ITA: Lacio jači od krađe i Rome!

Ekipa Lacija predvođena Sergejom Milinkovićem-Savićem i Dušanom Bastom pobedila je Romu, 3:1, u derbiju “Della capitale“ u 34. kolu Serije A.  Keita i Basta ispratili Totija u penziju! Lacio posle pet godina ubedljivo porazio Romu u Derbiju dela Kapitale - 3:1.

Fudbal 30.04.2017 | 15:15
Izabranici Simonea Inzagija ostvarili su važnu pobedu na Olimpiku, pa sada imaju četiri boda manje i utakmicu više od trećeplasiranog Napolija.

“Nebesko plavi“ do vođstva stigli su kada je u 12. minutu Sergej Milinković Savić proigrao Keitu, a ovaj sa 16 metara savladao Ščesnog.

Domaći fudbaleri do izjednačenja stigli krajem prvog poluvremena, tačanije u 45. minutu, kada je sa bele tačke pogodio De Rosi.

Bosansko Hercegovački reprezentativac Edin Džeko lažirao je faul, na koji je naseo sudija Danijele Orsato.

Kasni gol i loša odluka arbitra u prvom poluvremenu nije omela Lacio u nastavku koji je preko Dušana Baste u 50. minutu ponovo poveo. Bivši fudbaler Crvene zvezde pokupio je loptu sa nekih 18 metara i uz malo sreće lepim udarcem postigao gol.

Do kraja utakmice ekipa Simonea Inzagija povećala je na 3:1, a dvostruki strelac bio je Balde Keita. Lulić je sjajno povukao kontru i nesebično dobacio Keiti, kome nije bilo teško da savlada Ščesnog i postavi konačan rezultat.

Srpski igrači Sergej Milinković-Savić i Dušan Basta odigrali su po 90 minuta dok je Filip Đorđević u 88. minuta zamenio Baldea Keitu.

Romina tortura u gradskim derbijima okončana je posle pet godina!

Lacio je srušio mit o nepobedivosti Vučice u međusobnim okršajima Seriji A, i zadao joj najbolniji udarac u borbi za titulu. Ako je ekipa Lućana Spaletija i gajila iluzije da će stići prvoplasirani Juventus na tabeli, posle poraza od mrskog rivala (3:1) ovog ranog rimskog popodneva, jasno je da su male šanse za tako nešto.

A kao da je bilo suđeno da se Srbin pobrine da Lacio zabeleži prvi trijumf još od novembra 2012. u Derbiju dela Kapitale, posle sedam utakmica posta. I to iskusni desni bek Dušan Basta, koji vrlo retko ide u napad i pokušava da ugrozi rivala. Njemu, uz dvostrukog strelca Keitu Baldea, pripadaju zasluge za trijumf koji je razgalio navijače Lacija.

Danas se Basta okuražio, posle kontre fino je levicom šutirao sa nekih 16 metara, a lopta se odbila od kolena Manolasa i prevarila golmana Ščensnog. Taj pogodak doneo je veliko slavlje navijačima na severnoj tribini Olimpika koji su ga, iako u manjini, burno proslavili.

Bio je to zasluženi gol za pobedu, jer je Lacio mudro sačekao da se Roma ispromašuje na drugoj strani. Zaista je dobro Simone Inzagi postavio danas taktiku naspram iskusnijeg Spaletija, ubio ga tkatički i totalno zaustavio krila Vučice, Salaha i El Šaravija, koji nikako nisu uspevali da spoje Džeka sa golom. I ono malo šansi koje je Bosanac stvorio, nije uspeo da pretvori u gol. Šutirao je loše, najčešće preko gola i visoko pa je propustio šansu da nastavi trku za zlatnu kopačku.

Lacio je već u 12. minutu kaznio prvi veliki promašaj Salaha. Zbog povrede, Ćiro Imobile je sa zagrevanja odstranjen iz tima, a u špicu je sam nastupio Keita Balde. Vragolasti tamnoputi napadač zadavao je dosta muka odbrani Rome danas, a posle sjajnog bega u uvodnom delu meča lukavo je matirao Ščensnog za vođstvo od 1:0.

Ništa danas nije funkcionisalo u Romi, a i izjednačujući gol koji je De Rosi postigao sa bele tačke u poslednjem minutu bio je plod simulacije Kevina Strotmana, pošto ga Valasnije ni pipnuo. Ipak, sudija Orsato pokazao je na belu tačku i time vratio Vučicu u život pred sam odlazak na odmor.

To je, međutim, bio jedini trzaj Rome na celom ovom meču. U nastavku je Lacio totalno razbio Vučicu, a da je Felipe Anderson bio raspoloženiji, rezultat i pobeda Nebeskplavih mogla je da bude ubedljivija. Tačku na fantastičan meč i trijumf gostiju stavio je Keita Balde, kojem je Senad Lulić posle sjajne kontre u 85. minutu omogućio novi pogodak i veliko slavlje čekano gotovo pet godina.

Roma je kraj meča dočekala sa igračem manje zbog isključenja Antonija Ridigera, koji je žestoko pokupio Filipa Đorđevića u nadoknadi vremena i dobio direktan crveni karton.

Takođe, ovaj derbi neće ostati u lepom sećanju ni legendi rimskog tima Frančesku Totiju, koji je ušao u igru u poslednjih dvadesetak minuta. Poraz od Lacija ukupno je 17. u međusobnim derbijima za legendarnog kapitena Vučice (ima i 16 pobeda), pa se može reći da 40-godišnji vezista sa negativnim rekordom ide u penziju. Ukoliko ne nastavi da igra i sledeće sezone...