Srpska: Žene žrtve rata zaboravljene
Dok su žene žrtve torture iz Federacije BiH ostvarile sva zakonska prava, u Srpskoj žrtve rata još čekaju kada će biti usvojen zakon o žrtvama ratne torture u Srpskoj.
Republika Srpska 18.02.2017 | 20:56
"Srpska ne priznaje svoje žrtve po zakonskim normama i niko nije obavezan prema nama, osim što imamo određena personalna razumevanja. Federacija je svojim žrtavama dala zakon, primanja od 580 KM, besplatno lečenje, pravo na stambeno zbrinjavanje, banjsko lečenje i rehabilitaciju. Imaju mesto u društvu i zato nije ni čudo što su stvorili sliku u svetu da su samo Bošnjakinje stradale i bile žrtve rata", kaže Rajilić-Živkovićeva.
Navodi da su žene iz FBiH, njih 807, ostvarile sva prava po međunarodnim konvencijama, dok oko 400 žena iz Republike Srpske neće dočekati ni usvajanje zakona u Srpskoj.
Naime, zakonom žene traže uslove kako bi, nakon 22 godina od rata, mogle da dokažu da su bile mučene, te da im se ne sme tražiti medicinska dokumentacija kako bi to i dokazale.
Žele i da im se omoguće olakšice za lečenja i rehabilitaciju, te da žene koje su svedočile protiv zločinaca dobiju priznanja od Republike Srpske. Udruženje je inicijativu za donošenje ovog zakona nadležnim institucijama prosledilo pre dve godine.
"Dobile smo status od javnog interesa u 2016. godini, ali još nam nije uplaćena ni marka. Za dve godine od Vlade Republike Srpske smo dobile 2.500 KM. Da nismo dobile donaciju od grupe Srba iz Minhena od 2.300 KM ne bi danas mogle održati Skupštinu udruženja. Tim novcem ćemo platiti putne troškove članicama da dođu u Banjaluku, dok će nam kabinet predsednika NS RS Nedeljka Čubrilović obezbediti ručak", rekla je Rajilić-Živkovićeva.
Ističe da su Srbi u Minhenu za jedno veče prikupili više novca za pomoć Udruženju nego što im je pomoglo resorno ministarstvo.
Udruženje žena žrtava rata je glavnom tužiocu Haškog tribunala Seržu Bramercu nekoliko puta predalo i spisak od oko 400 ubijenih žena na sarajevskom i goraždanskom području. Sve je to urađeni s ciljem da se izvrši pritisak na Tužilaštvo BiH da počne sa procesuiranjem zločina nad Srbima. Do sada je pomoć Serža Bramerca izostala, bez obzira na činjenicu da se on dva puta godišnje sastane sa žrtvama.
"To su bile bake, žene i deca. Tražimo da se ispita koja vojska je na tom području mučki ubijala nedužne civile, koji nisu bili vojna meta", poručuje Živković-Rajilićeva.
Naime, mnoge žene žrtve su ogorčene trenutnim položajem jer su godinama išle da svedoče na suđenja i predstavljale tužiocima pokriće za posao, dok optužnica još nema.
O svojim patnjama tokom odbrambreno-otadžbinskog rata 90-ih godina žene su progovorile i u monografiji „Naša ispovest - žene žrtve rata iz Republike Srpske 1992-1995“ koju su prošle godine objavile vlade Srpske i Srbije.
Prvo predstavljenje monografije omogućeno je u Vašingtonu, nakon čega je ona predstavljena u Srbiji, gde je učestvovalo 15 članica Udruženja čija su svedočenja sadržana u monografiji.
Savanović: Zakon ove godine
Ministar boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Milenko Savanović rekao je da će sva udruženja od javnog statusa dobiti novac iz budžeta, kada on bude operativan.
"Nismo uspeli da zakon o žrtvama ratne torture uputimo u Narodnu skupštinu Republike Srpske do kraja 2016, ali će u toku ove godine on biti pred poslanicima kako bi žene žrtve rata ostvarile svoja prava", rekao je Savanović.
Nije mogao precizirati u kom kvaratalu rada Parlamenta Republike Srpske će biti prosleđen na usvajanje.
(EuroBlic)
Komentari / 11
Ostavite komentarNoSikiriki
18.02.2017 20:01To je vama vasa borba dala da imate milu za marsala. Koda ste vi bitne niste vi zeljkica pa da imate privilegije kod dode.
ODGOVORITERe
19.02.2017 09:34Ovaj se problem trebao rešiti 1996-1999,kada je odlučivano o učešću u ratu..
Čovjek
18.02.2017 20:28Sramota. Kusturica dobije svako malo 1,5 mil KM Milorad leti helikopterom. Užas.
ODGOVORITEmilos
19.02.2017 09:03Zaboravio si IGORA,3 MILIONA,da se ne drogira
BOBA
18.02.2017 20:30ORGANIZACIJA MALI MILION OD LJUBAVNIH TRAGIČNIH I TRAGIKOMIČNIH SVE UKINUTI NEKA SE PIŠU KNJIGE NEKO ĆE IH ČITATI ISTORIČARI NEKA RADE SVOJ POSAO A MI DA PROGLEDAMO SVE U ISTORIJU NIŠTA SE NEĆE ZABORAVITI I SADA SPOMINJEMO TITA I MILOŠEVIĆA DOSTA JE VIŠE ORGANIZACIJA
ODGOVORITElogoraš
18.02.2017 21:08Izgleda da su bitne samo pare za Udruženje. Ustvari to je aman ponajbitnije. Nadam se da im predsjednica nije najveća žrtva rata. Neka nam je Gospos ns pomoći.
ODGOVORITEŽika
18.02.2017 21:32šta mislite ko vas je zaboravio? I treba da ste zaboravljene.
ODGOVORITEMa
18.02.2017 22:36Otkud vama pravo da se udružujete? Šta mislite da je bilo lako Alijinim vojnicima. Kakve srpske žrtve? Zar to postoji? No šalu na stranu već žene uzmite batine u ruke pa u skupštine i vlade i istjerajte sve i jednog muškarca ma njive i šume i tvornice i gradilišta a ženama dajte policiju u vlast.
ODGOVORITEnemojte pogresno shvatiti
19.02.2017 08:25Pitam ih gdje su do sada bile?, Sad kad se ljulja svima stolice, su poceli Vas zene zrtve rata iskoristavati.
ODGOVORITEKo respektuje svoje, respektuje i tudje
19.02.2017 09:11Jako je zalosno zitati ovakve komentare. Moj savjet, udruzite se sa organizacijama zena iz Federacije. One ce vam u svemu pomoci kako da dodjete do svojih prava.
ODGOVORITEVješanje
19.02.2017 12:13Onaj ko je ove silovao treba objesiti a ne suditi!
ODGOVORITE