Zbog čega je blokiran kredit MMF-a za BiH?

Upravni odbor Uprave za indirektno oporezivanje nije postigao dogovor o Nacrtu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o akcizama u BiH, čime je ugrožen aranžman sa MMF-om, ali i svi drugi međunarodni kreditni aranžmani, izjavio je predsjedavajući Upravnog odbora UIO i ministar finansija u Savjetu ministara BiH Vjekoslav Bevanda.

Bosna i Hercegovina 04.12.2016 | 21:53
Zbog čega je blokiran kredit MMF-a za BiH?
“Obaveza prema MMF-u je usvajanje zakona o akcizama koji se odnosi na naftu i naftne prerađevine i ja sam sazvao sjednicu. Na početku sjednice iz Federacije BiH bilo je primjedbe na način raspodjele prihoda i zahtjev da se prihodi raspoređuju saglasno rasporedu ukupnih prihoda, a ne kako je to definisano pravilnikom iz 2009. godine, uz argumentaciju da FBiH uplaćuje više po osnovu goriva”, rekao je Bevanda novinarima nakon sjednice Upravnog odbora UIO BiH u Mostaru. 

On je ponovio da zakona nema, te da je, što se tiče Upravnog odbora UIO, priča završena jer ne može nagovoriti nekoga da se pozitivno izjasni. 

“Ugrožen je i aranžman sa MMF-om, ali i svi drugi kreditni aranžmani, i kod EBRD-a, OPEC fonda, Kuvajtskog fonda…”, naglasio je Bevanda.

Na pitanje ko je bio protiv, Bevanda nije dao određen odgovor, rekao je kratko: “neću da tračam”!

No, ministar finansija Republike Srpske Zoran Tegeltija, koji je takođe prisustvovao sastanku, upro je prstom u Federaciju BiH.

Kazao je da su predstavnici Federacije BiH blokirali usvajanje zakona o akcizama jer su imali primjedbe na zakon o uplatama na jedinstveni račun sredstava.

Prema informacijama Slobodne Bosne, ključni spor na sjednici Upravnog odbora Uprave za indirektno oporezivanje nastao je zbog protivljenja predstavnika Republike Srpske da se precizno dogovori omjer raspodjele prihoda koji će se ostvarivat povećanjem akciza na naftu, na čemu su predstavnici Federacije BiH uporno insistirali. 

Predstavnici Srpske smatraju da se prihodi od akciza trebaju dijeliti na isti način kako se dijele prihodi od PDV-a, no predstavnici Federacije BiH iznijeli su podatak prema kojem je potrošnja naftnih derivata u RS oko 28 posto a u Federciji BiH 72 posto, te bi u skladu s tom proporcijom trebalo dijeliti i prihode od akciza, uz mogućnost stalnih korekcija na kraju svakog mjeseca, u skladu s realnom potrošnjom naftnih derivata u dva entiteta.

To bi bio najpravedniji model i niko se ne bi mogao žaliti da je zakinut. 

No, predstavnici RS zastupali su stajalište da se prihodi od akciza trebaju dijeliti fiksno, po principu 2/3 Federaciji BiH a 1/3 Republici Srpskoj, jer procjenjuju da bi na taj način dobili znatno više sredstava nego što im realno pripada. 

Po svemu sudeći, problem se neće riješiti bez pomoći MMF-a koji je i tražio izmjene Zakona o akcizama kao uslov za novu tranšu kredita.

Izvor: SB

Komentari / 7

Ostavite komentar
Name

Sasa

04.12.2016 18:02

Nije tracanje informacija o ishodu glasanja. To se zove transparentnost rada institucije.

ODGOVORITE
Name

bane

04.12.2016 18:03

Baš me čudi, sada je tek dogorelo do nokata samo steži...

ODGOVORITE
Name

Bolje

04.12.2016 18:47

Ima ce manje da kradu i onako narod ne vidi nista

Name

General

04.12.2016 18:54

Malo ko prica o cinjenicama a to da se na godisnjem nivou u Federaciji proda 72% od ukupnog obima nafte i naftnih derivata i to je trazeno na sastanku jer ne moze biti trecina kako ni ekonomija nije trecinski podijeljena. Koliko ko uplati da toliko i dobije a zavrsni racun da se radi na kraju svakog mjeseca.

ODGOVORITE
Name

Mladic

05.12.2016 04:21

A sto vi ne predlozite i porezi i akcize sto se oporezuje u RS tu i da ostaje i imi i vi zadovoljni pa ko koliko dobije.

Name

Suština

04.12.2016 20:14

To je više nego dobro za nas ostale. Izgubili su samo političari. Počeće uspostavljanje reda i poretka ako prestanu doticati te nelegalne pare. Nelegalne su jer nisu zaradjene. To je isto kao da ih je neko naštancao.

ODGOVORITE
Name

Top

05.12.2016 09:15

Sve će potpisati u minut do 12h...živi bili pa vidjeli.

ODGOVORITE