Mogerini ima tešku misiju na Balkanu

Šefica evropske diplomatije Federika Mogerini je na Balkanu, u misiji koja je teža od one koja je dovela do nuklearnog dogovora SAD i Irana.

Region 03.03.2017 | 08:58
Mogerini ima tešku misiju na Balkanu
To piše bivši britanski ministar za Evropu i Balkan Denis Mekšejn za portal Euraktiv.

On navodi da je Mogerinijeva stigla na Zapadni Balkan koji ostaje naproblematičniji region u Evropi i 20 godina poslije "najvećeg posljeratnog masovnog ubistva nedužnih civila u Srebrenici".

"Ministri spoljnih poslova i lideri velikih evropskih država su izgubili interes da pomažu Zapadnom Balkanu u pronalaženju načina za rješavanje istrpljujućih konflikata. Više se ne javljaju ni Berlin, ni London, ni Pariz ni Rim. Sve je na Mogerinijevoj koja mora da pokaže da Evropa ima način da uspostavi konačan mir u tom dijelu Evrope", navodi Mekšejn.

Prema njegovim rečima, '90. godina je viđeno kako nacionalizam može da dovede do otvorenog rata i kako je više od milion ljudi "preskočilo" Alpe u potrazi za mirnim životom.

"Mogerinijevoj ne pomažu ni druge evropske zemlje, poput Španije, koja odbija da prizna državnost Kosovu, iako je to učinilo 120 država članica UN. Fikcija da je Kosovo integralni deo Srbije koje je na neko vrijeme van ingerencija Beograda se više ne može shvatati ozbiljno. Grčka takođe Evropi otežava život sa svojom nacionalističkom reakcijom usmjerenom prema Makedoncima", dodaje Mekšejn.

Bivši diplomata ističe da je glavni problem za Mogerini "srpski revanšizam".

"Kremlj podržava Srbe i želi da postane igrač na Zapadnom Balkanu. Srpski nacionalisti ohrabruju srpsku manjinu u Bosni i na Kosovu da odbijaju svaku kooperaciju i da te države učine nesposobnim za funkcionisanje. Srbi su uključeni i u zavjeru u Crnoj Gori, a u toku je i kampanja za predsjedničke izbore u kojoj većina kandidata igra na kartu toga da su Srbi žrtve uz tvrd stav prema Kosovu i Bosni. Srbi znaju da nema šanse da uđu u EU ako ostanu na politici iz '90. godina i moraju da prihvate da Beograd može da vlada samo Srbijom, a ne okolnim državama. Nijedan srpski lider nije spreman da kaže istinu srpskom narodu", ističe Mekšejn.

Tekst zaključuje tvrdnjom da ako Mogerinijeva povratkom u Brisel sa Zapadnog Balkana ubijedi druge evropske lidere da razmisle o "novim putovanjima na i sa Balkana", onda će napraviti pravi iskorak u regionu čija budućnost je upitna i kao taoca je drži nacionalizam.

Izvor: B92

Komentari / 4

Ostavite komentar
Name

.borac

03.03.2017 08:02

Balkan je septicka jama Evrope.

ODGOVORITE
Name

Cicana

03.03.2017 08:06

Nista dobrog niste dali Balkanu, koja je Vasa namjera sada? Da izgladite "srpski revansizam"? Ma idi bre, naivan je onaj koji moli a ne smije da kudi, zar ne?

ODGOVORITE
Name

Ona

03.03.2017 09:14

Pravi veliku aljbaniju...

ODGOVORITE
Name

pirgavi

03.03.2017 11:42

Sve novonastale drzave od bivse Jugoslavije znaju da pricaju i razumiju sta im seprica na srpskom i treba te ih vratiti u okvire granica Jugoslavije kao jedinstvenu drzavu, ustav dobro razraditi i definisati i onemoguciti putem ustava bilo kakve malverzacije i ncionalne netrpeljivosti ili blo kakve prednosti po nacionalnom ili geografskom polozaju.

ODGOVORITE