Kritične nabavke u dva preduzeća
Timovi monitoringa za javne nabavke od aprila do septembra ove godine vršili su nadgledanje 173 ugovorna organa putem praćenja 1 566 aktuelnih postupaka javnih nabavki. Rezultati pokazuju da je u posljednjih pet godina više od 13 milijardi KM utrošeno za javne nabavke roba, radova i usluga u BiH.
Republika Srpska 16.10.2017 | 15:21
„Najviše kod ovog preduzeća je zanimljivo objavljivanje velikih nabavki kroz objavljivanje na oglasnoj ploči preduzeća ili objavljivanje tendera o nabavci automobila na nes radiju. To je duhovit primjer gdje se krše odredbe o transparentnosti gdje ste vi dužni da to objavite u službenom glasniku da bi svi otvoreni ponuđači to mogli vidjeti, oni su to objavili na oglasnoj ploči“, kaže Bojan Kovačević iz agencije EDA.
„Negativan primjer je FZO gdje osim onih nabavki famoznih nabavki softvera koji po 4, 5 puta prelaze vrijednost sličnih nabavki u regionu. FZO čak i za nabavke manje vrijednosti vrlo često igra na samoj ivici zakona ili je čak i ne poštuje o čemu smo uputili prijavu agenciji za javne nabavke“, tvrdi Aleksandra Martinović iz Transparesija.
Loših primjera je mnogo. Od nabavki usluga revizije u Šumama Srpske, preko fizičkog obezbjeđenja imovine u Elektroprenosu, nabavke uniformi u MUP-u Srpske, terenskih vozila u gradu Banjaluka, do najkritičnijeg, Uprave za indirektno oporezivanje koja je svojim nabavkama prekršila zakon više puta.
„Dvije nabavke UIO. Jedna se odnosi na nabavku informatičke opreme i softvera vrijednosti oko 485 000 i u tenderskoj dokumentaciji vidljivo je da postoji mogućnost isključenja pojedinih ponuđača jer se traži dokaz da su se isporučivale predmetne robe u prošlosti bez navođenja koje su to predmetne robe, kaže Aleksandar Draganić, EDA.
„UIO je poništila nabavku dijelova i vršenje usluga održavanja motornih vozila marke škoda u regionalnom centru Tuzla. Radilo se o tom da tenderska dokumentacija je sačinjena u 120 strana gdje se tražilo ispunjavanje previše podataka za razne dijelove koje su pobrojali za šta bi trebalo 6 mjeseci a ne 21 dan koliko je bio rok i nijedna firma nije se pojavila kao ponuđač, poručuje Igor Vukajlović iz UG Tender BL.
Monitoringom su kao kritične ocijenjene javne nabavke u Javnom preduzeću Putevi Republike Srpske, Šume Srpske i Grad Banjaluka. Kao loše su ocijenjeni Poreska uprava Republike Srpske i Elektroprenos ad Banjaluka. Nabavke sprovedene od strane Javnog preduzeća Autoputevi Republike Srpske i Vlada Brčko Distrikta istaknute su kao primjeri dobre prakse.
BN televizija
Komentari / 4
Ostavite komentarTačno
16.10.2017 13:48Tačno , Ugovor sa Planetsoftom Aragostom uvećan za 2 miliona maraka , kriminal direktora Nešića neviđenih razmjera , odmah ga hapsiti i u zatvor ,
ODGOVORITEBl
16.10.2017 14:29Samo u dva preduzeca !!!!!!!
ODGOVORITEW SE
16.10.2017 15:29KAKO SU VAM UREDNE NABAVKE U ELEKTRO SEKTORU, TO JE PRIMJER ZA STRUCNO USAVRSAVANJE KAKO NE TREBA RADITI I KAKO SE KRADE.
BOBA
16.10.2017 19:57KRITIČNE SU NABAVKE U SVE I JEDNOM PREDUZEĆU PAPIR TRPI SVE. NE MA PRAVNE DRŽAVE .ŠTA IZA TOGA SLIJEDI SVE SE VIDI.
ODGOVORITE