učesnik bitke na Košarama Tomislav Račić koji je samo godinu dana prije bombardovanja Srbije i napada na karaulu došao na ovo mjesto.



„Borili smo se 17 dana, drugovi su ginuli na naše oči ali niko od nas nije pomišljao ni koraka da odstupi. Mislim da su i neprijateljski vojnici bili začuđeni našim otporom i junaštvom“, rekao je Račić.

Nenad Milkić kaže da je pitanje zašto se o borbama na Košarama toliko ćutalo trebalo postaviti onim zvaničnicima koji su ćutali.

„ Mislim da naša država ne želi da protivuriječi NATO, da želi i dalje da bude u dobrim odnosima s njim jer su Košare mjesto gdje je ova vojna organizcija doživjela svoj poraz. Oni su kopnenim putem napali našu malu zemlju i nisu ništa uspjeli da učine i pored velike nadmoći u ljudstvu i tehnici“, rekao je Milkić.

On kaže da je napisao knjigu da ove događaje ne bi prekrio zaborav.

„ Želio sam da se ukaže na herojstvo srpskih vojnika na Košarama, da ne budu zaboravljeni kao junaci iz Prvog svjetskog rata o kojima se tek sada punim ustima govori“, naglasio je autor ove knjige.

Milkić kaže da je svjestan da o borbama na Košarama u Rogatici i Republici Srpskoj govori ljudima koji su preživjeli ratne strahote, u njima učestvovali boreći se u otadžbinskom ratu.

„ Ono što mogu ovdje da uradim je da pričam ljudima iz Republike Srpske o bojištima u Srbiji u ratu 1999.o kojima se ne zna toliko i gdje su srpski vojnici bili hrabri i odlučni kao ovi ovdje“, istakao je Milkić.



U bitkama na srpsko-albanskoj granici 1999.godine poginulo je 108 pripadnika srpske vojske i na stotine albanskih terorista .

Novinar Mihajlo Medenica se zakleo da će, ne po profesionalnoj liniji nego ličnom htijenju, otići na Košare i karaulu da oda počast junacima.

„ Pokušao sam 2009.godine ali sam od Albanaca bio zarobljen pa pušten. Rekli su mi da je to njihova zemlja i da tu nemam šta da tražim. Onda sam dvije godine kasnije uspio, snalazeći se na razne načine, da dođem do karaule“, ispričao je Medenica.

Medenica kaže da su se Albanci zakleli da srpska noga neće nikad više kročiti na karaulu.

„Strah je postojao dok se nisam popeo gore a kad sam došao do ruševina objekta prekrstio sam se i sjeo osjećajući se kao svoj na svome kao da je mrtva straža naših vojnika tu oko mene i da mi se ništa ne može dogoditi. A svoj amanet sam ispunio i dodao priču u mozaik da se poginuli srpski ratnici nikad ne zaborave“, dodao je Medenica.

Promocija knjige održana je u sali preduzeća „Sjemeć“ umjesto u dvorani Centra za kulturu.

Predsjednik OO SDS Rogatice Tomisalav Puhalac kaže da da opštinske vlasti nisu dozvolile da se knjiga predstavi u prostorijama kulturnog centra, koje su između ostalog za to namjenjene i koje je pravio sav narod Rogatice a ne samo jedna partija.

„ Obrazloženje je bilo da se u centru izvode neki radovi a apsolutno se ništa ne radi u sali ni zgradi Centra za kulturu“, rekao je Puhalac.



BN televizija

Komentari / 6

Ostavite komentar
Name

Ko bira opstinsku vlast?

31.10.2017 09:20

Imaju li imena te "opstinske vlasti"? Mozda bi u tu knjigu, negde na kraju, trebalo uneti imena "opstinske vlasti" da se ni to ne zaboravi. Da nihova pokolenja, koja (ako) procitaju tu knjigu, znaju svoje poreklo. Junaci Kosara sigurno nikada nece biti zaboravljeni, kao ni oni branioci KiM od pre nekoliko vekova.

ODGOVORITE
Name

GAVRILO PRINCIP

31.10.2017 10:41

UBACITE U BUKVARE LJUTU BITKU ZA KOSARE. NEKA ZNAJU SRPSKI DJACI , GDJE SU GINULI JUNACI.

ODGOVORITE
Name

legija

31.10.2017 11:52

Lijepo

Name

Rr

31.10.2017 18:55

Svaka kuca treba da ima ove knjige... procitala ih... Teske... Danima sam bila pod utiskom... Sad ti junaci u Srbiji gladuju... Pozzz Nenadu....

ODGOVORITE
Name

vasilije

16.11.2017 22:25

Autor stihova Ubaciti u Bumbarevo....koji se pojavljuju u pozadini je Pesnik Vasilije od Semberije!

Name

Istina

31.10.2017 19:43

Kosare nikada nece biti zaboravljene. To dugujemo golobradim mladicima koji su tu izgubili zivote. Molicemo se za njih i paliti svijece. Neka im je vjecna slava.

ODGOVORITE