Kriza steže, ali se javni sektor širi!
Kako kriza raste tako se u Republici Srpskoj povećava broj radnika u javnom sektoru, dok se broj radnika u proizvodnji smanjuje.
Republika Srpska 11.12.2016 | 21:59
U oblasti obrazovanja broj zaposlenih je povećan za preko 6.000 - sa 16.724 u 2008. godini na skoro 23.000 u ovoj godini. U oblasti zdravstva i socijalnog rada početkom krize bilo je zaposleno 15.306 radnika, da bi se do ove godine taj broj povećao na oko 17.000.
S druge strane samo u prerađivačkoj industriji se broj radnika od početka krize smanjio za 7.430 i u martu ove godine ih je bilo 50.926.
U Uniji udruženja poslodavaca Republike Srpske kažu da u privredi ukupno ima 90.000 radnika koji stvaraju najveći dio vrijednost iz koje se finansira cjelokupno društvo.
"Na svakog radnika u privredi dolazi deset građana iz različitih grupacija stanovništva koji troše stvorenu vrijednost. S obzirom na rast ukupnog duga Srpske, izvjesno je da ovaj nivo privredne aktivnosti ne može zadovoljiti trenutne rashode", kaže Saša Aćić, direktor Unije.
On ističe da nijedan sistem ne može biti baziran na rastu potrošnje već isključivo na efikasnom korištenju prirodnih i ljudskih resursa.
"Prvi koraci ka tome su smanjenje javne potrošnje i rasterećenje privrede", naglašava Aćić.
Međunarodni monetarni fond, koji od BiH traži smanjenje broja zaposlenih u javnom sektoru, kao i izdvajanja iz budžeta za njihove plate, je posebno skrenuo pažnju na višak radnika u obrazovanju, policiji i nedmedicinskog osoblja u zdravstvu.
Vlasti u BiH su obećale da će smanjivati javnu potrošnju kao i da će preduzeti mjere za podsticanje zapošljavanja u javnom sektoru.
Iz Vlade Republike Srpske su najavili da prave plan za poresko opterećenje na plate kako bi se olakšalo otvaranje radnih mjesta u privatnom sektoru. Manje stope poreza i doprinosa na rad su najavljene od januara naredne godine.
Mjere rasterećenja do kraja godine
U Ministarstvu finansija Srpske kažu da su mjere koje Vlada Republike Srpske planira do kraja godine u oblasti poreske politike definisane su Ekonomskom politikom, Reformskom agendom, pratećim Akcionim planom, kao i Pismom namjere.
"Trenutno pripremamo Nacrt Budžeta za 2017. godinu, Program ekonomskih reformi, te nekoliko zakona iz oblasti poreske politike koji su u planu rada do kraja godine", kažu u Ministarstvu.
(EuroBlic)
(Foto: Dejan Božić / RAS Srbija)
Komentari / 6
Ostavite komentarKako to radi poreska uprava
11.12.2016 16:38Pošto po novom zakonu o inspektoratu je uključena i poreska uprava u kontrolu preduzeća interesuje me kako to poreski inspektori rade?Jer ako oni ne utvrđuju da li ima radnika koji rade na crno onda nema velike vajde
ODGOVORITENeDomacin
11.12.2016 16:49Ove brojke i trend su recept za propast, kome zbilja to odgovara? Ako je namjera da se istrijebi korupcija, onda ja OK, ali tako slaba privreda nemoze izdrzati. U Kanadi je takodje plata u drzavnim institucijama u prosjeku veca od privrede, ali je visestruko vise zaposlenih u privredi. Takodje, vece plate u van privredi su iskorijenile korupcija i najbolji tamo zavrsavaju, ne najpodobniji.
ODGOVORITE???
11.12.2016 17:18Opstine!! Nema opstine u RS-u koja nema višak zaposljenih u Evropi 1 službenik na hiljadu stanovnika kod nas 5,6 i vise pa onda opstinake ustanove vodovod komunalno dom zdravlja vatrogasno obdaniste sve puno Sve partijsko i familijarno zapošljavanje. Rak rana našeg sistema
ODGOVORITEZakon prirode
11.12.2016 18:01Cim se jedno siri,drugo se smanjuje ili nestaje.
ODGOVORITEmami
11.12.2016 20:02Javni sektor je hobotnica!
ODGOVORITESeks i keks
11.12.2016 22:17To je još i dobro,nema seksualnih napada jer svi su familija.Bar smo tu mirni.