Analiza: Svonsi se nalazi u velikoj nevolji!
Hoće li napuštanje ideala označiti kraj jedne ere? Nakon 13 godina konstantnog napretka i rasta, prva velika kriza stigla je u klub iz južnog Velsa, simbolično ili ne, ubrzo nakon dolaska novih gazdi.
Fudbal 19.11.2016 | 07:30
Ali nijedan san ne traje večno. Klubovi ulaze u manje ili veće krize. Mančester Siti je 1999. godine bio član Lige 1, a šta tek reći o Liverpulu koji nije osvojio titulu prvaka Engleske od 1990. godine. Iako ne mora nužno da nagoveštava probleme takvih razmera, prva velika kriza stigla je i u klub iz južnog Velsa. Simbolično ili ne, desilo se to ubrzo nakon dolaska novih gazdi, američkih biznismena Džejsona Levina i Stiva Kaplanakoji su u leto 2016. godine za oko 127.000.000 evra kupili 68 odsto akcija kluba.
U Svonsiju je nastalo nezadovoljstvo načinom na koji je dosadašnji predsednik kluba Hju Dženkins prodao većinski paket akcija novim gazdama, ne pozvavši na pregovore predstavnike navijača, čiji fond je u vlasništvu 21,1 odsto akcija kluba. Ipak, svež prekookeanski novac trebalo je da doprinese razlozima za optimizam, a ne pesimizam.
Svonsi se nakon 11 odigranih kola nalazi na pretposlednjem 19. mestu Premijer lige sa pet bodova. Jedna pobeda i osam poraza označili su ubedljivo najlošiji start Labudova otkako su članovi najjače engleske lige, a jedini trijumf desio se još na otvaranju sezone, kada je savladan Barnli sa 1:0. Da sve bude gore, ulaganje novih vlasnika u igrački kadar je izostalo.
Tokom katastrofalno odrađenog prelaznog roka u kojem je Svonsi napustio kapiten i klupska legenda Ešli Vilijams kao i najbolji strelac iz prethodne sezone Andre Aju, Labudovi se nisu značajno pojačali. Borha Baston i Fernando Ljorente su dovedeni da probude napadačku liniju tima koja je predvođena Bafetimbijem Gomisom protekle sezone bila na jako lošem nivou, ali za sada u tome ne uspevaju. Mladi štoper Mike van der Horn je stigao iz Ajaksa u kojem se nije najbolje snašao, a prazninu koju je Vilijamsostavio odlaskom u Everton ne bi popunili ni znatno iskusniji fudbaleri.
Čudne odluke nove uprave kulminirale su početkom oktobra, kada je otkaz dobio dotadašnji trener Frančesko Gvidolin, samo dva meseca nakon što je potpisao dvogodišnji ugovor sa klubom. Ostaje nejasno zbog čega Italijanu nije dato više vremena ukoliko mu je već bila ukazana prilika posle uspešno završene sezone na 12. mestu Premijer lige. Svonsi je na startu ove sezone imao težak raspored, pa nije ni bilo za očekivati da Gvidolin i njegov znatno oslabljeni tim u prvih sedam kola osvoje značajan broj bodova.
Otkako je tim preuzeo nekadašnji selektor SAD Bob Bredli, Svonsi je u četiri meča osvojio samo jedan bod, pa već sredinom novembra zaostaju šest bodova za prvim timom "iznad crte", Vest Hemom. Da li je Svonsi već ispao?
Naznake koje je ovaj tim do sada slao nisu nimalo dobre. Odbrana je u značajnim problemima posle odlaska Vilijamsa koji je osam godina predvodio odbranu Labudova, a kvalitet Federika Fernandeza očigledno nije na dovoljno visokom nivou ne bi li upravo on stabilizovao “četvorku“ ispred golmana Lukaša Fabijanskog. Nil Tejlor nije pobrao simpatije ni Bredlijevog prethodnika Gvidolina, a ni navijači reprezentacije Velsa nisu oduševljeni partijama levog beka, koji je proteklog vikenda polomio nos Dušanu Tadićuu meču protiv Srbije.
Da stvar bude gora, Svonsi je tek dva puta uspeo da sačuva mrežu na dosadašnjih 11 mečeva, osvojivši četiri boda u ta dva susreta. Na preostalih devet utakmica, primili su 21 gol i konsolidacija u odbrani biće ključ u borbi za opstanak.
