Odluke: Smršaću! Ostavljam cigarete...

Nova godina je vrijeme kada mnogi od nas postavljaju sebi teško ostvarljive ciljeve - bilo da je riječ o unapređenju na poslu, odluci da ćemo redovno vežbati, ili nejasno definisanom cilju u vezi.

Svijet 31.12.2016 | 20:03
Odluke: Smršaću! Ostavljam cigarete...
Istraživanje Univerziteta u Skrentonu (Pensilvanija) pokazuje da svega osam odsto ljudi sprovede u djelo novogodišnju odluku, a razlog je djelimično u tome što su ciljevi koje sebi postavljamo često nerealni, vjerujući da u Novoj godini možemo da “postanemo potpuno drugačija osoba”, kaže Rejčel Vejnstejn, jedna od direktora škole u Portlandu (američka država Mejn), čiji polaznici uče veštinama u oblasta međuljudskih odnosa i upravljanja finansijama.
 
Problem postaje još teži kada slušamo o megalomanskim ciljevima prijatelja i kolega ili marketinške poruke koje se odnose na ovaj kulturni fenomen.

Istina je da se “promjene dešavaju neprestano, u malim koracima”, objašnjava Vejnstejnova.

Mnogima od nas se donošenje novogododišnjih odluka obije o glavu, a da toga nismo ni svjesni, objašnjava Džozef Lučijani, psiholog iz Kreskila (Nju Džersi) specijalizovan za tehnike “self-koučinga”.

Poslije nekoliko bezuspešnih pokušaja da poštujemo odluku koju smo donijeli, u nama se učvršćuje osećanje neuspjeha, a u takvim okolnostima nam je teško i da pokušamo da odluku sprovedemo na drugačiji način”, objašnjava on.

“Praznične odluke su prazne... Entuzijam zamjenjuje osjećanje da je to ‘suviše teško ostvariti’”, kaže ovaj stučnjak, a posljedica je obeshrabrenost, koja nas sprječava da kasnije tokom godine odredimo nove ciljeve.

U čemu je tajna uspjeha



Ako ste čvrsto riješili da ostvarite određeni cilj u Novoj godini, počnite što prije. Ne čekajte prvi januar.

Timoti Pičil, profesor psihologije sa Univerziteta Karlton u Otavi (Kanada), kaže da je odlaganje provođenja odluke u djelo zapravo rezultat činjenice da se osećamo dobro još dok opisujemo drugima svoje planove, ali da ih kasnije teško provodimo u djelo, na primer, tako što ćemo kupiti patike za trčanje i prvo trčati na kraće staze, prije nego što se potpuno posvetimo odluci da učestvujemo na maratonu.

Stručnjaci upozoravaju da ne treba govoriti prijateljima o svojim odlukama pre nego što se postigne određeni uspijeh. Čak i ako ne preduzmete korake ka sprovođenju odluke, osećaj uspeha ćete osjetiti i ako samo najavite cilj, pokazuju istraživanja. Ponekad, apsolutno najgora stvar koju možete da uradite jeste da ispričate svima o svojoj odluci zato što vam već to daje određenu nagradu. U tom trenutku to je dobitak za vas, ali gubitak u budućnosti.

Ako stvarno želite da ostvarite donesenu odluku, neka to bude nešto što je lako sprovesti u delo od prvog dana, ili odluka koja postepeno može da preraste u težu.

Nakon što ste izvjesno vreme odlazili u teretanu dva puta nedeljno, odredite još jedan dan za vježbanje. Uspeh će postati ostvarljiviji i steći ćete samopouzdanje, koje će vam olakšati sprovođenje težih ciljeva. Ako ste u prošlosti već nekoliko puta doživjeli neuspjeh u ostvarivanju novogodišnjih odluka, izaberite drugačiji pristup, koji će ojačati vašu samodisciplinu i pružiti vam osjećaj zadovoljstva i zbog najmanjeh uspeha.

“Razvoj samodiscipline je proces”, kaže Lučijani. “Kako se uspjeh bude umnožavao, mijenjaće se i slika koju imate o sebi."

(BBC.com)

Komentari / 0

Ostavite komentar