Streptokok prazni školske klupe

Bez obzira na to da li je reč o infekcijama izazvanim virusima ili bakterijama najbitnije mere lečenja su mirovanje i veće količine tečnosti.

Zdravlje 28.11.2016 | 10:24
Streptokok prazni školske klupe
IZOSTAJANjE sa časova među školarcima sve je masovnije, a razlog nisu samo virusi, već i učestale bakterijske infekcije.


- Najprisutnija je infekcija streptokokom što je uobičajeno za dečje kolektive u ovo doba godine - kaže dr Olivera Todorović, pedijatar doma zdravlja Palilula. - Ova vrsta bakterija uzrok je pojave gnojne angine i neophodna je primena antbiotika, odnosno injekcija u trajanju od pet do sedam dana.

Pedijatrijske ambulante prepune su i učenika koji su inficirani mononukleozom:

- Iako je mononukleoza virusno oboljenje praćeno povišenom telesnom temperaturom, upaljenim grlom i uvećanim limfnim žlezdama kod određenog broja dece često je udružena i sa pojavom streptokoka - kaže dr Todorović. - U tom slučaju obavezna je primena antibiotika, a ukoliko nema rezultata prelazi se na injekcije.

Bez obzira na to da li je reč o infekcijama izazvanim virusima ili bakterijama najbitnije mere lečenja su mirovanje i veće količine tečnosti. Od podjednakog značaja je ishrana sa dosta voća i povrća, supe, čorbe i druga kuvana, ali lagana hrana.

Simptomi infekcije streptokokom postepeno iščezavaju sa primenom terapije, ali povećana fizička aktivnost se ne savetuje dve nedelje od preležane prehlade, naročito mononukleoze.

Redovno pranje ruku najpouzdanija je prevencija širenju zaraza, kao i izbegavanje dodirivanja lica i usta rukama.

Novosti
foto:internet

Komentari / 2

Ostavite komentar
Name

Jana

28.11.2016 19:39

Najveci problem je u NEODGOVORNOSTI roditelja. Bolesnu i zarazenu djecu, cesto cak i pod visokom temperaturom, dovode u vrtice ili salju u skolu. Prosto je nevjerovatno, koliko zapravo niko ne reaguje, od vaspitaca pa sve do nastavnika. Namece pitanje, sta uraditi i kome se obratiti. Postoji li u ovoj zemlji uopste neka distanca koja treba i mora reagovati po ovom pitanju. Ljekari su tek posebna prica. Antibiotike prepisuju previse olako i kao po pravilu bez da prethodno odrade bris grla i/ili nosa tj. antibiogram. Ako "ne pomogne" jedan sirup (antibiotski) nakon 7 dana, slijedi drugi, i tako...Nazalost i na ovaj nacin najvise stete cine imunitetu djeteta i njegovom opstem stanju. BNTV bi trebala upriliciti jednu posebnu emisiju u kojoj bi na ovo temu bilo vise govora. Lijep pozdrav za sve, Jana

ODGOVORITE
Name

Biljana

30.11.2016 19:09

Bravo, iscrpno i tačno rečeno.