Apsurdi u BiH: Porez čak i na humanost

Bosna i Hercegovina je zemlja u kojoj po plaćanju poreza nema razlike između bogatih i siromašnih, a oporezuje se i humanost!

Bosna i Hercegovina 05.01.2017 | 07:35
Apsurdi u BiH: Porez čak i na humanost
Dok su druge zemlje iz okruženja uvele povrat poreza na dečju opremu kao Srbija ili smanjile stopu poreza na ove proizvode, u BiH u 2016. godini ništa nije urađeno po tom pitanju. Pored toga što je oprema za bebe kod nas do tri puta skuplja nego u zemljama Evropske unije, jednako je oporezovana kao i luksuzni proizvodi, pa se tako isti porez na dodatu vrednost od 17 odsto plaća i na dečji krevetac i limuzinu.
 
Predsednik Udruženja roditelja sa četvoro i više dece “Četiri plus” Jovan Radovanović kaže da BiH pokazuje da nema sluha za natalitet.

"Godinama tražimo da se uvede diferencirana stopa poreza na dečiju opremu, ali od toga nema ništa. Sve zemlje u okruženju nešto rade da podstaknu rađanje dece, samo kod nas se porodicama nimalo ne olakšava život", ističe Radovanović.

Donatori takođe ne mogu da shvate da treba da plate carinu i PDV na opremu koju poklanjaju. Predsednik srebreničkih rotarijanaca Nedeljko Simić, koordinator projekta za obezbeđenja medicinske opreme za bolnicu u Sokocu, koju je obezbedio “Rotari klub” iz austrijskog grada Klosterneuburga, kaže da je ova pomoć pod upitnikom.

"Nedavno je stigao šesti od deset planiranih kamiona pomoći u medicinskoj opremi, inventaru i nameštaju. Za sokolačku bolnicu obezbeđeno je 15 tona medicinske opreme, ali zbog komplikovane procedure uvoza i plaćanja PDV na humanitarnu pomoć dovodi se u pitanje nastavak realizacije ovog projekta", kaže Simić.

Saša Grabovac, izvršni direktor Udruženja ekonomista RS “Swot”, kaže da BiH treba da menja poresku politiku.

"Ako se ne uvedu niže stope PDV za bebi opremu, onda treba obezbediti podršku za decu do godinu dana, uz pravljenje socijalnih karti da bi pomoć dobili oni kojima je neophodna. Ono što svakako treba jesu više stope poreza na luksuznu robu. Na primer, na automobile koji su skuplji od, recimo, 40.000 KM treba da se uz uvede neka dodatna akciza", kaže Grabovac.

On kaže da se propisima koji se odnose na donacije sprečavaju manipualcije.

"Međutim ne sme se dešavati da se zbog toga sprečava humana namera nekog da pomogne", kaže Grabovac.

Na Upravnom odboru Uprave za indirektno oprezivanje u 2016. nije bilo inicijativa za smanjenje PDV na opremu za bebe, kažu u Upravi za oporezivanje BiH. Što se tiče donirane robe, ona se tretira kao svaka druga pošiljka na koju se plaća puni iznos indirektnih poreza.

"Zakonom o carinskoj politici BiH propisani su slučajevi oslobađanja od plaćanja uvoznih dadžbina, te ko može biti korisnik svake pojedine carinske povlastice, za koju robu i pod kojim uslovima, dok je postupak za ostvarivanje prava na carinsku povlasticu propisan odlukama Saveta ministara BiH", kažu u UIO.

Na igre na sreću nema PDV

S druge strane, incijativa nekoliko poslanika Predstavničkog doma Parlamenta FBiH da bude uveden PDV za igre na sreću Upravni odbor Uprave za indirektno oporezivanje nije prihvatio uz obrazloženje da je to u suprotnosti sa evropskim direktivama.

Izvor: EuroBlic
Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija

Komentari / 2

Ostavite komentar
Name

Svasta

05.01.2017 06:54

Lijepa atomska bomba nek nas sve satare sa lica zemlje kad nismo za ziviti. Bolje bego da unistavamo i prljamo ovu zemlju. Fuj gadovi jedni.

ODGOVORITE
Name

lijepi socijalizam

05.01.2017 09:50

Ok, a gdje porez na zadržavanje novca od humanosti preko granica potrebnog? Slučaj uplakani dječak Gojko Đurić I njegov otac. Prilog bi o lošoj kući, koja se popravi, a otac kupi I stan. Imaš kuću, vrati stan.

ODGOVORITE