ŠPA: Alaves dobio Viljareal, Bakambu promašio bod u 93'!

Fudbaleri Alavesa savladali su Viljareal 2:1, u poslednjem meču 32. kola španske LaLige.  Alaves. . . Lakše je ubosti sedmicu na Lotou nego dan kad će Baskima da se igra! Viljareal je imao nesreću da im se namesti u danima kad su bili raspoloženi.

Fudbal 17.04.2017 | 22:52
Domaćin je oba gola postigao u poslednjih deset minuta prvog poluvremena, preko Ibaija i Elija, da bi 20 minuta pre kraja rezultat smanjio Bakambu, sjajnim golom posle greške domaćina.

Dve prilike da "overi" pobedu Alavesa imao je Aleksandar Katai, u drugoj je imao skoro zicer, ali je oklevao. To je umalo koštalo domaćina pobede, jer je u 93. minute Bakambu imao stopostotnu priliku, ali se obrukao.

Alaves je poveo u 35. minutu, kada je Ibai uhvatio sjajan volej na ivici kaznenog prostora, nakon odbitka iz šesnaesterca.

Vođstvo je duplirao, i kako se ispostavilo pobedu "overio", Eli u poslednjem minutu prvog dela meča, glavom sa peterca posle centaršuta Kika sa desne strane.

Domaćin je u potpunosti dominirao na ovom meču, bio opasan u nekoliko situacija i pre vođstva, da bi u prvoj polovini drugog dela igre odličnom taktikom sprečio Viljareal da konkretno zapreti.

Međutim, 20 minuta pre kraja Hernandez pravi veliku grešku, loptu mu krade Bakambu koji sjajnim udarcem iskosa sa desne strane vraća goste u život.

Viljareal nije uspeo da iskoristi momentum i dekoncentraciju domaćina posle primaljenog gola, propada mu nalet, ali nastavlja da juri remi.

Odličnu šansu je pet minuta pre kraja imao Bakambu, posle centaršuta Sorijana po zemlji sa leve strane, dobro je uklizao napadač gostiju, ali njegov šut brani Pačeko.

Minut pre kraja svoj šut je okušao Aleksandar Katai, gađao je donji desni ugao, ali lopta odlazi pored gola.

Odmah s druge strane preti i Viljareal, munjevio su kombinovali gosti na desnoj strani, snažno je šutirao bek Mario Gaspar, ali pravo u golmana Alavesa.

U prvom minutu nadoknade vremena opet se u šansi našao Katai, imao je priliku Srbin da stavi tačku na meč, ali je previše oklevao, i prilika je propala.

To je umalo koštalo Alaves pobede, jer je u poslednjim sekundima Bakambu imao zicer, sam je bio ispred Pačeka posle očajne procene Elija, savladao je golmana domaćina, ali je lopta otišla pored stative.

Alaves je prekinuo niz od tri poraza i napredovao do 11. pozicije, dok je Viljareal poražen posle dve uzastopne pobede.

"Žuta podmornica" je izgubila tri od poslednjih pet mečeva, pa joj je ugrožena peta pozicija koja vodi u Ligu Evrope.

Nije prvi put da tim kome se predviđala borba za opstanak iznenadi. I nije to Alavesovo mesto u sredini tabele toliko čudno. Koliko jesu mečevi u kojima su Baski osvajali bodove. Samo na primer, na gostovanju kod Barselone pobeda, pa dva remija sa Atletikom, jedna sa Seviljom, jedna pobeda nad Valensijom, Real Sosijedadom... I gomila poraza od timova koji su u njegovom rangu. Ali najjači timovi izazovu neku čudnu energiju u timu Maurisija Pelegrina. Viljareal to najbolje zna. Posle 0:2 na Madrigalu, Žuta podmornica je pretrpela još jedan neuspeh u sudaru sa Alavesom. Na Mendizorozi 2:1.

Kao i u njihovom prvom sudaru Ibai Gomez se ispostavio kao koban igrač po Viljareal. I na Madrigalu je on bio strelac prvog gola. I sada opet. Strašan je to gol. Ničija lopta pala mu je na nogu na ivici kaznenog prostora, a Gomez je topovskim prizemnim udarcem neodbranjivo gađao u mrežu Serhija Asenha.

Tu nije bio kraj Viljarealovim mukama, pošto je u bukvalno poslednjim sekundama prvog poluvremena Alaves uspeo da duplira prednost. Bila je to školska akcija koju je posle centaršuta Kika Femenije preciznim udarcem glavom krunisao visoki defanzivac Rodrigo Eli.

Tek u nastavku je Viljareal počeo da demonstrira da je tim sa objektivno većim kvalitetom u nogama. Ali ako Alaves nešto zna - zna da se brani. Dugo je gostima trebalo da probije bedem pred golom domaćina. Uostalom, u 70. minutu je to učinio tek posle vrlo nespretne reakcije Tea Ernandeza, koji je poklonio loptu Mariju Gasparu, da bi je ovaj prosledio do Sedrika Bakambua, a ovaj iza leđa Fernanda Pašeka za ispostavilo se konačnih 2:1.

Mogao je Bakambu da izraste i u apsolutnog junaka Viljareala, ali je u sudijskoj nadoknadi, posle Elijeve loše procene, sa sedam metara šutirao pored gola kada je bio oči u oči sa Pašekom. Doduše, mogao je i Alaves još ranije da reši pitanje pobednika. Koji minut ranije Aleksandar Katai, koji je u 77. minutu ušao u igru, bio je sam pred Asenhom, ali mu je dugo trebalo da se namesti čime je dozvolio prekaljenom Mateu Musakiju da na vreme reaguje i izblokira pokušaj srpskog reprezentativca. Drugi njegov pokušaj. Nešto pre toga bio je za malo neprecizan kada je iz mnogo teže situacije sa 20 metara oprobao levicu.