FRA: Marsej u LE, Kaen opstao remijem u Parizu!

Fudbaleri Olimpik Marseja izborili su plasman u Ligu Evrope pobedom nad Bastijom 1:0, u poslednjem kolu francuske Lige 1.  Bordo u suzama, Marselj ide u Ligu Evrope! U niži rang ispali Nansi i Bastija, Lorijen će u baraž za opstanak.

Fudbal 21.05.2017 | 00:10
Golom Bafetimbija Gomisa sredinom drugog poluvremena Marseja su ostvarili treću pobedu u poslednja četiri kola i sačuvali peto mesto na tabeli ispred Bordoa.

Žirondinci su Evropu ispustili remijem na gostovanju u Lorijenu 1:1, kojem bod osvojen 20 minuta pre kraja doneo baraž za opstanak.

Lorijenu je sezonu upropastio PSŽ, jer je Kaen u 91. minutu izborio remi na Parku prinčeva vredan direktnog opstanka u eliti. U Ligu 2 su ispali Nansi i Bastija.

Šampion Monako je titulu overio novom pobedom, sa 3:2 u Renu za impresivnu gol razliku 107:31 na kraju sezone. Treće mesto i kvalifikacije za Ligu šampiona izborila je Nica, dok je četvrti Olimpik Lion, a dva tima su remizirala 3:3 u poslednjem kolu.

Gosti su tri puta stizali vođstvo domaćina, za koje je dvostruki strelac bio Aleksandar Lakazet, verovatno u svom oproštajnom meču u dresu Liona.

Konačan rezultat postavio je Sari iz penala u trećem minutu nadoknade vremena.

Preostale dileme u francuskom šampionatu razrešene su večeras u poslednjem kolu. Monako je još sredinom protekle nedelje overio dugo čekanu šampionsku titulu, a jedina nedoumica koja je do ovog kola postojala u vrhu tabele bila je - ko će uz Lion u Ligu Evrope?

Na kraju to je Olimpik iz Marselja, velikan sa Veldroma, koji je minimalno savladao već otpisanu Bastiju na svom terenu (1:0) pogotokom Batefimbija Gomisa i osvojio vizu za Evropu sa tri boda ispred "srpskog" Bordoa. Odličan rezultat za Marselj i trenera Rudija Garsiju koji je uspeo tokom sezone da od propalog tima izvuče solidan maksimum i najavi bolje dane na jugu Francuske.

Bordo je remizirao na gostovanju u Lorijanu (1:1), ali teško da se zadovoljio bodom pošto je ostao bez petog mesta i Lige Evrope. Vukašin Jovanović odigrao je čitav meč na poziciji štopera za Žirondince, dok je drugi zlatni Orlić sa Novog Zelanda Milan Gajić ovaj meč presedeo na klupi za rezerve.

U derbiju ovog poslednjeg kola Lion i Nica su posle sjajnog vatrometa podelili bodove - 3:3. Aleksandr Lakazet oprostio se od Olimpik Parka sa dva gola, ali ni ti pogoci nisu pomogli Lavovima da zabeleže trijumf. Seri je sa penala u trećem minutu nadoknade doneo bod Nici koja je u meč ušla sa velikim kadrovskim problemima.

Monako je bio na nivou večeras pošto je rutinski porazio Ren kao gost sa 3:2 i to dok je Radamel Falkao sedeo na klupi. Dokaz koliko su Kneževi bili jaki ove godine. Obrukao se Pari Sen Žermen koji je u prvom minutu nadoknade izgubio tri boda u duelu sa Kaenom (1:1) što je sigurno razbesnelo mnoge kladioce koji su očekivali vatromet na zatvaranju prvenstva u Parizu.

Kada je reč o borbi za opstanak, nikakvo se veliko iznenađenje nije desilo. Bez obzira što je savladao Sent Etjen s ubedljivih 3:1, Nansi se pridružio očajnoj Bastiji i vozu za drugu ligu. Jedino se (za sada spasao) Lorijan kojem je remi sa Bordoom i bod doneo plasman u baraž za opstanak, gde će igrati protiv trećeplasiranog iz Lige 2, u ovom slučaju sa ekipom Troa.