SP: Srbiji bod protiv Velsa!

Novi remi Srbije, Mitrović opet junak "Orlova"! Fudbaleri Srbije remizirali su sa Velsom 1:1 u Beogradu, u šestom kolu Grupe D kvalifikacija za Svetsko prvenstvo 2018. godine.  Velšani su ratnici, Prijović transfer leta, a Gudelj Muslinov džoker iz rukava - bod čuva Orlove na ruskom kursu! Na stadionu Rajko Mitić podela plena - 1:1. Srbiju spasio Aleksandar Mitrović, ali sve pohvale zaslužuju i Muslinovi rezervisti.

Fudbal 11.06.2017 | 22:50
Kao i pre pola godine u Kardifu, Velšani su prvi stigli do gola, u skoro istom minutu kao u tom susretu, ali ovaj put iz penala koji je realizovao Aron Ramzi.

Srbija je vršila žestok pritisak u drugom delu, teško je stizala do gol šansi, možda je oštećena i za penal, ali 15 minuta pre kraja Aleksandar Mitrović kao i u prvom susretu sa "Zmajevima" pogađa mrežu i donosi bod Srbiji.

Nije to ishod kojem smo se nadali, ali jeste rezultat koji je Srbiju zadržao na putu ka Svetskom prenstvo u Rusiji. Odsustvom Gereta Bejla hendikepirana, ali nepopustljiva selekija Velsa namučila je Srbiju mnogo više no što se očekivalo, neprijatno iznenađenje lebdelo je nad glavama 45.000 ljudi na stadionu Rajko Mitić, ali sju izmene selektora Slavoljuba Muslina obavile svoje. Aleksandar Mitrović je poneo epitet junaka meča pošto je postigao gol za konačnih 1:1, ali bi lovorike morao da podeli sa debitantom Aleksandrom Prijovićem i nikad boljim Nemanjom Gudeljom, koji je odigrao možda i najbolju utakmicu u reprezentativnoj karijeri.

Strelac gola za Velšane bio je Aron Remzi iz penala kojem je perthodio veliki kiks Vladimira Stojkovića, dok je Srbija možda i oštećena za najstrožu kaznu početkom drugog dela igre, ali krenimo redom...

Valjda nenaviknuti da u Srbiji igraju pred 45.000 ljudi Orlovi su u meč ušli prilično bojažljivo, pa su Velšani u prvih 15 minuta bili ti koji su diktirali ritam, iako nisu uspevali ništa konkretno da urade. Tek posle toga Nemanja Matić i drugovi su se opasuljili i krenuli da po krilima napadaju rivala, uz primetnu ideju da gol ugroze centaršutevima po zemlji.

Sledećih 15 minuta stezao se obruč oko Ostrvljana, nekoliko puta su se dobre akcije Srbije završavale uzdasima na tribinama, dva puta je Aleksandar Mitrović glavom tukao pored gola, još u nekoliko navrata Velšani su se odbranili da ni oni ne znaju kako. Antonio Rukavina je "načeo" Džeza Ričardsa, Aleksandar Kolarov je počeo da preti sa levok boka, odvažio se i Dušan Tadić što se videlo kad je fintom savio Ešlija Vilijamsa, Branislav Ivanović se priključivao napadima iz drugog plana.

I onda potop. Jedna naizgled ne toliko opasna lopta išla je između Branislava Ivanovića i Vladimira Stojkovića, srpski golman je pogrešno procenio njenu putanju, pa mu je Aron Remzi ukrao  na gol aut liniji tik. Oborio ga je Stojković tik uz liniju šesnesterca, ali je time samo odložio neminovno dozvolivši Velšanima da pokažu gde su najjači - u duel igri.

Luka Milivojević je povukao za dres Sema Vouksa, a portugalski sudija Žorže de Souza bez razmišljanja pokazao na belu tačku. Remzi je nekom vrstom "panenke" kaznio Stojkovićaza nepromišljen potez koji trenutak ranije. Vels je poveo sa 1:0 i izazvao najprizemnije emocije u manjem delu navijača koji su zasuli gostujuće navijače raznim predmetima, pa je morala da interveniše i Žandarmerija.

Hladan znoj oblio je srpske fudbalere, ali u ovim kvalifikacijama više puta su pokazali da ne odustaju tako lako. U 48. minutu sudija De Souza im je raspalio novi šamar pošto očigledno igranje rukom Krisa Gantera posle pokušaja Dušana Tadića nije okarakterisao kao penal.

Inat je valjda proradio, pa su Orlovi krenuli još agresivnije ka protivničkom golu. U 57. minutu projektil Kolarova prohujao je iznad prečke.

Nisu se uplašili Velšani. Pozivao je njihov selektor Kris Kolman na odvažnost u trenucima kad će biti pod pritiskom, isticao da će to biti samo talasi. Prekidali su ih Velšani oštrim startovima odličnog i sveprisutnog Džoa Alena, predavanjem lopte Aronu Remziju, koji je ju stavljao pod katanac. Povremeno bi, kao onda kada je Sem Vouks glavom tukao tik iznad prečke, podsećali Orlove da se zaleću u punoj brzini.

Ali vreme je curilo, a Dušan Tadić i Nemanja Matić, od kojih je polazila svaka ofanziva Orlova, nisu uspevali da probuše debeo velški zid. Ono polufinale Eura verovatno jeste prebacilo objektivne domete Velšana, ali to je tim koji zna da igra na rezultat.

Zna i Srbija da uvzrati. U 73. minutu odlična lopta Nemanje Gudelja do debitanta Aleksandra Prijovića, obojica su bili izmene selektora Slavoljuba Muslina, a ovaj pokazao koliko ume i koliko će pojačanje predstavljati. Mogao je sam da završi, ali je nesebično izabrao još bolje rešenje, ostavio loptu do Aleksandra Mitrovića, a ovaj ju je sproveo u mrežu za izjednačenje.

Grmela je "Marakana" u tim trenucima. Posebno posle Mitrovićeve strele koja je prohujala pored gola. Uzdisao kad su Remzi i Alen u 80. minutu po ko zna koji put izigrali kompletnu odbrane Srbije i umalo nas još jednom gurnuli u kanal. Isprsili su se gosti koliko su široki. Hrabri su, mora im se priznati.

Bilo kako, Srbija je ostala na čelu tabele, poravnata sa Irskom, ali na za sada bezbednoj udaljenosti od Austrije i Velsa. U sledećem kolu Moldavija kod kuće, a onda vervatno i dve ključne utakmice - Irska u Dablinu, pa Austrija u Beču.

SRBIJA - VELS 1:1 (0:1)
/Mitrović 73 - Remzi 35pen/

Stadion: Rajko Mitić;
Gledalaca: oko 42.000;
Sudija: Žorže de Souza (Portugalija);

Srbija (3-4-2-1): Stojković - Ivanović, Nastasić, Vuković - Rukavina, Milivojević (od 63. minuta Gudelj), Matić, Kolarov - Kostić (od 66. minuta Prijović), Tadić - Mitrović;

Vels (5-4-1): Henesi - Ričards, Dejvis, Čester, Vilijams, Ganter - Ledli, Edvards (od 72. minuta Huvs), Alen, Remzi - Vouks.

Izvor: mozzartsport/B92