BL: Bajernova peta uzastupna titula! Dortmund se kocka sa LŠ!

Fudbaleri Bajerna iz Minhena osvojili su svoju petu uzastopnu titulu prvaka Nemačke, pošto su u 31. kolu Bundeslige pobedili Volfsburg sa 6:0.  Verder pobedio za LE, Dortmund ugrozio 3. mesto! Fudbaleri Verdera nastavili su sa dobrim rezultatima, pošto su u Bremenu pobedili berlinsku Hertu sa 2:0, u 31. kolu Bundeslige.

Fudbal 29.04.2017 | 22:05
Bajern je tako tri kola pre kraja prvenstva Nemačke osigurao prvo mesto, pošto ima deset bodova više od Lajpciga koji je ranije igrao nerešeno bez golova sa Ingolštatom.

Bavarcima je ovo rekordna 27. titula u Bundesligi, a prva na čelu sa trenerom Karlom Ančelotijem.

Minhenski klub je do prednosti stigao u 19. minutu pogotkom Davida Alabe, da bi Robert Levandovski u 36. i 45. doveo Bajern do tri gola prednosti.

Već posle prvih 45 minuta bilo je jasno da je Bajern na pragu trofeja, ali su Arjen Roben u 66, Tomas Miler u 80. i Džošua Kimih u 85. minutu overili trijumf Bavaraca.

Domaćin je meč završio sa desetoricom igrača na terenu, pošto je Luis Gustavo u 78. minutu dobio drugi žuti karton.

Volfsburgu je ovo bio četvrti poraz na poslednjih pet utakmica Bundeslige i sada zauzimaju 14. mesto sa 33 boda, jedan više od Augsburga koji je u zoni ispadanaja.

Bajern Minhen posle 31 utakmice u Bundesligi ima 73 boda, 10 više od drugoplasiranog Lajpciga.

Nakon što je pod vođstvom Pepa Gvardiole prošle godine osvojio četvrtu "salataru" za redom, ove sezone je predvođen italijanskim trenerom Karlom Anćelotijem uknjižio i petu uzastopnu titulu i to tri kola prije kraja Bundeslige.

Zahvaljujući remiju Lajpciga protiv Ingolštata (0:0), Bavarcima se ove subote otvorila šansa da pobjedom u Volfsburgu pobjegnu na "plus 10" bodova razlike i "ovjere" ukupno 27. šampionski pehar u klupskoj istoriji.

I ne samo da je nisu propustili, već su do vrha zatrpali mrežu domaćina!

Vofsburg - Bajern 0:6 (0:3)

Time su Robert Levandovski, Tomas Miler, Manuel Nojer, Filip Lam i ostali potvrdili da su bez ikakve sumnje najuspješnija generacija u slavnoj istoriji minhenskog giganta.

Prethodno su najviše uspjeha - po tri vezane "salatare" imale generacije predvođene "Kajzerom" Francom Bekenbauerom i Gerdom Milerem u sedamdesetim, odnosno Diterom Henesom i Lotarom Mateusom u osamdesetim ili tim na čijem su čelu bili Oliver Kan i Memet Šol.

Bajern je pod vođstvom trenera Uda Lateka bio prvak 1972, 1973, 1974. godine, pa je seriju prekinula Borusija Menhengladbah. U osamdesetim je "salataru" osvajao 1985, 1986, 1987. ali je četvorku treneru Udu Lateku spriječio Verder iz Bremena. Krajem devedesetih i početkom novog vijeka su pod trenerskom palicom Otmara Hicfelda takođe osvojena tri trofeja (1999, 2000, 2001), da bi se sljedeće sezone ispriječila Borusija Dortmund.

Ove godine je najopasnija prepreka bio novajlija u Bundesligi, Red Bul Lajpcig, ali nije mogao ozbiljnije da ugrozi superiorne fudbalere Bajerna, koji su doduše ispali u Kupu Njemačke od Borusije Dortmund, te elimisani iz Lige šampiona od madridskog Reala nakon grešaka sudije Viktora Kašaija u revanšu četvrtfinala.

Ali, u prvenstvu im već pet godina nema premca!

U subotu su u 31. kolu na stadionu "Folksvagen Arena" stigli do treće titule (prethodno su osvajali 2003. i 2008) - zanimljivo, nikad "salataru" nisu osvojili na "Alijanc Areni".

"Vukove" je u 19. minutu načeo David Alaba iz slobodnog udarca, na 0:2 je povisio Robert Levandovski poslije odlične akcije Tomasa Milera u 37. minutu, da bi poljski golgeter do odlaska na odmor u poluvremenu praktično osigurao bodove i novu "salataru".

Inače, ovo je Levandovskom bio 75. gol za Bajern, otkako je prije tri sezone iz Dortmunda stigao u minhenski tim. Impresivno!

Robert Levandovski je sa dva pogotka u Volfsburgu postao lider na listi strijelaca sa 28 golova, jednim više u odnosu na Pjera-Emerika Obamejanga iz Borusije Dortmund.

Arjen Roben je u 66. minutu povisio na 0:4 nakon karakterističnog prodora i udarca ljevicom u donji ugao gola Koena Kastelsa, da bi Tomas Miler u 80. minutu kompletirao "petardu" - 0:5 nakon što je kapiten "vukova" Luis Gustavo izgubio živce i zaradio crveni karton.

S druge strane, Bajernov nosilac kapitenske trake Filip Lam je uz ovacije zamijenjen u finišu utakmice, koja je posljednja u profesionalnoj karijeri.

Tačku na impresivnu pobjedu Bavaraca u Volfsburgu stavio je u 85. minutu Jošua Kimik!

Tim Andresa Jonkera je bio potpuno nemoćan i 16. ovosezonskim porazom stigao je u veoma nezgodnu poziciju u borbi za opstanak s obzirom da ima samo bod viška u odnosu na ekipe iz zone ispadanja.

Verder je iskoristio kiks Frajburga i izbio na šesto mesto na tabeli nemačkog prvenstva, koje vodi u kvalifikacije za Ligu Evropa.

Strelci su bili Fin Bartels u devetom i Maks Kruze u 15. minutu.

Frajburg, koji je sada bod iza Verdera, napravio je kiks na gostovanju Darmštatu, koji je odavno ostao bez šanse za opstanak, a koji je na svom terenu vezao treću pobedu.

Srpski fudbaler Miloš Veljković odigrao je ceo meč za ekipu iz Bremena.

Darmštat je pobedio Frajburg sa 3:0, golovima Feliksa Platea u 22, Žeroma Gondorfa u 45. i Svena Šiploka u 65. minutu. Aleksandar Ignjovski proveo je svih 90 minuta na terenu u dresu Frajburga.

Borusija Dortmund je na svom stadionu igrala nerešeno bez golova sa Kelnom i tako ugrozila treće mesto koje direktno vodi u Ligu šampiona.

Dortmund sada ima 57 bodova, dva više od Hofenhajma, koji će sutra igrati svoju utakmicu 31. kola, kod kuće protiv Ajntrahta. U ekipi Kelna Miloš Jojić je igrao do 80. minuta, dok je Neven Subotić odigrao ceo meč.

Lajpcig je na svom stadionu igrao bez golova sa pretposlednjim Ingolštatom i zaostaje sedam bodova za Bajernom, koji će u 31. kolu imati prilike da odbrani titulu šampiona Nemačke.

Borusija Menhengladbah je kao gost pobedila Majnc sa 2:1, golovima Larsa Štindla u 31. i Nika Šulca u 46. minutu, dok je strelac za poraženi tim u 89. bio Jošitori Muto.