Revizija presuda potpiruje tenzije

Slanje zahtjeva za reviziju presude po tužbi BiH protiv Srbije za agresiju i genocid izazvalo je veliku pažnju medija, ne samo u regionu već i u svijetu.

Svijet 25.02.2017 | 07:55
Revizija presuda potpiruje tenzije
Ovom temom bavio se i ugledni "New York Times" koji je podsjetio da je zahtjev za reviziju presude zatražio bošnjački član tročlanog Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović.

"Zahtjev muslimanskog člana (Predsjedništva BiH) Bakira Izetbegovića, očigledno potpiruje političke tenzije u regionu koje tinjaju još od rata koji je 'rasturio' Jugoslaviju 90-ih godina prošlog vijeka", piše ugledni list.

"New York Times" dodaje da bi ovim potezom bošnjačkog člana predsjedništva sada mogli biti ohrabreni "pro-srpski secesionisti, koji imaju podršku Srbije i Rusije".

"Moskva se udvara Srbima u Srbiji i Bosni, dok u međuvremenu tajno interveniše u makedoniji i Crnoj Gori, pokušavajući da povrati uticaj koji je imala na Balkanu", piše "NYT".

U članku se podsjeća da je Međunarodni sud pravde 2007. godine oslobodio Srbiju "direktne odgovornosti za masakr koji se dogodio Srebrenici", ali da se Srbija smatra odgovornom za kršenje Konvencije o genocidu jer nije spriječila genocid i kaznila tadašnjeg vojnog komandanta generala Ratka Mladića.

Kako se dalje u tekstu navodi, zahtjev za reviziju presude izazvao je veliku buru u Bosni i Hercegovini, jer su Srbi izrazili nezadovoljstvo zbog slanja zahtjeva.

"New York Times" se takođe osvrće i na suđenje generalu Ratku Mladiću koje je u toku u Haškom Tribunalu.

Pozivajući se na neimenovane pravne eksperte, list piše da su male šanse da Sud ponovo otvori slučaj, ali se u tekstu ponavlja da će sam zahtjev za reviziju "raspaliti debatu" u Bosni i Hercegovini.

Dalje se podsjeća da je Dejtonski mirovni sporazum podijelio Bosnu i Hercegovinu na "bošnjačko-hrvatski entitet i Republiku Bosanskih Srba", ali, navodi se, odnosi su do dan danas u ovoj državi zategnuti i postali su gori u posljednjih nekoliko mjeseci.

"U novembru prošle godine bosanski Srbi su održali kontroverzni referendum - koji nije predviđen Dejtonskim sporazumom, ali podržan od strane Moskve - koji bi mogao da vodi do potpune nezavisnosti ili čak novog pridruživanja Srbiji. Predsjednik bosanskih Srba Milorad Dodik i oštri nacionalista rekao je da je zahtjev za reviziju presude zatvorio vrata napretku Bosne i ugasio svjetlo", piše "New York Times", te dodaje da su "Dodik i drugi kritikovali Izetbegovića što pokušava ponovo da otvori slučaj protiv Srbije bez pristanka srpskog i hrvatskog člana Predsjedništva".

List takođe prenosi riječi Aleksandra Vučića, premijera Srbije, koji je rekao da je Izetbegovićev potez odnose dvije zemlje vratio 25 godina unazad.

"Malo povjerenja koje smo godinama gradili sada je nestalo", prenosi "NYT" Vučićeve riječi.

U tekstu, objavljenom i u internet izdanju, stoji i da je Izetbegović u Sarajevu dobio veliku podršku za slanje zahtjeva za reviziju tužbe.

"U Sarajevu, Izetbegovićeve pristalice, uključujući akademike, opozicione političare i organizacije za zaštitu ljudskih prava tvrde da Sud treba ponovo da otvori slučaj, jer mnogi u Bosni i Srbiji još uvijek odbijaju da priznaju zločine u Srebrenici kao genocid, uprkos presudama međunarodnih sudova", piše "NYT".

"Zahtjev je očigledno poslat u žurbi. Desetogodišnji rok za podnošenje zahtjeva ističe u nedjelju", zaključuje se u tekstu "New York Timesa".

Izvor: Nezavisne

Komentari / 21

Ostavite komentar
Name

ibro

25.02.2017 07:03

Mora srbija da plati najmanje 3 milijarde I oslabiti rs a osnaziti bh institucije i bice svima dobro.

ODGOVORITE
Name

.

25.02.2017 07:54

Ahahahaha.

Name

Re Ibri

25.02.2017 08:57

Ibro pa vi biste opet para da ništa ne radite.Ibro koliko si,Srba spasio o handzara? Koliko djece da ne budu silovana po Sarajevu? Revizija će samo potvrditi raniji presudu i šta ćete onda?

Name

nista protiv

25.02.2017 07:06

Zasto je "secesija" losa? Pa bolje postovanje nego netrpeljivost!

ODGOVORITE
Name

Re

25.02.2017 07:52

Jel to vazi i za Vojvodinu?

Name

cvijet

25.02.2017 07:59

Zar vi Srbi stvarno mislite da je 1992 godina i da mozete ponoviti zlocine koje ste pocinili?

Name

Re cvijet

25.02.2017 08:58

Srbi vjeruju i sve osim u istinu i stvarnost. A sto je najgore bjeze od toga ko djavo od krsta. Ne vide gdje im RS ide i u kojem je stanju. Ne vide da ih Bgd drzi kao novac za podkusurivanje . A kunu se u Bgd. Vise vjeruju u odcjepljenje a ni da pomisle da im RS moze ukinuti ( par mjeseci bez mmf) sto je blizi slucaj.Itd itd. Nista novo!