Ni situacija u napadu nije sjajna. Gilfi Sigurdson je tokom oktobra počeo da diže formu upisavši dva gola i tri asistencije, ali taj učinak ne dolazi do izražaja zbog velikog broja primljenih golova. Baston i Ljorente jesu uspeli da se upišu u listu strelaca, ali očigledno je da obojica još nisu pokazali ono zbog čega su dovedeni, dok je Liroj Fer, nakon dolaska iz Kvins Park Rendžersa, šokirao mnoge sa četiri postignuta gola. Ipak, ni to nije mnogo pomoglo Velšanima.
Svonsi u proseku po meču upućuje 4,2 udarca u okvir gola protivnika, što ih stavlja na 10. mesto u toj kategoriji, dva mesta iza Arsenala, čiji prosek od 5,1 nije značajno veći. Ipak, Tobdžije su postigle 24 gola u poređenju sa Svonsijevih 10, što dovoljno govori o neefikasnosti njihovih navalnih igrača. Kada se na sve pridoda i nejasna startna postava, rezultati nisu mogli biti bolji.
Na četiri meča otkako je preuzeo tim, Bob Bredli je u startnoj postavi koristio čak 18 igrača, od toga osam defanzivaca. Kao što brojke nagoveštavaju, neuigranost odbrane je bila itekako uočljiva – Svonsi je primio devet golova, po tri od Arsenala, Stouka i Mančester Junajteda. Eksperiment da neiskusni štoper Alfi Moson i još neiskusniji levi bek Stiven Kingsli pokušaju da smire situaciju u poslednjoj liniji nikako nije bio uspešan, pa golman Fabijanski uz Sigurdsona i Fera ostaje jedina svetla tačka u timu Svonsija ove sezone.
I dok se Bredli nakon dolaska iz Le Avra još uvek privikava na razliku između francuske druge lige i Premijer lige, na Ostrvu su već primećene nelogičnosti u njegovim odlukama. Osim neodlučnosti kojih 11 igrača će izvesti na teren, Bredli je negativno iznenadio stručnjake i navijače počevši meč protiv Mančester Junajteda u formaciji 4-4-2. Napad su predvodili Borha Baston i Ljorente, napadači ne preterano poznati po sposobnosti da jure protivničke igrače po čitavom terenu. U veznom redu, Bredli je imao tek četvoricu igrača, od kojih su dvojica bili ofanzivci Vejn Rautlidž i Sigurdson, a fizičku snagu na centralnim delovima terena Svonsi je dodatno izgubio sa Leonom Britonom u polju, omalenim 33-godišnjim vezistom koji svakako nije mogao da se nosi sa snažnim dvojcem Polom Pogbom i Maruanom Felainijem. Rezultat svega bilo je brutalno prvo poluvreme Crvenih đavola i tri gola u mreži Fabijanskog.
U koliko lošoj situaciji je zaista Svonsi? U prethodnih 16 sezona - dakle od početka 21. veka - u 24 navrata se desilo da neki tim ima jednu ili nijednu pobedu nakon prvih 11 mečeva u sezoni. Od toga, čak 16 puta – odnosno, u dve trećine slučajeva - timovi nisu uspevali da do kraja sezone izbore opstanak. Svonsi će zato juriti podvig Sanderlenda (2015/16), Kristal Palasa (2013/14), Sautemptona (2012/13), Vigana (2011/12), Totenhema i Boltona (2007/08), Blekburna (2004/05) i Derbi Kauntija (2000/01) i učiniti sve da sačuva premijerligaški status.
Od tima prepoznatljivog stila igre kratkih dodavanja i dugih poseda lopte i kluba koji je predstavljao raritet po svojoj vlasničkoj strukturi – sa navijačima kao delimičnim vlasnicima kluba – Svonsijev identitet je iščezao i u prethodnih 15 meseci se stopio sa okruženjem. Filozofiju igre su izgubili i potpuno je nejasno šta ona danas predstavlja. Odupirali su se bogatim gazdama, još uvek sećajući se 2003. godine, kada su zbog tadašnjih bahatih vlasnika umalo napustili profesionalni fudbal i skliznuli u peti rang takmičenja.
Sada su odstupili od svojih ideala. I to bi moglo da ih ozbiljno košta.
Izvor: mozzartsport
Komentari / 0
Ostavite komentar