Zreli za otpad prevoze putnike

Prosječna starost autobusa u kojima se voze stanovnici Republike Srpske i BiH je oko 25 godina, a među rekorderima izdržljivosti našlo se nekoliko primjeraka proizvedenih davne 1976. godine.

Republika Srpska 25.07.2017 | 14:26
Zreli za otpad prevoze putnike
Da je spisak starih autobusa koji krstare našim ulicama prilično dugačak, potvrđuje i Evidencija motornih vozila, koja je objavljena na internet stranici Agencije za identifikaciona dokumenta, evidenciju i razmjenu podataka (IDDEEA).  Iz ovog dokumenta može se vidjeti da je među registrovanim autobusima u BiH tek poneki od njih sa fabričke trake izašao u proteklih pet godina.

Direktor Agencije za bezbjednost saobraćaja RS Milija Radović kaže da ne postoje tačni podaci o starosti autobusa u Srpskoj, kojih je lani bilo registrovano više od 1.500.

''Jasno je starost sigurno utiče na tehničku ispravnost vozila, koja može biti i uzrok saobraćajne nezgode. Svjedoci smo da se u protekloj godini dešavalo da se zapale autobusi koji su prevozili djecu na ekskurzije'', rekao je Radović.

Vlasnik preduzeća "Semberija transport" iz Bijeljine Pantelija Mitrović kaže da je prosječna starost autobusa u ovom preduzeću oko 14 godina.

''Na međunarodnim linijama koristimo novije autobuse, dok na gradskom i prigradskom području ipak imamo one malo starijeg datuma proizvodnje. Iz iskustva znam da koliko god popravljali stare autobuse uzalud je, jer staro je staro'', rekao je Mitrović koji priznaje da je stanje zabrinjavajuće, i da se putnici žale na neudobnost autobusa i nedostatak klima-uređaja.

Da se radi o nezanemarivom problemu, koji utiče na svakodnevni život građana, potvrđuje i činjenica da su o starosti autobusa nedavno raspravljali poslanici Predstavničkog doma Parlamenta BiH, po poslaničkom pitanju Saše Magazinovića (SDP).

Prema podacima Ministarstva komunikacija i transporta BiH prosječna starost autobusa u BiH je 24 godine. Naglasili su da u BiH ne postoji zakonsko ograničenje kada je riječ o starosti autobusa. Jedini uslov je da budu tehnički ispravni.

Građani koji se svakodnevno voze autobusima ogorčeni su ovom činjenicom, navodeći da je očigledno da i zakon ide naruku prevoznicima koji se vode ekonomskim interesima i željom za zaradom, umjesto bezbjednošću, komforom i zadovoljstvom putnika.

''Autobuske karte su preskupe u odnosu na ono što putnici dobijaju. Čast izuzecima, ali mnogim prevozinicima je jedini cilj da putnike prevezu sa jedne na drugu destinaciju, danas, a kako će biti sutra i da li će putnici biti zadovoljni, nije im važno. Nije se jednom desilo da po nekoliko časova stojim u autobusu, zajedno sa još nekoliko putnika, jer se ne vodi računa o broju mjesta i prodatih karata. O klimi, toaletu i drugim prijatnostima u autobusu, takođe mnogi putnici mogu samo da sanjaju'', kaže Bojana Đ. iz Banjaluke.

Pojasevi u autobusima

Evropska unija od 2018. godine uvodi nova, stroža pravila za proizvodnju i korišćenje autobusa. Neki od novih propisa tiču se i bezbjednosti putnika, koji se neće moći voziti ako nisu vezani sigurnosnim pojasevima. Prema novim propisima EU, turistički autobusi moraće da imaju motore standarda "euro šest".

Prosječna starost autobusa

11 godina - Hrvatska

14 godina - Crna Gora

14 godina - Srbija  

24 godine - BiH  

Izvor: Glas Srpske

Komentari / 6

Ostavite komentar
Name

srbin

25.07.2017 12:36

Zat vlada i parlamentarci mjenjaju auta svake dvije godine

ODGOVORITE
Name

Re ,

25.07.2017 15:44

Za jedan novi vladin audi"nemci bi jom dali 3i polovna gradska sutobusa,eto vidite narodje za vas lud "jedino vo najpametniji.

Name

xy

25.07.2017 12:42

Autobusi u BiH imaju prošječnu starost 25 godina a stanovništvo 50.

ODGOVORITE
Name

Sara

25.07.2017 12:52

Da, ali zato su karte kao da su mladjahni....

ODGOVORITE
Name

re Sara

28.07.2017 18:37

Karte su nove jer polovne ne vaze. Zato su toliko i skupe.

Name

Amkos

25.07.2017 15:25

U Federaciji je stanje mnogo bolje to su podaci iz Dodik republike.

ODGOVORITE