Name

re cvijet

25.02.2017 09:07

Mislis markale 1/2,ubistvo vojnika u Sarajevu,brcanska petlja,tuzlanska kapija itd.

Name

Erturgul

25.02.2017 07:08

Imali duga tema osim ove da narod živi u neizvjesnosti.

ODGOVORITE
Name

Bn

25.02.2017 07:15

A kakve su bile price prije revizije.

ODGOVORITE
Name

Niko i Neko

25.02.2017 07:15

Lobira kesić ne staje. Treba mu povećat primanja.

ODGOVORITE
Name

Nepotpun tekst

25.02.2017 07:26

Za razliku od ovog najnovijeg "stručnjaka" Refika Hodžića, bivšeg čitača saooštenja iz Haga, koji tvrdi da je revizija ograničena, David Šefer za Njujork Tajms tvrdi upravo suprotno. (“We are focusing on proving genocide for the attacks on six Bosnian municipalities in 1992.”) Pravni tim BiH je fokusiran na dokazivanje genocida u napadu na šest Bisanskih opština, izjavio je David Šefer. Nema šanse da mu CIA nije nabavila sve potrebne dokaze iz Srbije i suda u Hagu. Ovo je neka velika igranka u kojoj je Bakir obični vodonoša...

ODGOVORITE
Name

Tata

25.02.2017 09:05

Ovo je Americka stvar a ne Bakirova. Bakir je samo uradio sta su Amerikanci trazili.Zna to i Ivanic ali ne smije da javno kaze boji se za svoju fotelju. U isto vrijeme otvraju "predstavnistvo" RS na Kipru. Znaci pripreme za bjezaniju.. Da Bakir stoji iza toga oni bi se i dalje smijali. Ovako znaju da je vrag odnio salu.

Name

mister x

25.02.2017 07:32

Problem bosanski je nastao u Dejtonu.Ovaj dogajaj i svi prethodni pa i oni koji dolaze su posledica nakaranog sklopljenog ugovore gde je nagradjena agresija.To je bolna istina,Hrvatska protjera sve srbe i nikom nista,Srbija i JNA umjesto na hrvate udarise po nenaoruzanoj Bosni i razvalise je ?.zapad gleda i suti i na kraju pola Bosne ni moje ni tvoje. I sta onda ocekujete.MIR hehe.

ODGOVORITE
Name

Ispravka Novinarima

25.02.2017 07:35

New York times ,, Nije napisao MASAKAR ,, nego GENOCID.

ODGOVORITE
Name

@Ispravka

25.02.2017 08:05

Znaju oni zašto su "slučajno" zamijenili pojmove, i to je u jednoj mjeri izazvalo reviziju i cijeli cirkus koji opet plaća normalan svijet. Da je Srbija poslije rata ekspresno poslala Miloševića i kompaniju u Hag, da su umjesto snova o velikoj Srbiji (bez srca Kosova) radili na pomirenju, niko ne bi danas pričao o ratu i žalbi na presudu. Narod bi se zabavio o svojim životima, sve bi bilo 1000 puta bolje. Oni se uhvatili Putina kojem je Turska milion puta tradicionalno i strateški važnija od jedne nebitne Srbije. Putina koji je priznao pasoše Republike Kosovo i odobrio im vize prije Amerike. Klasična Nebesko-SRBska politika zvana "Samoubistvo Ciglom u Glavu iz Zaleta", koja se ne mijenja zadnjih 300 godina...

Name

Karadoz

25.02.2017 07:49

Pratio sem odredjeni broj vaznijih medija u svijetu, niko ni rijeci o ovome.

ODGOVORITE
Name

Crna lista a još CRNJI MRAK

25.02.2017 07:55

Ako se svjetlo UGASI u BiH ,,, MILORADA DODIKA bi mogo PROGUTATI taj njegov MRAK.

ODGOVORITE
Name

Srpskim politicarima

25.02.2017 07:59

Međunarodni sud pravde u Hagu je 26. februara 2007. godine donio presudu da je Vojska Republike Srpske počinila genocid u Srebrenici u julu 1995.godine. Mnogi politicari iz RS u više navrata u zadnjih 10 godina su javno tvrdili da u Srebrenici nije počinjen genocid. Veliki procenat Srba je povjerovao u vaše tvrdnje. Pošto u nedjelju, 26. februara 2017.godine, ističe rok za podnošenje zahtjeva za reviziju presude iz 2007.godine, tj. mogućnost ulaganja žalbe na ovu presudu, vrlo je važno čuti Vaš odgovor na sljedeća pitanja: 1. Da li ste dokaze da u Srebrenici nije počinjen genocid sistematizovali i pripremili? 2. Da li ste Srbiji dostavili te dokaze i zamolili Srbiju da pokrene reviziju presude iz 2007.godine, kako bi bili prezentovani Vaši dokazi da se u Srebrenici nije desio genocid?

ODGOVORITE
Name

Re

26.02.2017 02:39

A sto je vama toliko stalo da je pocinjen masakar ili genocid. Ta revizija kosta 10 milijona km i nece vama donjeti niti radna mjesta niti bolji zivot. Zar nije pametnije graditi skole i bolnice SA tim novcem.

Name

Narode

26.02.2017 03:35

Zasto je ovde narod toliko glup da je to smesno bas?

ODGOVORITE