"Orić mi je rekao da je on zaklao sudiju Ilića"

Pred Sudom BiH danas je nastavljeno suđenje bivšem komandantu tzv. Armije BiH Naseru Oriću i njegovom saborcu Sabahudinu Muhiću za ratni zločin počinjen nad srpskim civilima na području Srebrenice u mjestima Zalazje, Lolići i Kunjerac. Protiv Orića i Muhića danas je svjedočio Ibran Mustafić, koji je izjavio kako mu je lično Orić rekao da je u selu Zalazje ubio Slobodana Ilića.

Bosna i Hercegovina 18.10.2016 | 19:30
"Orić mi je rekao da je on zaklao sudiju Ilića"
Ibran Mustafić tvrdi da je njemu i njegovom bratu Samiru, Naser Orić 23. maja 1993. godine u svom stanu u Srebrenici ispričao da mu je u grupi zarobljenih Srba bio Slobodan Ilić, koga je dva puta udario bajonetom u oko, a nakon toga ga preklao. Mustafić tvrdi da je informacije o zločinima nad Srbima u Srebrenici saznao i prije dolaska u Srebrenicu u novembru 1992. godine u Tuzli od svog rođaka Mirsada Mustafića, koji je u Tuzli vodio istureni štab za Srebrenicu.

"Mirsad mi je dao spisak sa imenima likvidiranih lica. Na tom spisku prepoznao sam ime Slobodana Ilića, sudije Osnovnog suda u Srebrenici, Branka Simića sa kojim sam išao u školu i njegovog brata Pekta, koji je išao u školu sa mojim bratom. Bilo je tu i ime Mije Rakića, koga smo znali svi u Srebrenici, te ime bolničarke Rade, najstarijeg medicinskog radnika u Srebrenici", kaže Ibran Mustafić.

Mustafić je pred Sudom BiH svjedočio i da mu je njegov stric Enes, koji je bio vozač kamiona Terotorijalne odbrane Srebrenica, rekao da je po naređenju Orića vozio srpske zarobljenike iz zatvora u Srebrenici na deponiju u Zalazje gdje su masakrirani.

Suđenju Naseru Oriću i Sabahudinu Muhiću prisustvovalo je i 15 članova porodica srpskih žrtava, ali su u sudnicu, iako su bili najavljeni, pušteni sat vremena nakon početka suđenja, za razliku od 40 članova bošnjačkih udruženja kojima je praćenje suđenja omogućeno od početka.

"To nije prvi put da se pravi diskriminacija srpskih žrtava u odnosu na bošnjačke", tvrde u Organizaciji nestalih iz Bratunca. Ističu da su imali namjeru da prate cjelokupni suđenje Oriću i Muhuću, ali nakon prvog ročišta 26.januara ove godine, iz Suda i Tužilaštva BiH su dobili upozorenje da ne mogu prisustvovati suđenjima,jer se na taj način, prema njihovom mišeljenju, vrši pritisak na svjedoke.

"Bošnjačka udruženja sve vrijeme su prisustvovala suđenjima. Danas smo došli i mi, ali su za nas zatvorena vrata, za nas nema ni stolica u sudnici", ogorčena je Radojka Filipović, predsjednik Organizacije porodica zarobljenih i nestalih Srba iz Bratunca. Filipović dodaje da to svjedoči kakav je odnos te pravosudne institucije prema porodicama žrtava iz reda srpskog naroda.

Članovi porodica nestalih i zarobljenih Srba iz Bratunca ogorčene su i odnosom odbrane i pripadnika bošnjačkih udruženja prema svjedoku Tužilaštva, jer su na svaki način pokušali da diskredituju njegovo svjedočenje, te se nisu libili da suđenje prekidaju čestim uvredama i kletvama.

"Strašno je koliki protisak se vrši na svjedoke koji dolaze ne samo iz reda bošnjačkog naroda, nego i iz reda srpskog. Nadamo se da će sudsko vijeće na osnovu činjenica, dokaza i izjava svjedoka donijeti pravosnažnu sudsku presudu", kaže Filipović.

Porodice Srpskih žrtava očekuju da će se Orić i Muhić nakon suđenja naći iza rešetaka.

Suđenje Naseru Oriću i Sabahudinu Muhiću biće nastavljeno 1. novembra, saslušanjem tri svjedoka Tužilaštva BiH.

(BN televizija)