Video - NBA: To nije čovjek, to je Vestbruk! Vejtersov poljubac smrti za Golden Stejt! I još...

Ni Irvingovih 49 ne pomaže Klivlendu! Bek Oklahoma upisao 22. tripl-dabl u sezoni, Boban Marjanović nije igrao za Detroit u Sakramentu.

Košarka 24.01.2017 | 09:45
Kakva luda noć u NBA ligi! Ne događa se često poslednjih godina da u isto vreme izgube dva takva favorita, super-teškaša kao što su Golden Stejt Voriorsi i Klivlend Kavalirsi. Jedino stari, dobri San Antonio Sparsi nisu izneverili, kao ni svemoćni Rasel Vestbruk, a što se tiče ovdašnjih ljubitelja košarke, dobar deo njih će biti razočaran i zbog činjenice da centar Boban Marjanović nije noćas dobio priliku da zaigra za Detroit.

Ipak, da krenemo redom. Najuzbudljivije je bilo u Majamiju, gde je domaći Hit nokautirao vicešampiona NBA lige i slavio sa 105:102. A „poljubac smrti“ u vidu pobedonosne trojke za domaćina i to u poslednoj sekundi isporučio je Dion Vejters. Radi se o igraču koji je letos napustio Oklahoma Siti otprilike u isto vreme kada je i Kevin Durant prelomio i otišao u Golden Stejt.

Vejters je noćašnju utakmicu završio sa 33 poena kao najbolji strelac Majamija, a odličan je bio i centar Hasan Vajtsajd sa dabl-dabl učinkom od 10 poena i 15 uhvaćenih lopti.

Inače, ekipa sa Floride vodila je u većem delu utakmice, a tri minuta pre kraja Majami je imao plus 10 (98:88). Serijom pogodaka, Kleja Tompsona i Duranta vratila se u meč. Nakon zakucavanja Durantule osam sekundi pre kraja rezultat je bio nerešen. Sasvim dovoljno vremena za Vejtersa, koji je pogodio trojku u poslednjem trenutku, a čuvao ga je Tompson.

Kari je utakmicu završio sa 21 poenom i 10 asistencija, Durant je dodao 27 poena, a Tompson je postigao 22.

Poprilično iznenađenje napravili su Nju Orleans Pelikansi koji su na svom terenu pobedili aktuelnog prvaka Klivlend Kavalirse sa 124:122. Ovo je bilo veče fanstatičnog Terensa Džonsa koji je u odsustvu prve zvezde Entonija Dejvisa ubacio 36 poena što mu je rekord sezone, a na to je dodao i 11 skokova. A i trenutak večeri pripao je baš njemu u poslednjoj četvrtini kada je izblokirao pokušaj zakucavanja Lebrona Džejmsa.

Klivlendu nije pomogla ni fenomenalna partija Kajrija Irvinga koji je ubacio čak 49 poena! Od toga je 35 postigao u drugom poluvremenu. Ni tripl-dabl Džejmsa nije pomogao, a najbolji igrač NBA lige zabeležio je 26 poena, 12 asistencije i 10 skokova. Džejru Holidej je takođe bio odličan u pobedničkoj ekipi sa 33 poena i 10 uspešnih dodavanja. Veliki doprinos pobedi Nju Orleansa dao je Lengston Galovej koji je u poslednjem minutu ukrao loptu Džejmsu i tako pomogao svom timu da sačuva pobedu u meču u kojem je vodila i sa 22 poena razlike.

Rasel Vestbruk je još jednom pokazao da je prava tripl-dabl mašina. Oklahomin superstar je briljirao i u pobedi u gostima na Jutom od 97:95. Vestbruk je upisao 22. tripl-dabl u sezoni, a 59. u karijeri! Protiv Džezera je postigao 38 poena, a imao je i po 10 asistencija i skokova.

I ne samo to, as Oklahome je postigao koš za pobedu 10 sekundi pre kraja utakmice, pošto je prethodno Gordon Hejvard trojkom doneo izjednačenje. Inače, u poslednja tri minuta Vestbruk je bio izuzetno košgeterski raspoložen, ubacio je čak 13 poena u tom periodu.

U ekipi Oklahome veoma dobar bio je Viktor Oladipo sa 18 poena, a Enes Kanter dodao je 14. Nekadašnji kapiten Partizana Žofri Lovernj nije se upisao u strelce za 11 minuta koliko je proveo na parketu. Kod ekipe Jute, bolji od ostalih bio je Hejvard sa 17 poena.

Košarkaši Detroit Pistonsa izgubili su na gostovanju Sakramento Kingsima sa 109:104. Tako je Detroit prekinuo niz od tri trijumfa. Imali su gosti prednost od 10 poena u drugoj deonici, ali su se Kingsi onda serijom od 16:6 potpuno vratili u utakmicu. Kao što smo već pomenuli, Marjanović nije dobio priliku da zaigra, a najzaslužniji za pobedu domaćina bili su Demarkus Kazins i Taj Loson. Kazins je postigao 22 poena i uhvatio 14 lopti, a Loson je zabeležio 19 poena i šest asistencija. Bolji od ostalih u ekipi Detroita bio je Redži Džekson sa 18 poena i 11 asistencija.

Sjajnu partiju u gostima pružili su San Antonio Sparsi na gostovanju Bruklin Netsima, a slavili su sa 112:86. Peti Mils je predvodio Sparse sa 20 poena, a gosti su bili oslabljeni neigranjem pokerom asova. Nedostajali su Pau Gasol, Manu Đinobili, Toni Parker i Kavi Lenard. U njihovom odsustvu veoma dobru partiju pružio je i Letonac Davis Bertans koji je dao 11 poena za 12 minuta. Ajzea Vajthed bio je najbolji strelac Netsa sa 19 poena.

/Gober 12, 9 sk – Vestbruk 38, 10 sk, 10 as/

Istok:Klivlend 30-13, Toronto 28-16, Boston 26-17, Atlanta 26-19, Vašington 24-20, Šarlot 23-22, Indijana 22-22, Čikago 22-23, Milvoki 21-23, Detorit 21-25, Njujork 20-26, Orlando 18-28, Filadelfija 15-27, Majami 15-30, Bruklin 9-35.

Zapad:Golden Stejt 38-7, San Antonio 35-9, Hjuston 34-14, L. A. Klipers 30-16, Juta 29-17, Oklahoma 26-19, Memfis 26-20, Denver 18-25, Portland 19-27, Nju Orleans 18-27, Sakramento 17-27, Minesota 16-28, Dalas 15-29, Finiks 15-29, L. A. Lejkers 16-32.