Dubrovčanka spašena s Prenja

Nakon ujeda poskoka devojke na planini Prenj usledila je prava drama jer je situacija bila poprilično teška, potraga je pokrenuta pješke, te je zatražena i helikopterima.

Bosna i Hercegovina 05.06.2017 | 10:27
Dubrovčanka spašena s Prenja
Član HGSS Dubrovnik pozvao je stanicu HGSS Čitluk-Međugorje, te ih obavijestio kako se nalazi na planini Prenj zajedno sa koleginicom iz Hrvatske koju je ugrizao poskok na planinskoj stazi prema vrhu Lupoglav.

 
- To se desilo juče kada smo dobili iz GSS iz Čitluka informaciju da je djevojka iz Dubrovnika bila na Prenju i prilikom šetnje ujeo je poskok. Situacija je bila poprilično teška, ona je već počela gubiti temperaturu. Jedna naša ekipa je krenula pješke, a tražili smo i pomoć helikoptera. Ekipa je sve pripremila i brzom intervencijom prebačena je u mostarsku bolnici gde je spašena - kazao je Fahrudin Solak iz Federalne uprave civilne zaštite.

Vrlo složen deminerski zadatak je iza Federalne Uprave Civilne Zaštite. Očišćena je lokacija “Put Gornja Drežnica-Karamanovi klanci” na tromeđi između Jablanice, Posušja i Mostara čime se uspostavila komunikacija sa mjestima Rakitno i Posušje i dalje prema Hrvatskoj, kao i prema turističkoj destinaciji na Blidinju.

- Izvodilo se na kamenitom području. Morali smo imati OS BiH s helikopterom za vrijeme deminiranja u slučaju povrede deminera. Veoma zahtjevan posao. Nakon uspješnog deminiranja predali smo put lokalnoj zajednici i već su krenuli s investicijom da se on asfaltira - kazao je Solak.

U toku su akcije lociranja, prikupljanja i uništenja neeksplodiranih ubojitih sredstava u blizini planinarskih staza. Upućen je poziv za planinare i planinarske vodiče da prijave pronalazak NUS.

- Poslednjih mjesec do dva, kako je krenula planinarska sezona imamo sve više informacija o pronalasku NUS. Uputili smo poziv planinarima da nam dostavljaju minimum informacija kako bismo mogli isplanirati akciju s ciljem uništavanja neeksplodiranih ubojitih sredstava. Apelujemo na planinare da fotografišu NUS, jave nam lokaciju i vidno obiljeleže to mjesto kako bi lakše pronašli i uklonili NUS - kazao je Vrana.

Solak je kazao da će o tome obavijestiti i kolege iz Republike Spske da se pridruže akciji te istakao da imaju dobru saradnju.

Koliki je problem nedostatak opreme kao što je "puška za uspavljivanje"? Dešavaju se slučajevi da životinje zalutaju u minska polja.

- Vanredne situacije rešavaju se neverovatnom dovitljivošću naših ljudi na terenu. Za posljednjih 10 godina uklonili smo 102.000 komada NUS, to je 20-30 svaki dan. To je jako veliki broj. Veliko iskustvo stoji iza naših ljudi, pa i tamo gdje nam nedostaje opreme. U posljednje vrijeme dobijamo nove opreme, ali to ne ide brzinom kakvu bismo voljeli. Ali mi se snađemo i kada nam nedostaje opreme - izjavio je Vrana.

(N1)

Komentari / 0

Ostavite komentar