Analiza: Magija spakovana u 211 centimetara...!
Ili kako je Nikola Jokić unapredio igru Denvera? Ono što je i te kako primetno jeste težnja celog Denvera da gradi igru preko Nikole Jokića. Valjda su i često sebični američki igrači shvatili da pored sebe imaju vanserijski proizvod. Čoveka čije lopte imaju oči i lasersko navođenje.
Košarka 31.12.2016 | 00:00
Ime na čiji pomen ni uvek probirljiva američka publika više ne ostaje ravnodušna. Možda je njegov lik s početka ostao negde u magli celog ludila stvorenog oko Karl Entonija Taunsa i Kristapsa Porzingisa. I nemamo nameru da osporimo sve što su dvojica dugajlija postigli dosad, jer rade ogroman posao Minesoti i Njujorku.
Ali, nemoguće je više odbaciti činjenicu da je Nikola Jokić kalibar čiji suvi kvalitet ostavlja bez daha. Toliko da su ugledni američki mediji počeli čak da pišu i o tome da je 21-godišnji Somborac jedini koji će moći da ispuni prazninu u srcu Denverovih navijača, ali i na parketu od trenutka kada je Karmelo Entoni otišao u Njujork Nikse.
U pobedi nad Minesotom prethodne noći imao je novi slatki flert sa tripl-dablom. Ponovo nije uspeo da ostvari ovo izvanredno dostignuće, jer su nedostajala samo još dva skoka, pored 16 koševa i rekordnih 11 dodavanja. Ali, Jokićev bezobrazni ples uskoro će slomiti i tu statističku lepoticu.
Brojke kakve nekadašnji centar Mega Leksa nikada dosad nije pružao. Uvek pedantni američki statističari izvukli su podatak da srpski reprezentativac ima najbolji mesec u karijeri, gledajući broj postignutih koševa po meču. Čak 16, za 26 minuta u proseku. Uz još devet skokova i pet asistencija, na preseku od 11 utakmica.
Gledajući surovu statistiku i američke pojmove iste, nisu to brojevi zbog kojih srce staje od oduševljenja. Ali, celokupni učinak Nikole Jokića na parketu nešto je što izaziva posebnu pažnju. Mnogo više od samih ofanzivnih realizacija NBA zaluđenike van balansa ostavljaju magične asistencije, jer sada se naveliko o Nikoli Jokiću piše kao brutalnom plejmejkeru spakovanom u 211 centimetara čiste magije.
„Postaje apsolutno normalna stvar za njega da izađe na teren i podeli dvocifreni broj asistencija. Jedino što znam jeste da obožavam da ga vidim na terenu i da guram igru kroz njega. Ako dobro protrčite, on će vas naći. A postoji ogromna šansa da, kada vas nađe, akciju završite alej-upom“, kaže trener Nagetsa, Majkl Meloun.
Ono što je i te kako primetno jeste težnja celog Denvera da gradi igru preko Nikole Jokića. Valjda su i često sebični američki igrači shvatili da pored sebe imaju vanserijski proizvod. Čoveka čije lopte imaju oči i lasersko navođenje. Videli smo šta je uradio protiv Portlanda, Njujorka, sinoć protiv Minesote. Izlišno bi bilo nabrajati sve detalje, jer suština je tu. Kada treba baciće vam dodavanje bez gledanja i svi će pasti na zadnjicu zbog toga koliko je asistencija moćna. Uradiće to i iza leđa, pored dvojice igrača, s jednom ili obe ruke... Nebitno je kako, ali on će pronaći način da vam spremi loptu za izvršenje akcije.
Jokić je učinio da igra Denvera dobije na lepoti, da se konstantno ide napred i napadi rešavaju brzo i efikasno. Jednostavno rečeno, unapredio je igru toliko da Nagetsi igraju neprepoznatljivo dobru košarku. I to sve jednostavnim rešenjima, ali opet - tako grandioznim.
Ne treba zaboraviti da je Jokić imao slabiji početak sezone. Trudio se iz petnih žila trener Meloun da isforsira balkanske tornjeve „Jurkić“ i nije uspeo. Srećom, shvatio je i Meloun da je napravio kardinalnu grešku i brzo je ispravio istu. Vratio je Jokića na prirodno mesto i izazvao hemijsku reakciju koja je dovela do ozbiljne eksplozije.
Jeste da je statistika često jako komplikovana i ponekad nerealna za tumačenje. Ali, gledajući samo decembar, Nikola Jokić se nalazi na drugom mestu igrača u pogledu PER (Player Efficiency Rating) odnosno - ukupno učinka na parketu. Ima 30,9 bodova, a ispred njega je Rasel Vestbruk sa 32,7 bodova i njemu zaista treba skinuti kapu za sve što postiže ove sezone.
Gledajući samo poslednjih pet utakmica Nikola Jokić beleži blizu 17 poena, devet skokova, šest asistenncija i jednu blokadu, uz 66 odsto pogođenih šuteva iz igre i 45 odsto preciznosti za tri poena.
Još jedan dokaz koliko statistika daleko ide s one strane bare govori i sledeći podatak. Karl Meloun, Tim Dankan, Kevin Garnet i Čarls Barkli jedini su igrači u istoriji NBA lige čiji procenti ostvarenih asistencija i skokova (na primer, odnos uhvaćenih lopti u razmeri sa protivničkim učinkom u istoj kategoriji i brojem realizovanih akcija) prelaze brojku 15, ali i da „+/-“ kolona ide iznad pet poena. S tim što je legendarni as Portlanda Bil Volton jedini igrač čiji procenti ostvarenih skokova i asistencija gotovo identični kao Jokićevi u prve dve profesionalne sezone. Ovim podacima raspolaže ugledni američki portal Bleacher Report.
Vlade Divac 2.0? Ne. Plejmejker sa košarkaškim genima Miloša Teodosića? Ne. Najpoštenije bi bilo napisati Nikola Jokić 1.2. Jer, od poslednje godine u Mega Leksu i verzije 1.0 prošao je veliku transformaciju u debitantskoj NBA sezoni, do postojeće nadogradnje, koja već ostavlja bez daha. Nikoga neće oduvati moćnom, atletskom građom, ali sve što radi ima svoj početak i kraj, glavu i rep. Svoj logični kraj.
A proces novog unapređenja tek počinje.
Izvor: mozzartsport
Komentari / 1
Ostavite komentarsoka
31.12.2016 09:27Derište , Jokio(japanski) , Jok( amer) , Joki (srpski) - IDEMO - BRE ! IDEMOOOO(vrište SVI) !
ODGOVORITE